Yapay Zekayı Hayatımıza Sokan Proje: Kimera

213 Görüntüleme

280 total views, 1 views today

İlk kez 1956 yılında bir grup araştırmacı tarafından kullanılan ‘yapay zeka’ kavramı, son adı en fazla zikredilen kavramlardan biri haline geldi.  Bunda şüphesiz insan sınırlarının ötesine gitmesne imkan oluşturan yapısı önemli rol oynadı.

Günümüzde yapay zeka askeriyeden otomobile, sağlıktan uzay teknolojisine kadar hemen hemen her alanda kullanılmaya başladı. Elon Musk, Stephen Hawking, Mark Zuckerberg ve Bill Gates gibi dünyanın önde gelen insanları bu alanda pek çok devrime öncülük etmiş durumda. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Kimera projesi, Airtifical İntelligence (AI) dediğimiz teknolojiyi bir adım öteye taşımak amacıyla ortaya çıkan bir proje.

**Kimera Projesi Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Oxford ve Yale Üniversitelerinin yaptığı bir çalışmaya göre önümüzdeki 50 yılda yapay zekanın milyonlarca işin üstesinden gelmesi bekleniyor. Ancak Kimera proje yapıcılarının ortaya çıkardığı ve adını Artificial General Intelligence (AGI)  Genel Yapay Zeka koydukları teknoloji ve Personal Assistant (PA) yani Kişisel Asistan yardımıyla bir adım öteye taşıyorlar.

Aslında Kimera projesinin en büyük özelliklerinden biri insanları direk birbirine bağlama ve haberdar etme özelliği. Yani bunu biraz açıklayacak olursak karşımıza şöyle bir model çıkıyor. Öncelikle hemen hemen herkesin birer facebook ya da instagram adresi bulunuyor. Burda paylaştığınız fotoğraflar ve bilgiler öncelikle facebook tarafından ardından da istemediğiniz kişiler tarafından görünüyor.  Kimera’nın AGI ve PA’sı sayesinde bu bilgiler anında istediğiniz kişiye ulaşacak.

Yani sadece tanıdıklarınıza ve haberdar olmasını istediklerinize. Arada 3’ncü parti bir işletme veya kişinin paylaşımlarınızı siz izin verene kadar kimse göremiyor. Diğer yandan AGI PA’yı aktif olarak kullandığınız  da ödeme alma imkanı sunuyorlar. Kendi geliştirdikleri “Nigel”  AGI ödeme platformunun, güvenli bir ödeme seçeneği olacağını öne sürüyorlar.

Nigel’in bir başka ilginç özelliği ise yapay zekayı bir adım ileri taşıması. Yani Nigel insanların sevdikleri, sevmedikleri şeyleri davranışlarına göre öğrenme özelliğine sahip. Yani bir örnek verecek olursak, her hafta Cuma namazına gidiyorsanız ve telefonun sesini kısıyorsanız, Nigel bunu öğreniyor ve otomatik olarak sizin yerinize yapıyor. Aynısı spor salonu veya sinemalar için de geçerli. Yani burada Nigel ne kadar öğrenirse, siz de o kadar para alıyorsunuz.

Nigel tüm topladığı bu bilgileri özel bulut tabanlı depolama alanında saklıyor. Tüm cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi aletleriniz Nigel’e bağlı olduğu için ihtiyaçlarınızı ve ilgi alanlarınızı bu bilgilerden toparlayıp öğreniyor. Kimera’nın ayrıca Slikon vadisinden en iyi girişim ödüllerinden birini aldığını da notlarımıza ekleyelim.

Projenin yol haritasına baktığımızda, 2018 yılının 3’ncü yarısında ilk app yani uygulamalarını ve SDK’larını çıkarmayı planlıyorlar. 2019 yılının ikinci yarısında ise AGI Node’larını devreye sokmayı planlıyorlar.

Sonuç olarak baktığımızda, karşımızda yapay zekayı bir ileri seviyeye taşımayı planlayan bir proje duruyor. Sistemin ilk başta insan davranışlarını izleyerek öğrenecek olması, ilk başta herkesin isteyeceği bir durum gibi görünmüyor. Bunun altında da insanların şüpheci olması yatıyor. Proejenin güvenilirliği kanıtlandıktan sonra, ilerleyen dönemlerde yaygınlaşabileceğini düşünüyorum.

**Kimera ICO’su Hakkında**

Kimeranın kendi tokeni olan KIMERA’lardan toplamda 2 milyar adet bulunuyor. Bunların yüzde 50’si satışa ayrılmış durumda. 1 KIMERA = 0.00036 ETH olarak belirlenmiş. Soft cap 75,000,000 KIMERA, hard cap ise 1,000,000,000 KIMERA olarak tanımlanmış. 30 nisanda başlayan satış süreci 15 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3360900.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://kimera.ai/

Telegram: https://t.me/kimeraAGI

Twitter: https://twitter.com/kimerasystems

Facebook: https://www.facebook.com/kimerasystems

Whitepaper: https://kimera.ai/assets/resources/Kimera_Whitepaper.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!