Swiss Alps Energy Madencilik İşlemlerini Daha Karlı Hale Getiriyor

385 Görüntüleme

763 total views, 1 views today

Blockchain teknolojisi ve tabii ki Bitcoin’in ortaya çıkmasının ardından hayatımıza yeni bir kelime ve aynı zamanda yeni biriş sektörü olan madencilik girdi. Madencilik bilindiği üzere teknolojik aletler yardımıyla insanların dijital para üretmesi için gerekli olan sektöre deniyor.

Ancak son dönemde gerek elektirik üretiminin artması, madencilik araçlarının kullanımını oldukça pahalıya getiriyor. Yunan çevre mühendisi Spyros Foteinis tarafından yapılan tahmine göre Bitcoin ve Ethereum madenciliği yılda 47 terawatt saat tüketimine neden oluyor. Diğer yandan tüm kripto madenciliğinin yüzde 58’i, kömürle çalışan santrallerin yoğun bir şekilde bulunduğu Çin’de gerçekleşiyor. Foteinis’e göre Bitcoin ve Ethereum madenciliği, ortalama 6.8 milyon Avrupa ​​nüfusu kadar ya da 43.9 milyon ton karbondioksit eşdeğeri kadar sera gazı üretiyor.  Bu yazımızda yer vereceğimiz  Swiss Alps Energy projesi; hem çevreye yararı bakımından hem de tükettiği enerjinin azlığı bakımından öne çıkan bir blockchain projesi.

**Swiss Alps Energy Projesi Nedir, Nasıl İşliyor?**

Genel anlamda baktığımız zaman Swiss Alps Energy Projesi;  dijital para üretimi yaparken ortaya çıkan atık ısıyı kullanarak madencilik yapan dünyanın ilk blockchain projesi olarak karşımıza çıkıyor.  Böylelikle madencilik işlemleri sırasında yüzde 50 daha az enerji harcanmış oluyor.

Swiss Alps Energy projesi İsviçre kökenli olduğu için, adından da  anlaşılacağı üzere, bu işlemlerini Alp dağlarında gerçekleştiriyor. Ayrıca bu dağlarda bulunan ve yaşanması bölge idaresi tarafından yasaklandığı için boş olan evleri, birer madencilik çiftliklerine dönüştürüyor.  İsterseniz projenin özelliklerine yakından bakalım.

** Smart Mining**

Smart Mining ya da samaiX; madencilik işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanan bölüme verilen ad olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı madencilik isminin kullanılmasının sebebi ise; içerisinde yapay zekanın bulunması ve bu sayede madencilik işlemlerini en karlı şekilde yapabilmesi. Swiss Alps Energy’nin bir aracı olan samaiX, madencilik işlemi için en karlı olan coin’i otomatik olarak seçiyor ve anında kazmaya başlıyor. Tabi bu platform kullanıcılar tarafından kullanılacağı için, istenirse insanlar kendi tercihlerini de belirliyebiliyor.

Kullanıcı akıllı madencilik servisine bağlandığında, sistem onun tercihlerini otomatik olarak kaydediyor ve bu sırada kazılacak olan kripto paralardan değeri en uygun seçenekleri kullanıcının önüne sunuyor. Bu sayede samaiX  sistemi her kullanıcıya aynı kripto parayı önermemiş oluyor, yatırım potansiyeli yüksek olan diğer tokenleri de insanların tercihlerine göre sunuyor.

Zaten sistemin tüm kullanıcılara aynı tokeni önermesi, tokenin fiyatının haddinden fazla yükselmesine neden olabilir. samaiX sistemi bu tercihleri yaparken, her bir tokenin önceki tarihlerdeki fiyatına, hacmine, talebe ve hatta haberlere göre değerlendiriyor.

**Sam Block**

Tabi bu madencilik işlemleri, bir karavana benzeyen SAM block adı verilen küplerinin içinde gerçekleşiyor. Zaten  SAM Küpleri, madencilik ekipmanları ve kendi kendine yeten ve bağımsız bir şekilde çalışan bir soğutma sistemi ile donatılmış konteynırlar olduğu için, şirketin en önemli araçlarından biri haline geliyor. Bu küpler, suyun çıkarılma noktasının yüksek olduğu yerlerde ve enerji çıkarımının verimliliğini önemli ölçüde arttıran yüksek irtifalara helikopter veya arabalarla taşınıyorlar. Zaten yüksek irtifalarda hava oldukça soğuk olacağı için, sistemin soğutulmasında gerekli olan enerji miktarı da  otomatik azalmış oluyor.

Swiss Alps Energy  proje sahipleri, konteynırlarda kullanılan enerji tasarrufu sistemine ORC sistemi adı vermişler. Sistemde, mandecilik yapılırken ortaya çıkan ve atık ısı adı verilen sıcaklık özel bir yöntemle enerjiye çevrilerek tekrar kullanılıyor.

Swiss Alps Energy projesi yatırımcılara iki çeşit SAM küp ünitesi sunuyor. Bunlardan bir tanesi 4x2x2 boyutundayken, yılda yaklaşık 19 BTC üretiyor. Diğer ünite ise 8x2x2 boyutlarında oluyor ve yılda yaklaşık olarak 38 BTC üretiyor.

Sonuç olarak baktığımızda, Swiss Alps Energy projesinin oldukça akıllıca br şekilde ortaya çıkarıldığı aşikar. Özellikle Alp dağlarının soğukluğu, madencilik için en önemli araçlardan biri olan soğutma işleminden oldukça kar elde ettiriyor. Diğer yandan geliştirilen sistemle boş evlerin birer madencilik alanına çevrilmesi de oldukça mantıklı.  Zaten bu sayede şimdiye kadar 5 milyon 600 bin dolardan fazla para toplamışlar.

**Swiss Alps Energy ICO’su Hakkında**

Projenin tokeni olan ERC-20 tabanlı SAM tokenlerden toplamda 239,682,538 adet bulunuyor. Bunların yüzde 6.1’ ön satışlara, yüzde 68.9’u ise ana satışa ayırmışlar. Soft cap olan 5 milyon dolara ulaşılmış durumda. Hard cap ise 100 milyon dolar olarak belirlenmiş. Sam tokenlerin fiyatları aşama aşama değişiyor. Şu anda 1 adet SAM tokenin fiyatı 0.5 dolar. Ayrıca ico sonunda satılmayan tokenler yakılacak.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=4085081.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://swissalpsmining.io/

Telegram: http://t.me/swissalpsminingICO

Twitter: https://twitter.com/swissalpsmining

Facebook: https://www.facebook.com/swissalpsmining/

Whitepaper:  https://swissalpsmining.io/pdf/whitepaper.pdf

ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3713371

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!