Sanal Gerçekliği Gerçek Hayata Taşıyan Proje: Viarium

215 Görüntüleme

308 total views, 1 views today

Çoğu kişi bilim kurgu filmlerinden aşina olduğu, son dönemde özellikle youtube’a düşen videolardan bildiği Augmented Reality (AI) yani artırılmış gerçeklik yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. AI’yi kısaca açıklarsak; cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine oturtulmasına denir.  Bu teknolojiden faydalanabilmek için; bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet gibi cihazların bulunması gerekir. Ayrıca AI üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazınızda yüklü olması da gerekiyor.

Bu koşullar gerçekleştikten sonra; artırılmış gerçeklik için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntü karşınıza çıkmış oluyor. Virtual Reality – VR yani sanal gerçeklik ise,  sanal bir evrenin sanki içindeymişiz gibi hissetmemizi sağlamaya çalışan bir takım kavramlar ve araçlar bütünü olarak tanımlayabiliriz. Günümüzde bu iki teknoloji eğitimden sanata,  arkeolojiden mimariye, sağlıktan askeriyeye hemen hemen her alanda kullanılmaya başlamıştır.  Bu yazımızda da bu teknolojiyi blockchain ile birleştiren bir ICO projesi olan Viarium’dan bahsedeceğiz.

** Viarium Nedir, Ne işe Yarıyor?**

Viarium’u genel olarak tanımlarsak, VR dediğimiz sanal gerçeklik dünyasını blockchain dünyasına taşımayı  planlayan merkeziyetsiz bir platform. Platform, ürünlerin ve hizmetlerin satışını artırmak için VR ve AI teknolojisini bir araya getirmeyi planlıyor.

Aslında Viarium projesini basit hatlarıyla anlatırsak ortaya şu görüntü çıkıyor: Sanal Gerçeklik platformuna yani Viarium dünyasına kullanıcılar giriş yapıyor ve burada kendine bir dünya inşa ediyor. Yani mesela bir dükkan açıyor. Viarium’daki dükkanınızda gelen müşterilere satış yapabiliyorsunuz. Biraz hayal edersek; web sitesinin 3 boyutlu hale getirildiğini ve alacağınız ürünü enine boyuna inceleyebileceğinizi düşünün.

Sanal olarak ürünü alıyorsunuz ve bakıyorsunuz. Hoşunuza gitmezse diğer reyonlara gidiyorsunuz. Tabi bu sizin Viar,um platformunda kuracağınız mağazaya bağlı. İstediğiniz her türlü mağazayı açma şansınız bulunuyor.Viarium bu platformda, kullanıcılar için bazı özellikler ve önlemler getirmiş durumda. Bunun için ilk kuralları kullanıcıların telif haklarına saygı gösteriyorlar ve bunu garanti altına alıyorlar

Viarium platformu aslında, kullanıcıların sanal gerçeklik sinyallerini kodlayabileceği, depolayabileceği ve sunabileceği merkeziyetsiz bir platform. Bu platformu, işlem yapanların ödül kazanabileceği ve içindeki katılımcıların birbiriyle etkileşimde bulunabileceği ekonomik bir yapı olarak görmemiz de mümkün. Çünkü alıcı ve satıcı bir şekilde iletişime geçmek zorunda. Doğal olarak bu platformdaki bu özellik normal web sitelerine göre daha üstün. Yani bir anlamda Viarium, sanla gerçeklik kavramını oyun simgesinin bir tık üstüne taşımayı planlayan bir platform.

**Viarium ICO’su Hakkında

Proje sahiplerinin ismini VRX olarak belirlediği tokenlerden toplamda 1 milyar adet bulunuyor. Bunların 1 tanesinin satış fiyatı olarak 0.06 sent olarak belirlenmiş.Toplam tokenlerin yüzde 70’lik kısmının satışa ayrıldığı projede, soft cap 2 milyon dolar, hard cap ise 20 milyon dolar olarak tanımlanmış. Preico tarihi olarak 1-31 Temmuza tarihleri belirlenirken, ico tarihi ise 1-31 Mayıs arası.

Sonuç olarak baktığımızda; sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamaları pazarının 2020 yılına kadar 5 kat büyümesi ve 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla insanların makinelerle etkileşimi çok yakın bir gelecekte sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bir nesneden, 2020 yılında fabrikalarda 3 milyon endüstriyel robotun çalıştığı devasa bir sektör haline gelecek. Bu yüzden, Sanal platformda mağaza açmak şimdi bize biraz uçuk gelsede, önümüzdeki dönem normal bir hale geldiğini görebiliriz. Yani herşey zaman bağlı.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=2896762.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://en.viarium.io/

Twitter: https://twitter.com/ViariumProject

Facebook: https://www.facebook.com/ViariumProject/

Telegram: https://t.me/viariumen

Whitepaper: https://en.viarium.io/my_assets/files/viarium-wp-en.pdf

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!