Worldoply ile Oyun Oynayarak Gerçek Para Kazanın

263 Görüntüleme

334 total views, 1 views today

 

Sanırım aramızda zarla oynanan Monopoly oyununu bilen çok kişi vardır. Oyunun amacı mümkün olduğunca fazla emlak satın alarak diğer oyuncuları iflasa sürüklemek. Diğer yandan bir başka ünlü oyun ise geçtiğimiz günlere kadar oldukça meşgur olan Pokemon oyunu. Bu oyun için cadde cadde, sokak sokak gezip ellerinde telefonla canavar yakalam peşine düşen yüzlerce dünyada ise binlerce kişi vardı.

Bu oyunlar bir yandan stratejik bir planlama içerirken, diğer yandan da sosyalleşmenin ve birlikte eğlenmenin birer aracısıydılar. Bu yazımızda sizlere işte bu iki oyunu bir araya getiren, ancak sadece oyun ve strateji içermeyen, aynı zamanda gerçek dünyada para kazanmanızı sağlayabilecek bir blockchain projesinden yani Worldopoly’den bahsedeceğiz.

**Worldopoly Nedir,Ne İşe Yarar?**

Worldopoly “Tüm Dünyanın Sokakları Elinizin Altında” sloganıyla ortaya çıkan; artırılmış gereçeklik dediğimiz augmented reality (AR) ve artificial intelligence (AI) yani yapay zekayı bir araya getiren bir mobile oyun. Ancak Worldopoly bildiğimiz oyunlardan değil, blockchain teknolojisine dayanarak google harita ve sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak gayrimenkul alıp satabileceğiniz bir platform.

Günümüzde bir çok oyun platformunda fiat para kullanarak sanal paralarla ürün alıp satabilmeniz mümkün. Ancak bu platformlardaki asıl sorun bu sanal paraları diğer oyunlarda kullanıp gerçek paraya dönüştürme imkanı bulunmuyor.

Worldopoly’in ortaya çıkma amacı ise bu sorunu oluşturacağı exchange’e oyuna entegre ederek uygulama içinden direk paraya çevrilmesini mümkün kılmak. Bu platform sadece kripto paraları kullananları değil, aynı zamanda herhangi bir  oyunda elde ettiğiniz kazançları, başka oyunlarda da kullanabilmeniz için bir ortam oluşturmak.

Dijital paranın kullanımının insanları bir yere kadar heyecanlandığı ancak bu heyecanın çok kısa sürdüğü en güzel örnek Pokemon Go oyunu. İnsanlar bu oyuna sadece 6 ay boyunca yüksek talep gösterdi. Ancak bir süre sonra bu talep kendiliğinden azalmaya başladı. Çünkü, insanlar Pokemon GO oyununda ödül kazanabiliyorlardı, ancak bu kazançlarını gerçek dünyada tam manasıyla değerlendirmelerinin bir yolu yoktu.

**Worldopoly Nasıl Çalışıyor?**

Worldoply oyununun içerisinde Google harita bulunuyor. Aynı zamanda gerçek zamanlı lokasyonunuzu belirleyerek, dünyanın neresinde olursanız olun yerinizi tespit edebiliyor. Oyun içerisinde her bina coin toplamak için kullanabiliniyor. Bu coinler, bulunduğunuz binaya bağlı olarak belli bir zaman içinde toplanabiliyor. Oyun içerisindeki her oyuncu, Worldoploy’i kullanarak sokaklarda yürüyor ve ek olarak gelir sağlıyor.

Bu süre içinde oyuncular oyun içerisinde birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar. Bir oyuncu diğer oyuncunun binasına saldırabiliyor. Ya da birleşerek bir bina kurup, Worldopoly ekonomisini etkileyebiliyorlar. Yani oyun içerisindeki pozisyonunuz tamamen sizin yöntem ve stratejinize kalmış.

Oyun içerisinde tarafsız bir oyncu olarak, sadece cadde üzerinde yürüyerek gelir elde edebiliyorsunuz. Topladığınız bu coinler, diğer oyuncuların henüz zamanında toplayamadığı coinler oluyor.

Oyunda saldırgan pozisyonlu bir oyuncuysanız,  diğer oyuncuların binalarına artırılmış gerçeklik kullanarak zararlı böcekler, molotof kokteyli ya da kiralık  gangsterlerle  zarar vererek Worldopoly oyununu oynayabiliyorsunuz.

Tüm bunların dışında, eğer dost canlısı bir pozisyonda kalmak isterseniz, Worldopoly pazarında diğer oyuncularla birlikte alış veriş yapabilir, politik hareketlere katılabilir ya da Worldopoly dünyasını etkilemek için canınız ne isterse yapablirsiniz. Burdaki pazarda bulunan açık artırma sisteminde ürün alımı satımı yapabiliyorsunuz.

Buraya kadar anlattıklarımızı sanırım çoğu oyunda görmeniz mümkün değil, ancak Worldopoly’in oluşturduğu sistemde uzun vadeli olarak insanları çekebilecek bir proje gibi duruyor. Worldopoly platformunda 3 çeşit para birimi bulunuyor. Bunların ilk olan Coinler, oyun içerisinde toplanabilen ve mağaza içinde herşeyin satın alabildiği bir para türü.

İkincisi ise Yapı Kaynağı olarak çevirebileceğimiz, platformun asıl parası olan WPT’nin de satın alabileceği her şeyi alabilen bir para çeşidi.

Üçüncüsü ise, projenin asıl parası olan ERC-20 tabanlı WPT tokenler. Bunlar oyunda veya gerçek hayatta fiat paralara çevrilebiliyor. Zaten bir oyuncu, oyunun gelişmiş fonkisyonlarını kullanabilmek için bu paralara ihtiyaç duyuyor.

**Worldopoly ICO’su Hakkında**

Aslında Worldopoly fikri ilk kez 2013 yılıda ortaya çıkmış. Oyunla ilgili testler ise 2016-17 yılında başlamış. İsviçre merkezli projede; Jura Hölzel (Baş Operasyon Direktörü), Sergey Sergeenko (Teknoloji Direktörü), Sebastian Schneider (Genel Müdür) ve Felix Weinstein (Baş Operasyon Direktörü) bulunuyor.

Projenin tokeni olan WPT’den toplamda 200 milyon adet bulunuyor. Bunların 150 milyon adeti satışa çıkarılıyor. ICO süresince 1 adet WPT tokenin fiyatı 0.12 sent olarak belirlenmiş.Soft cap’ın 800 bin dolar olduğu projenin Hard cap’ı ise  18 milyon dolar. 8 Temmuza kadar sürecek olan ico’da, bounty programlarına da 450 bin dolar ayrılmış durumda.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3032924.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://worldopoly.io/

Twitter: https://twitter.com/worldopoly

Facebook: https://facebook.com/175229746537344

Telegram: https://t.me/worldopoly

Whitepaper: https://worldopoly.io/Worldopoly-Whitepaper-ICO.pdf

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.