Yenilenebilir Enerji Kaynakları Artık Her Yerde: Etain Power

317 Görüntüleme

362 total views, 1 views today

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi şüphesiz enerji alanında. Tüm dünyada kullanılan  araçlar, evler ve fabrikalar için gerekli olan enerjiyi insanoğlu çoğunlukla fosil yakıtlar dediğimiz petrolden elde ediyor.Petrol ise her ülkeden bulunan bir kaynak olmadığı için tüketicilere de oldukça pahalıya yansıyor. Petrol ve fosil yakıtların tüketiciler dışında pahalıya patladığı diğer bir alan ise elbette dünyamız.

Hergün gökyüzüne salınan karbon monoksitler, bir yandan çevre felaketlerine neden olurken, diğer yandan da küresel ısınmaya sebebiyet verip, tüm dünyayı tehdit ediyor. Son dönemde bazı ülkelerin bu konuda devreye girmeye başlaması sevindirici bir gelişme olsa da, yapılan çalışmalar henüz istenilen seviyey gelmiş değil.  İnsanlığın artık yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmesi büyük önem arz ediyor. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Etain Power  projesi bu alanda yapılan blockchain projelerinden bir tanesi.

**Etain Power  Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel anlamda baktığımız zaman Etain Power  projesi yenilenebilir enerji kaynaklarını dünya üzerinde yaygınlaştırmaya ve insanların bundan kar elde etmelerine yönelik bir blockchain projesi olarak ortaya çıkıyor. Platfom tüm bunları yaparken aynı zamanda sisteminde bulunan yapay zeka dediğimiz AI teknolojisini de kullanıyor. Etain Power  projesi bir anlamda yenilenebilir enerji sistemleri kurmak içinde ayrıca para toplanılan bir sistem. Yani bir yerde güneş enerjisi santrali kurmak istenildiğinde bunun finansmanın yapılmasını sağlıyor.

Etain Power  proje sahipleri, bu alanda yenilenebilir enerji santrallerini yaygınlaştırmak için ilginç bir sistem kurmuşlar. Blockchain üzerinde EPR ve PPS adlı iki token geliştirmişler. Bu iki tokenin fonksiyonları birbirinden oldukça farklı. PPS token enerji santrali projelerinin finansmanı ve Etain Power  platformundaki bazı özellikleir kullanmak için gerekli olan tokenin adı.

EPR ise Etain Power  ekosistemindeki tüm özellikleri kullanmak için gerekli olan tokenin adı. Bu token yardımıyla insanlar PPS token satın alabiliyor. EPR token sahipleri, ortaya çıkan projelerden ve bunların finanse edilmesinden kar elde ediyorlar.

Bir örnekle açıklamak gerekirse sistem şu şekilde çalışıyor. Öncelikle İstanbulda’ki Büyük Ada’ya 5 MW gücünde bir güneş enerjisi santrali kurmak istediğinizi var sayalım. Bu proje her yıl adaya saatte 8 milyon kilowatlık bir enerji sağlayabilecek.  Bununda kilowatını 32 sentten satacağınızı düşünün. Bu projeyi gerçekleştirmeniz için ise yaklaşık 2.4 milyon dolara ihtiyacınız var.

Bunun için öncelikle Etain Power  platormunda kaynak toplamak için sayfa açıyorsunuz. Etain Power  proje sahipleri tarafından onay alırsanız, size bir tanesi 32 sent değerinde 8 milyon adet PPS token veriliyor. Tabi satılacak enerjinin kilowatı’da 1 PPS ediyor. Tıpkı bir ico projesi gibi, ortaya koyduğunuz proje sayfada yer alıyor e dünyanın her yerinden insanlar tanesi 30 sentten token alarak projenize ortak oluyor. 8 milyon adet tokenin tamamı satıldığında proje tamamlanmış oluyor. Yatırımcılar PPS token aldığı zaman belli bir miktar EPR token de onlara ödül olarak dağıtılıyor. Ne kadar fazla PPS alırlarsa o adar fazla EPR token elde etme şansları oluyor.

Proje başarılı olarak gerçekleştiğinde, proje sahibi Etain Power  platformuna satışların yüzde 1’ini hibe etmek zorunda. BU yüzde 1’lik kısımda tüm EPR token sahiplerine eşit olarak dağıtılıyor. Tabi proje tamamlandıktan sonra ve güneş enerji santrali devreye girdikten sonra Etain Power  platformuna belli miktar ücret ödüyor. Bu ücretler EPR tokenlerin piyasadan toplanması için kullanılıyor. Bu da tokenin değerinin artmasını sağlıyor. Ne kadar çok proje ortaya çıkarsa EPR tokenlerin de değeri o kadar fazla artıyor.

**Etain Power Sisteminin Faydaları**

Diğer yandan yatırımcılar açısından bakıldığında, güneş enerji santrali işlemeye ve para kazanmaya başladığında, PPS token sahipleri bunları aynı zamanda kendi kullanımları için gerekli olan enerjiyi satın almak içinde kullanabiliyorlar. Yani sistem tam bir dönüşümlü olarak tanımlanmış ve herkesin kazanacağı bir sistem haline getirilmiş.

Sistemin faydalarına kısaca göz atarsak karşımıza şunlar çıkıyor:

  • Öncelikle dünyada yenilenebilir enerji kaynakları hızla artacağı için, başta küresel ısınma olmak üzere çevre felaketlerinin artmasının önüne geçilmiş olacak.
  • Diğer yandan yüksek enerji maliyetleri oldukça düşük olacak
  • Sisteme herkesin katılması mümkün olduğu için dünyada yayılması oldukça kolay bir sisteme sahipler
  • Enerjiyi pahalıya satan şirketlerden yakamızı kurtaracak
  • Proje blochain zincirinde olacağı için tüm işlemler oldukça şeffaf olacak ve kandırılma riskiniz ortadan kalkacak
  • Projenin tokeni olan EPR tokenlerin geri alma mekanizması, ilerde token tutucularının elindekilerin oldukça değerlenmesini sağlayacak ..

Sonuç olarak baktığımızda karşımıza oldukça detaylu bir şekilde planlanmış bir proje bulunuyor. Proje halihazırda işleyen bir sistem ve sitelerindeki verilere göre; dünya üzerinde başta Amerika ve Çin olmak üzere 30 dan fazla bu şekilde kurulmuş sistem bulunuyor.

**Etain Power  ICO’su Hakkında**

Toplamda 3 milyar 500 milyon adet EPR token bulunuyor. Bunların yüzde 35’i satışa ayrılmış. Yüzde 15’lik kısmı ise rezerv olarak ayrılmış durumda. Yüzde 20’lik kısım ise topluluğa dağıtılacak olan ödüller için ayrılmış. Token satışlarının Temmuz ayının başında başlanması bekleniyor.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=4336491.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://etainpower.io/

Telegram: https://t.me/etainpower_en

Twitter: https://twitter.com/EtainPower_io

Facebook: https://www.facebook.com/EtainPower-216720922246640/

Whitepaper: https://etainpower.io/resource/EtainPowerWhitePaper.pdf

ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4314921.msg38712650#msg38712650

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!