Oyun sektörünün IMDb’si: RAWG

615 Görüntüleme

383 total views, 1 views today

Dijital oyun serüvenim ilk kez tetrisle başlamıştı. Mahalledeki bir çocuğun elinde ilk kez gördüğüm o alet bana dünyanın en güzel icadı olarak görünmüştü. Tetris dışındaki oyun maceram ise arkadaşlarla okuldan kaçıp gittiğim atari salonlarıydı. Her an polis basıp bizi karakola götürecek diye korka korka girdiğimiz o salonlar yıllar geçtikçe internet kafeye geçiş yapmaya başladı.

Çünkü bilgisayarın her eve yavaş yavaş gelmesi ve ardından playstation’un dünya çapında ün getirmesi oyun sektörünü yavaş yavaş hayatımıza sokmaya başladı. Sonraki dönemeç ise online oyunlar, counter-strike, half life, fifa 98… Veson olarak elbette herkesin elinde bulunan akıllı telefonlar.

Günümüzde oyun sektörünün ulaştığı rakam 100 milyar dolar sınırını  aşmış durumda. Bu pastadan Türkiye yaklaşık 200 milyon dolarlık paya sahip. Henüz küçük bir rakam olsa da geleceğe yönelik büyük bir adım konumunda.Piyasada binlerce oyun var ve insanlar oyun seçmek için internet başında saatlerini harcıyor.

Diğer yandan film sektörüne bakarsak, piyasada bulunan binlerce film arasından kendimize uygun olanı seçmek gittikçe zorlaşmaya başlamıştı. Bu sorunu iyi gören IMDB kurucuları, ortaya çıkardıkları sistemle filmlerin kalitesini aşağı yukarı çıkarmayı başardılar. Bugün film izlemek isteyenlerin ilk başvurduğu kaynak doğal olarak IMDB ve filmin aldığı puan oluyor. Bu yazımızda da oyun sektörünün tıpkı film sektörünün önceden yaşadığı, kalite, zevk, tür seçimini basite indirgemek parolasıyla ortaya çıkan bir ICO projesinden yani [RAWG’dan](http://rawg.io) bahsedeceğiz.

**RAWG Ne işe Yarar?**

Kendilerini “Oyun sektörünün IMDb’si” olarak tanıtan RAWG, bu amaçla bir proje ortaya çıkarmış. Oyunlara merak salan, hangi oyunu seçeceğine karar veremeyenler için yeni bir platform getiriyor. İkinci olarak da, oyuncular için oyunların tüm özelliklerini ortaya koyan bir platform oluşturuyor. Dahası, oyun konusunda kendilerini becerikli olarak görenlerin para kazanması için bir fırsat sunuyor. Yani kısacası, tüm video oyunların ayrıntılı bir şekilde tasnif edildiği bir kütüphane oluşturuyor.

RAWG tarafından oluşturulan platform, Xbox Games Store, PlayStation Store, Steam, Nintendo Game Store, GOG ve Google Play gibi oyun konsollarıyla senkronize edilebilecek ve kullanıcılar oyunlarla ilgili tecrübelerini bu platformda paylaşma imkanı bulacak. Bunun dışında, bizi asıl ilgilendiren kısım ise RAWG’ın platformu blockchain ile birleştiren ekosistemi. Bu ekosistemde yetenekli oyuncular oyun oynamaya ve oyunlarla ilgili içerik oluşturmaya teşvik ediliyor. Teşvikleirn karşılığı ise Karma olarak dağıtılıyor. Kullanıcı Karma sayısını artırdıkça, bunları tokenlere çevirme imkanı yakalıyor. Karma sayısı arttıkça, uzmanlığı da artacak olan kullanıcı ekosistemde daha fazla içeriğe ulaşma imkanı buluyor.

Sistemde dağıtılacak olan RAWG tokenler öncelikle platformda reklam vermek için kullanılabilecek. Bunun dışında, platformda kullanıcının yeteneğiyle kazanmayı başardığı tokenler ise, kablosuz kulaklık gibi teknolojik aletlerin satın alınmasında kullanılabilecek. Henüz beta aşamasında bulunan platformda, şu ana kadar 50 bin’in üzerinde başlık bulunmakta. Yıl sonuna kadar bu rakamın 200 bin adet oyuna kadar çıkarılması hedefleniyor.

İlk olarak 2017 yılında başlayan Rawg projesi, geçtiğimiz Ocak ayında Altair Capital ve  WarGaming gibi yatırımcılardan 1 milyon Euro toplamayı başarmış.

Açıkça konuşmak gerekirse, RAWG oyun sektöründe bulunan bu boşluğu çok güzel yakalamış ve ortaya orijinal bir fikir ve beta aşamasında bulunan bir platform kurmayı başarmış. Oyun oynamak isteyen veya en basit örneğiyle 6 yaşındaki çocuğu için en ideal ve eğitici bir oyunu bulmak isteyen ebeveylerin blog blog, site site gezinip araştırma zahmetinden kurtaracak bir proje.

Diğer yandan saatlerini oyunla geçirip bu alanda artık uzman diyebileceğimiz her yaştan insanı da kendine kolayca çekebilecek bir proje. Küçük yaşta insanların para kazanmalarının önünü açıyor.

**RAWG ICO Hakkında**

 

RAWG Token ICO

Yukarıda RAWG’ın 1 milyon EURO  topladığından bahsetmiştik. Projenin toplamak istediği para miktarı ise 10 milyon dolar. Eğer ICO başarılı olursa toplamda 866,666,667 RAWG token satılmış olacak. Toplam token’lerin yüzde 38’i satış için ayrılırken, yüzde 33.5’i fon için, yüzde 10’u kurucular için yüzde 7.7 bonuslara, yüzde 3.8’er kısım takım ve Advisors’lara, yüzde 1.9 airdroplara ve yüzde 0.8 ise bounty programlarına ayrılmış durumda. Ancak, her zaman dediğimiz gibi projenin tutması ekibin çalışması ve zaman bağlı.

Airdropçular aşağıda vereceğimiz linki, bounty0x.io ve bitcointalk adreslerini kullanabilir

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Web sitesi: https://token.rawg.io/en/

Telegram Adresi: https://t.me/RAWGeng

Facebook: https://www.facebook.com/rawgtheworld/

Twitter: https://twitter.com/rawgtheworld

Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3154912

Airdrop: https://token.rawg.io/en/airdrop

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.