Uygulama Geliştiricileri için Merkeziyetsiz Otomasyon Platformu: Buddy

622 Görüntüleme

698 total views, 2 views today

Cep telefonları hayatımızın içine girmiş durumda. Hemen hemen herkes, cep telefonu olmadan dışarı çıkmaya korkar oldu. Küçük büyük demeden hemen hemen her yaş grubunun elinde bir cep telefonu görmek mümkün. ComScore tarafından hazırlanan Amerika’daki mobil uygulama kullanımı konulu araştırma sonuçlarına göre kullanıcıların sosyal medyada geçirdikleri zaman geçtiğimiz yıla göre %24 oranında bir artış gösterdi.

Bu teknolojiyi bizim hayatımıza bu kadar girmesi, elbette bu cihazlar için uygulama geliştirenlerinde iştahlarını kabartmış durumda. Uygulama pazarının güncel durumu göze alındığında 2017 yılında mağazalardan indirilecek uygulama sayısının 270 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Mobil uygulama geliştiricilerin 2017 yılında sektörden elde edecekleri gelirin ise 70 milyar doları bulması bekleniyor. Bu yazımızda bahsedeceğimz Buddy ico’suda uygulama geliştiricilerinin işlerini kolaylaştırmak amacıyla yola çıkan bir blockchain projesi.

**Buddy Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Gene olarak baktığımızda, Buddy uygulamaların otomasyonunu sağlamak için geliştirilmiş bir program ve merkeziyetsiz bir uygulama olarak bakabiliriz. Buddy’i aslında en iyi anlayacak olanlar benim gibi normal okuyucular değil, uygulama geliştiren yazılımıcılar olacaktır. Çünkü ilk bakışta benim için çok şey ifade etmemişti.

Ancak, projenin ortaklarına bakınca durum birden değişiverdi. Ortakları arasında Google cloud, Github yani Microsoft, Azure, docker store ve aws marketplace gibi devler bulunuyor. Mantıken baktığımızda bu şirketler de bu projeye ilgi duyuyorsa içinde demek ki ilgi çekici şeyler var.

Biraz projeyi araştırdığım zaman karşıma bazı bilgiler çıktı.Çünkü bu sektörün 2022 yılına kadar 346 milyar dolara varan bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Öncelikli olarak Buddy projesi, uygulama otomasyonu alanında hizmet verdiği için, bu sektördeki bazı eksiklikleri belirlemiş. Bunlara baktığımızda karşımıza sektördeki şu sorunlar çıkıyor:

  • Mentalite ve Kültür sorunu
  • Altyapının eski olması
  • Uygulamaların karmaşıklığı
  • Uygulama araçlarının entegrasyonu
  • İngilizcede DevOps denilen, yani geliştirici mühendislerin plan eksikliği
  • Eğitim Eksikliği
  • Son olarak da çok fazla gereksiz uygulama araçlarının bulunduğunu belirtmişler.

Buddy projesinin kendisine dönersek, uygulama geliştirme alanında bazı sorunlara çözüm bulduklarını savunuyorlar. Öncelikli olarak 70’den fazla uygulamaya  hazır otomasyon uygulaması geliştirdiklerini belirtiyorlar. Yazılım dilinde Sandbox olarak bilinen ve bilgisayarınızın geri kalan kısmından yalıtılmış, güvenli sanal ortamda uygulamaları çalıştırmanıza, dosya indirmenize ve web sitelerini ziyaret etmenize olanak tanyan uygulamayı otomasyon projelerine eklemişler. Bazı şeylerde var ama yazılımcı olmadığım için burda yer vermeye gerek görmüyorum.

Diğer yandan yapacakları ico için bazı sözler de veriyorlar. Grid yapısını, yani sayfa üzerinde kullanılacak olan yazı resim, video gibi nesnelerin yerleştirileceği alanları belirlemede yardımcı olan bu yapıyı otomatik hale getirmeyi planlıyor. Diğer yandan yukarda bahsettiğimiz DevOps’lar için bir Pazar ya da market alanı açmayı planlıyorlar. Son olarak BlockchainOps dedikleri ve uygulamaları daha iyi, daha akıllı ve daha hızlı hale getirecek olan bir otsmosyon botu çıkarmayı planlıyorlar.

Sonuç olarak baktığımızda Buddy’i; yazılımcılar ve uzmanları bir araya getiren, ellerinde çalışır durumda hazır ürün bulunan bir platform olarak görebiliriz. Yukarda saydığımız google gibi büyük şirketlerin her projeye destek verdiğini doğal olarak görmüyoruz. O yüzden çalışan veya ilerde değerlenebilecek bir proje olarak görebiliriz.

**Buddy ICO’su Hakkında**

Buddy projesinin icosuna baktığımızda, ERC20 tabanlı olan BUD token kullandıklarını görüyoruz Bu tokenlerden toplamda 470 milyon adet bulunuyor. 1 adet BUD tokenin fiyatı 0,0002 ETH olarak belirlenmiş. ICO’nun hardcap’ı ise 60 bin ETH.  15 Haziranda başlanacak olan özel satış süreci 15 Temmuza kadar devam edecek. Ön satış süreci -30 Temmuz arası olarak belirlenen projenin İCO’su, 1 Ağustos tarihinde başlayacak.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=4258059.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://token.buddy.works/

Twitter: https://twitter.com/buddygit

Telegram: https://t.me/buddytoken

Facebook: https://www.facebook.com/gitbuddy/

Whitepaper: https://files.buddy.works/ico/BuddyWhitepaper.pdf

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!