VOISE Müzik Sektörünü Yeni Bir Boyuta Taşıyor

226 Görüntüleme

279 total views, 1 views today

 

Müzik insan ruhunu dinlendiren ve aynı zamanda her yaş ve ruha  hitap eden bir eğlence türü. Ülkemizde müzik endüstrisi özellikle 1950’lerden sonra insanları şöhreti kısa sürede yakalayabileceği ve aynı zamanda zengin olma hayallerini gerçekleştirebilceği bir sektör haline geldi. Tabi bu dönemlerde kurulan IMÇ Plakçılar Çarşısı’da Anadolu’nun dört bir yanından gelen insanların hikâyeleriyle öykülere, filmlere konu oldu.

BU çarşı bir zamanlar dönemin en zengin ve büyük müzik yapımcılarıyla doluydu. İnsanlar yapımcılardan randevu alabilmek için olmadık yöntemlere başvururdu. Ancak  müzik piyasasındaki dijitalleşmeyle birlikte önce cd çalarların ardından da mp3 çalarların ardı ardına piyasay sunmasıyla bu çarşı ve tabiki yapımcılarda o hareketli günlerini geride bıraktı. Ancak sektörde hala sorunlar devam etmiyor değil, insalar ve tabiiki de sanatçılar albüm yapabilmek için pekçok zorlukla boğuşmak zorunda. Bu yazımızda bu sektörü blockchain teknolojisine taşıyan bir proje olan Voise projesinden bahsedeceğiz.

**VOISE  Nedir, Ne İşe Yarar?**

Voise, genel anlamda bakıldığında diğer pek çok proje gibi müzik endüstrisi ve bundan para kazanmaya çalışan sanatçılar için oluşturulan bir blockchain projesi. Voise kuracağı platformda bağımsız sanatçılara yüzde 100’e varan oranlarda ödül dağıtmayı planlıyor.

VOISE; iki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşmak için kullanılan bir ağ olan ‘Peer to Peer’ (P2P) ağlarını kullanarak, müzik sanatçılarının aracı olmadan eserlerini paylaşmasını mümkün kılıyor. Platform içerisinde kendi tokeni olan VSM aracılığıyla ödemelerin yapılması sayseinde, sanatçılar kaznadıkları paranın tamamını kendilerine saklamış oluyor.

Dileyen herkese açık olan platformda kendi kaydettikleri eserlerini yayınlayabiliyor ve VOISE yapılan paylaşımlar için ekstra bir ücret talep etmiyor. Voise’in Voisium tokenlerle kullanıcılar paylaşılan bu eserler için ödeme yapıp, istedikleri  şekilde dinleyebiliyor.

**VOISE  Platformu Nasıl Çalışıyor**

VOISE ekosistemi bilinen diğer platformlar gibi çalışıyor. Yani platform içerisinde kolaylıkla müzik eserlerine ve santçılara erişebileceğiniz arama bölümü ve sanatçlılara ait hesaplar bulunuyor. Diğer yandan platformda ayırca size ait bir kripto cüzdanı bulunuyor. Bu cüzdanda bulunan tokenlerle öedem yapabiliyorsunuz. Proje sahipleri ilerleyen dönemlerde fiat para ödemesinide seçenekler arasına eklemeyi düşünüyor.

Platforma ayrıntılı oalrak baktığımızda 4 ana bölümden oluştuğunu görüyoruz. Bunlardan ilki olan Aram Motoru aracılığıyla sanatçılar, albümler, türler, çalma listeleri veya şarkılar arasında arama yapabileceksiniz.

Keşif alanında, kullanıcılar yeni sanatçı ve şarkı bulmak veya başkalarının dinlemek isteyebileceği içerikleri önermek için bu bölümü kullanabilme imkanına sahip olacak. Bu alt bölümde önerilen en iyi şarkılar, yeni sürümler ve türleri bulunacak.

Playlist bölümünde ise oynatma listeleriniz veya takip ettiğiniz kullanıcıların oynatma listeleri yer alacak. Oynatma listesi henüz satın almadığınız ücretli içerikleri içeriyorsa, yalnızca ücretsiz bir örnek dinleyebileceksiniz.

Global DAO Radio ise, Merkeziyetsiz Bağımsız Organizasyon olan DAO örneğinde piyasay sunulacak olan bir radyo. Burada kullanıcılar VOISE platformuna düşen yeni şarkılar için oy kullanabilme imkanına sahip olacak. Kullanıcı ne kadar tokene sahipse, oy kullanma potansiyelide o kadar fazla olacağı bir sisteme sahip. Bu oy verme işleminde toplanan tokenler direk olarak sanatçıya gidiyor. Oy verilen şarkı platform üzerinden dinlenebiliyor ancak indirme yapılamıyor.

**VOISE  Hakkında**

Platform içerisinde kullanılabilecek olan Voisium yani VSM tokenlerden toplamda 825,578 adet bulunuyor. ERC20 standardına sahip olan tokenler piyasada halihazırda işlem görüyor. Voise tokenleri Bit-Z, Livecoin, Cryptopia, HitBTC ve CoinExchange gibi borsalardan satın almak mümkün.

Sonuç olarak baktığımızda VOISE karşımıza; sanatçı ve dinleyici arasındaki engelleri kaldıracak olan bir platform olarak çıkıyor. Sektörde benzer oyunucuların bulunduğu ortamda başarılı olmamaları için bir sebep görünmüyor. Ancak her zaman dediğimiz  gibi başarı ekibin çalışması ve zaman bağlı.

 

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3338672.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://www.voise.com/

Twitter: https://twitter.com/voisecom

Telegram: https://t.me/voisecom

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: airdrope.com

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!