Tüm bilgileriniz paraya dönüşüyor: Databroker DAO

409 Görüntüleme

849 total views, 2 views today

Geçenlerde internette bir haber görmüştüm. Rus bir kız İngiltere’de daha önce benzeri görülmemiş bir iş yapıyordu. Yaptığı iş çok ilginç, zenginlerin yatma saatinden 1 saat önce evlerine gidiyor, 1 saat boyunca yatarak yatağı ısıtıyor. Sonra parasını alıp gidiyor. Yanlış duymadınız, yatağı ısıtmak için para alıyor. Bu haberi görünce, insan ister istemez her şeyden para kazanılabileceğini düşünüyor.

Biraz düşündüğümüzde, akıllı cihazlar hayatımızın ayrılmaz bir bütünü haline gelmiş durumda. Evden çıkarken cep telefonunu unutmak ve onsuz birkaç saat geçireceğini düşünmek, insanların en büyük fobisi haline gelmiş durumda. Bu sadece cep telefonları için değil, akıllı saatler vb elektronik aletler içinde geçerli.

Diğer yandan biraz daha düşündüğümüzde tüm elektronik aletlerin biz farkında olmadan bilgi topladığını görürüz.Kimle konuşmuşuz, kaç saat yürümüşüz, nerde alış veriş yapmışız yani kısacası hayatımızın tüm verilerini biz anlamadan hafızalarında topluyor.

DataBroker DAO Nasıl Çalışıyor

DataBroker DAO’da tüm bu bilgilerden para kazanma odaklı bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Internet of Things (IoT) yani Nesnelerin İnterneti olarak çevrilen ve çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlardaki bilgileri alıp satmaya odaklanmış bir proje.

Bizim için küçük gibi gelen bu bilgilerin pazarı yıllık 600 milyar dolara ulaşmış durumda. Yanlış duymadınız, çünkü bu bilgiler oldukça değerli. Yeri gelmişken Facebook Ceo’su Mark Zuckerberg’in Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısına ait verileri elde etmesinden dolayı başının belada olduğunu hatırlatalım.

Neden bu bilgiler bu kadar para ediyor? sorusunun cevabı çok basit. Satıcılar neyi sevdiğinizi öğrenirse size onu pazarlar, bu kadar basit. İşte DataBroker DAO’da bu projeyi blockchain alanına taşıyarak bir anlamda kazan-kazan olayına işi dökmüş.

Dünya’da 2019 yılında 33 milyar adet IoT sensörünün olması bekleniyor. Kulanıcıların sensörlerinde biriken bu bilgilerin çoğu kullanışsız gibi görünüyor. Ama DataBroker, bu bilgileri üçüncü kişiler aracılığıyla sahiplerinden satın alıp blockchain teknolojisiyle birlikte satmayı planlıyor.

DataBroker kendine öncelikle ; Perakende ve toptan, taşımacılık,Sağlık hizmeti sağlayıcıları, İmalat ve madencilik, Yerel ve ulusal yönetim, Akıllı şehir programları, Eğitim, Sağlık ve Fitnes gibi alanlarda veri satın almayı ve bunları satmayı planlyor. Tüm bunları kendi çıkaracağı DTX tokenle yapmayı düşünüyor.

 

DataBroker DAO ICO’su hakkında bilgi

ERC20 tabanında işlem görecek olan DTX tokenlerden toplamda 225 milyon adet bulunuyor. Bunların 108 milyon adeti satış için ayrılmış durumda. 26 Mayıs tarihinde bitecek olan ico için şu ana kadar 4 milyon dolar toplanmış bulunuyor. İco derecelendirme sitelerinde 4 puan üzerinde yer almayı başaran icolardan bir tanesi.Ancak, her zaman dediğimiz gibi projenin tutması ekibin çalışması ve zaman bağlı.

Airdropçular Amazix yani https://bounties.biz/ ve aşağıda vereceğimiz bitcointalk adresini kullanabilir.

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Web sitesi: https://databrokerdao.com
Telegram Adresi: https://t.me/databrokerdao
Facebook: https://www.facebook.com/DataBrokerDAO/
Twitter: https://twitter.com/DataBrokerDAO
Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2909180.0

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.