Sosyal Sorumluluk Projeleri Blockchain İle Hayat Buluyor: Inpactor

231 Görüntüleme

279 total views, 1 views today

Açıkçası çocukluktan beri sosyal sorumluluk projelerinde çalışanlara hayran kalmışımdır. En zorlu işleri hiç bıkmadan usanmadan yerine getiren bunun için çoğunlukla ücret almadan çalışan insanlara hep farklı bir gözle bakmışımdır. Günümüzde özellikle afrikada insanlarımızında bulunduğu binlerce gönüllü bulunmaktadır.

Ancak gönüllülk projeleri her zaman insan odaklı olmak zorunda değil, buna çevre, canlı bitki ve daha yüzlerce farklı örneği ekleyebiliriz. Bu yazımızda da dünyanın ilk blockchain tabanlı sosyal sorumluluk projesi olan Inpactor ICO’su ve onun token’i CSR’den  bahsedeceğiz.

**Inpactor Platformu Ne İşe Yarıyor?**

Inpactor, tek bir cümleyle anlatmak gerekirse dünyanın blockchain tabanlı, farklı amaçlara yönelik olarak dünya çapında diyebileceğimiz markaları  tek bir kaynaktan ulaşılmak istenilen her türlü sonuç ve ve amaca ulaştırmayı amaçlayan bir platform. Yani herhangi bir alanda yer almak isteyen gönüllülerin, birçok insani projeyi hızlı bir şekilde oluşturmasına ve uygulamaya koymasını sağlar bunun sonucunda da geri dönüş performanslarına ve çabalarına karşılık ödül kazanmalarını sağlar.

Inpactor platformu, markalar ve hatta gönüllüler için bile sorun olan problemleri çözmeyi amaçlayan bir şirket. Kendi tabirlerine göre, ortada bir sorun varsa çözüm  ondan kurtulmak değil, mevcut sorunu değiştirecek mutlak bir çözüm bulmak.

Aslında Inpactor projesi, yukarda yazdığımız şekilde küçük bir proje gibi görünebilir ama aslında zaten var olan bir projenin blockchain teknolojisine kazandırılması çabasıdır. Bunu örnekle açıklarsak karşımıza şu tablo çıkıyor. Sadece Fortune Global 500’deki şirketler bu tarz girişimlere yılda 15 milyar dolar harcıyor. Inpactor’un şu anki ortaklarını sayarsak en bilinenleri arasında Pepsi, Loreal, Nestle, Coca-Cola ve FedEx gibi tam 4471 firma bulunuyor.

Zaten Inpactor, CSR firmasının 7 yıl boyunca devletler, markalar, şirketler ve tabiiki gönüllülerle yürütülen sosyal projelerin bir sonucu. Hali hazırda 38bin 969 gönüllü ve 4471 markayla birlikte 6 binden fazla sorun veya proje üzerinde çalışma yapmışlar.

** Inpactor Platformunun Faydaları**

Projenin token ismi olarak CSR seçmesi , ingilizcesi Corporate Social Responsibility olan Kurumsal Sosya Sorumluk olarak çevirebileceğimiz, bir anlamda yaptıkları işi anlaran bir kısaltma. Öncelikle Inpactor kendisiyle ortaklık kuran firmaların yararına bir proje. Çünkü tüketiciler üzerinde yapılan araştırmalarda; toplumsal ve çevresel duyarlılık gösteren markalara, diğer markalardan yüzde 50 ila 80 arasında değişen oranlarda daha fazla talep geliyor.

Diğer yandan Inpactor, markaların kendileri için düzenleyecekleri veya destek olacakları sosyal  projeler içinde vazgeçilmez bir kaynak görevi görüyor. Çünkü zaten her işi yapabilecek kabiliyette olan kişilere sahip bir platformla çalışmak hem maliyeti düşürmekte hem de marka gücünü artımakta.

Diğer yandan Inpactor’un diğer bir faydası da yapılacak projeler için yer seçilmesi, bunun için imza alınması vb. bir çok bürokratik sıkıntıyı da ortadan kaldırıyor.

Aslında Inpactor projesinin diğer bir faydası da gönüllülere oluyor. Çünkü dünyanın her yerinde bulunan binlerce gönüllü, bir yandan tek bir platformda toplanırken, diğer yandan da gönüllülerin kendi beceri ve kaabiliyetlerine göre bir projede yer almaları sağlanıyor. Bunun için yapılması gereken tek şey, platforma girip kaydolmak ve ardından da kendi kabiliyet ve ilgi alanlarını kaydettirmek.

Inpactor üzerinde her proje akıllı sözleşmeler aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu sayede bir yandan şeffafiyet sağlanırken diğer yandan da ölçülebilir ve güvenilir bir sonuç elde ediliyor.

Diğer yandan Inpactor’un çalışma platformu İngilizce’den etki kanıtı olarak çevirebileceğimiz bir konsept getiriyor. Yani projeye katılanların yaptığı oylama sonucunda yapılan etkinliğin etkisi rapor haline getirilir. Etki teslim edilebilecek bir boyuttaysa performans ücreti alınır eğer değilse;, bunun karşılığında akıllı sözleşmeler markaya kısmi bir geri ödeme gerçekleştir. Yani bunun anlamı yapılan her iş sonuçlarıyla birlikte markaya rapor ediliyor. Bunun karşılığında da ödeme alınıyor.

Markalar bir projeye fon sağladıkları zaman karşığında ödül olarak CSR token elde ediyorlar. Daha sonra bu tokenleri daha sonra Inpactor platformunda ya reklam olarak ya da CSR platformundaki premium özelliklerden yararlanma fırsatı buluyor.

Son olarak, token sahipleri Distributed Governance Framework (DGF) denilen yani Dağıtlmış Yönetim Çerçevesinde organizasyon içindeki stratejik meselelerde oy verme imkanı veriyor ve bu sayede platform topluluk tarafından yönetilmiş oluyor.

**Inpactor ICO’su Hakkında**

ERC-20 tabanlı olacak olan CSR tokenlerden toplamda 240 milyon adet bulunuyor. 25 Eylül tarihine kadar devam edecek olan ICO’da 42 bin ETH toplanması hedefleniyor. 1 ETH 2.286 CSRm olarak belirlenen ICO’da toplan tokenlerin yüzde 40’ı satışa sunulacak.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3286739.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://www.theincitement.com/inpactor

Twitter: https://twitter.com/theincitement

Facebook: https://www.facebook.com/theincitement

Telegram: https://t.me/theincitement

Whitepaper: https://www.theincitement.com/docs/inpactor_paper_latest.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.