Oyun ve Dijital İçerikler İçin Yeni Bir Market Açılıyor: ASOBI Coin

453 Görüntüleme

8,408 total views, 2 views today

Oyun endüstrisi son zamanlarda tarihinin en parlak zamanlarını yaşıyor. Bu durumun en önemli sebeplerinden bir tanesi, oyun konsolları ve bilgisayarların ardından cep telefonlarında da oyun oynayabilmenin mümkün olması. Yolda, evde hemen hemen her yerde oyun oynamak büyük küçük hemen hemen herkesin  bir aktivitesi haline dönüştü. Tabi bu alanda ortaya çıkan şirketlerde bundan büyük kazanç sağlıyor.

Oyun pazarının en önemli ülkelerinden bir tanesi Japonya. Yayınlanan son rapora göre Japon konsol ve oyun pazarı son 11 yıllık dönemde ilk defa artış gösterdi. 2016’da konsol satışları baz alındığında 1.05 milyar $’a ulaşılırken 2017’de bu rakam 1.81 milyar $’a yükseldi. Oyun pazarı ise toplamda 12.4 milyar dolara ulaşmış durumda. Zaten bu pazara blockchain teknolojisinin gelmesi zaten kaçınılmazdı. Bu yazımızda yer vereceğimiz Asobi Coin ico’su da  bu alanda ortaya çıkan blockchain projelerinden bir tanesi.

**Asobi Coin Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Asobi Coin’den bahsetmeden önce, arkasında yer alan şirkete değinmemiz gerekiyor. Asobimo Incorporation adı altında oyun geliştiren şirket, Japonya’nın önde gelen oyun kurucuları arasında yer alıyor. Şirket özellikle 3D Mmorpg Oyunlarını ceptelefonu ve tabletlere taşıyor ve kendisine Japonya ve Asya bölgesini hedeflemiş durumda. 15 yıldır sektörde bulunan şirketin 600 çalışanı bulunuyor ve şimdiye kadar oyunları google play’de 50 milyondan fazla indirilmiş durumda.

MMORPG, Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu, çok sayıda oyuncunun bilgisayarlarından veya oyun konsollarından internete bağlanarak birlikte oynadığı, oyun esnasında çeşitli karakterlere büründüğü devasa video oyunu türü.

Bunların arasında “Iruna Online”, “Avabel Online” ve  “Toram Online” cep telefonlarında oyun oynamak için kurulan platformlar arasında. Bu platformların içerisinde halihazırda milyonlarca kullanıcı bulunuyor.

Pazardaki başarılı konumlamayı bir adım öteye taşımak isteyen şirket bu amaçla yeni bir ico anans etmiş durumda. Blokchain teknolojisini kullanan yeni bir mobil Mmorpg oyunu geliştirmek isteyen şirket, bunun için kolları sıvamış durumda.  Kendi tokeni için yeni bir mobil cüzdan oluşturan proje sahipleri, blockchain teknolojisinin tam anlamıyla kullanmak için Asobi market adında yeni  bir proje oluşturmuş durumdalar.

ASOBI Market içerisinde kullanıcılar başta oyunla ilgili şeyler olmak üzere, yazılım, ekitap, müzik, video ve e-biletleri birbirleriyle paylaşma imkanı bulacak. Ayrıca market içerisinde alışveriş imkanı sağlanması amaçlanıyor. Marketteki en önemli şeylerden bir tanesi, kullanıcılar tarafından oluşturulan Dapps’ların satışına imkan sağlanacak olması.

Market içinde satılabilecek diğer şeyler ise, oyunlar içerisindeki alet edevat ve karakterler olacak. Yani eğer bir savaş oyunu oynuyorsanız ve üst seviye bir kılıç veya baltanız varsa, burada satış yapabileek ve ücretini ise Asobi coin olarak alabileceksiniz. Dijital yayın satışlarında da tüm hak sahiplerinin hklarının koruncaklarını belirtiyorlar. Yani bir anlamda tüm dijital kontentlerin alış satışı mümkün kılınacak. Proje sahipleri tüm bu alışverişlerin DSS teknolojisi aracılığıyla korunacağını da taahhüt ediyor.

Diğer yandan projenin yol haritasına baktığımızda, Aralık 2018 yılında çıkaracaklarını belirttikleri, ve alışverişlerde kullanılacağı belirtilen Asobi wallet’in halihazırda çıkarılmış olduğunu ve Google Playden indirilebilir olduğunu belirtelim. Asobi Market’in ise önümüzdeki Aralık ayında hayata geçirileceği kaydediliyor. Mart 2019’da ise market içerisinde ekitap ve Animelerin satışa başlanacağı belirtiliyor.

Haziran 2019 yılında ASOBI MARKET’te müzik, film, e-bilet vb. şeylerin satışı, Aralık 2019 da ise 100’den fazla oyunda Asobi coin’in kullanılması bekleniyor.

**ASOBI Coin ICO’su Hakkında**

LATOKEN sitesi üzerinde gerçekleşen ico’da şu ana kadar 10 milyon dolar toplanmış durumda. Yani soft cap olan 5 milyon dolar geçilmiş durumda. ERC-20 standardında olan ABX tokenlerden toplamda 16,500,000,000 adet bulunacak. Projenin hard cap’ı ise 50 milyon dolar olarak belirlenmiş

Dileyenler, projenin kampanyaları hakkında bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=4884216.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://asobimo.io/

Twitter: https://twitter.com/AsobiCoin

Facebook: https://www.facebook.com/Asobi-Coin-130436194467568/

Telegram: https://t.me/AsobiCoin_Official

Whitepaper: https://asobimo.io/pdf/white_paper_en.pdf

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!