Uncloak Projesiyle Siber Saldırılar Tarih Oluyor

232 Görüntüleme

373 total views, 1 views today

Teknoloji geliştikçe insanların internete ve internet üzerinden yapılan işlemlere olan ilgisi her geçen gün daha da artıyor. İnternet topluma, emek, kaynak ve zaman tasarrufu ile mekana bağlılıktan kurtulma başta olmak üzere pek çok fayda sağlıyor. Kişisel, kurumsal ve toplumsal belleğin neredeyse tamamen sanal ortama bağımlı duruma geldiği günümüzde, insanlar internet olmadan iş yapamaz hale geldi.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu, insan hayatının ve işleri kolaylaştıran imkanların, kötü niyetli kişiler, yabancı istihbarat ve terör örgütlerine virüs, solucan, truva atı, hizmet dışı bırakma saldırıları (DDoS), köle bilgisayar ağları gibi araçlar yoluyla, sistemlere zarar verebilme, sistemde bulunan bilgilere erişebilme, bu bilgileri çalabilme, değiştirebilme ve silebilme gibi fırsatlar da sunuyor.

Sadece geçtiğimiz yıl internet korsanlarının dünya piyasına verdiği zarar 400 milyar dolardan fazlaydı ve 2021 yılına kadar 1 trilyon dolara çıkması bekleniyor. Diğer yandan, Dünyada en fazla siber saldırı alan ülkelerden biri olan Türkiye’ki bilgisayarların yüzde 45’i siber saldırıya uğruyor. Bu durum da, bu saldırıları önlemeye yönelik şirketlere olan ilgiyi her geçen gün daha da artırıyor.  Bu yazımızda bahsedeceğimiz Uncloak projesi de, siber saldırılara karşı geliştirilen bir blockchain projesi.

**Uncloak Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel olarak baktığımızda, Uncloak, kendine ait yapay zeka programıyla siber saldırıları önlemeyi hedefleyen, aynı zamanda siber güvenlik uzmanları ve şirketleri bir araya getiren bir blockchain projesi. Bunun için EOS blockchain altyapısını kullanan Uncloak platformunda siber saldırıları önlemek için bazı araçlar bulunuyor.

Uncloak platformunda bulunan araçlardan ilki olan tarayıcı API’si ile, sistemi kullanan müşterinin internette bıraktığı ayak izleri diyebileceğimiz websiteleri, uygulamalar, ve bilgisayarını  güvenlik amacıyla tarıyor. Black Hat dedikleri mod ile ise, mail serverlarının hacklanmesini engelliyorlar. Zaten sistem otomatik olarak olası virüsleri de tarıyor.

Sistem aynı zamanda Google Cloud gibi bulut tabanlı bilgi depolama araçlarını da tarama özelliğine sahip. Uncloak proje geliştiricileri, güvenliği sağlamak için Cyber ​​Essentials, PCI DSS ve ISO27001 standartlarını kullanıyorlar.

Diğer yandan Uncloak proje sahipleri gelecek olması muhtemel siber saldırıları önlemek için, sosyal ağlar, forumlar ve websitelerindeki mesajlaşmaları okuması için yapay zeka yazılımı geliştiren  Krzana adlı bir şirketle de ortaklık kurmuş.

Bu ortaklığın faydası Uncloak için oldukça önemli. Çünkü bu sayede projenin sahip olduğu arama motoru, 7 binden fazla internet kaynağından akan bilgileri anında görme ve tarama imkanı veriyor. Bu da, projeyi kullanan müşterilerin ortaya çıkabilecek yeni tehditlere karşı anında uyarılmasına imkan veriyor.

Tüm bunların yanında Uncloak’ın sistemde olması muhtemel bug lara karşı bir ödül programı bulunuyor. Tamamen otomatiğe bağlanmış olan bu sistem sayesinde, sistemde bug veya güvenlik açığı bulan kişilere anında ödül dağıtılıyor.

Sistemdeki açıkları bulan avcılara yani Bug Hunter’lara ödülleri projenin kendi tokeni olan UCC ile yapılıyor. Bir kişi bir açığı ya da bug ı bulduğu zaman bu direk olarak onaylayıcıya gönderiliyor, onaylayıcı öncelikli olarak başkalarının da bildirip bildirmediğine bakıyor. Burada da akıllı sözleşmeler devreye giriyor. Söz konusu açık 5 farklı yerden onay aldığı takdirde, ödül tokenler serbest bırakılıyor ve kişilerin hesaplarına gönderiliyor.

Bir kişinin hunter olması için elbette sistemin kendi oluşturduğu KYC soruşturmasından geçmesi ve kimliğini belirtmesi gerekiyor. Açığı bildiren kişiler toplamda 10 bin UNC, onaylayanlar ise 1500’er UNC ödül alıyor. Bu anlattıklarımızın hepsi elbette yapay zeka tarafından gerçekleştiriliyor.

Diğer yandan Uncloak projesinin dünyanın en büyük insan kaynakları şirketlerinden biri olan ve özel/genel şirketlere siver güvenlik danışmanlığı yapan Adecco™ ile de ortaklık kurduklarını notlarımıza ekleyelim.

Uncloak projesinin yol haritasına baktığımızda, 2018 yılının ikinci döneminde 7 binden fazla farklı kaynağı anında gözetleyebilecek sistemin beta versiyonunu devreye alacaklarını görüyoruz. 3’ncü çeyrekte ise EOS blockchain üzerine kurulu olacak olan bug bounty sistemini test etmeye başlaycaklarını ve beyaz şapkalı hackerler denilen siber güvenlik uzmanlarından oluşan topuluklarını kuracaklarını belirtiyorlar. Son çeyrekte ise, sistemin alfa versiyonu çalıştırılacak. Sistemin demo versiyonu için https://demo.uncloak.io adresine göz atabilirsiniz.

**Uncloak ICO’su Hakkında**

Uncloak icosuna baktığımızda toplamda 4 milyar 200 milyon adet UNC tokeni olduğunu görüyoruz. 25 mayısta başlayan ön satışlar 25 Haziran tarihine kadar devam edecek. Ana satış ise 26 Haziran-3 Temmuz arasında gerçekleşecek. Soft cap’ı 6 milyon dolar olarak belirlenen projenin Hard cap’ı ise 21 Milyon dolar. 1 Adet UCC tokenin fiyatı ise 0.01 dolar. Tokenlerin yüzde 50’si satışa ayrılırken, yüzde 15’i kurucu takıma yüzde 10’u geliştirme fonuna ayrılmış durumda.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3384452.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://uncloak.io/

Twitter: https://twitter.com/uncloakio

Telegram: https://www.t.me/uncloakio/

Facebook: https://facebook.com/uncloakio

Whitepaper: https://whitepaper.uncloak.io/

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!