Müzik Sanatçısı ve Dinleyicisine Kazandıran Proje: Maestro

231 Görüntüleme

277 total views, 1 views today

Günümüzde hemen herkesin farklı bir müzik tercihi var. Müzik sektörü de bu insanların bu zevkinden oldukça büyük karlar elde ediyor. Rakamlara baktığımızda, 2016 ve 2017 yıllarında bu sektördeki artışın devam ettiğini ve geçtiğimiz yıl global müzik gelirlerinin 17.3 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Spotify ve diğer streaming servislerini ücretli kullananların sayısı 2014 yılında 4 milyon, 2015 yılında ise 68 milyondu. 2016 yılında bu sayı 97 milyona çıktı.

2017 yılında ücretli kullanıcılarda büyük bir artış oldu ve sayı 176 milyona çıktı. Ancak bu rakamların eksik gösterdiği bir taraf var, o da sanatçıların gelirleri. Bildiğiniz gibi sanatçılar bu pastadan en az payı alanlar arasında geliyor. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Maestro projesi, müzik endüstrisindeki eksiklikleri tamamlamak için ortaya çıkan bir blockchain projesi.

**Maestro Projesi Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel anlamda baktığımızda Maestro Projesi, müzik severlerle sanaçıları bir araya getiren bir blockchain projesi. Proje daha çok sanatçıların yaptıkları müzik eserlerinden daha fazla kazanmasını, buna karşılık müzikseverlerin ise daha az ücret ödemesini ön plana alıyor.

Altyapısında EOS.IO teknolojisini kullanan Maestro platformunun iki ayrı kolu bulunuyor. Bunların bir tanesi olan Symphony, streaming service denilen gerçek zamanlı veri akışı yani, kesintisiz müzik sağlama bölümü oluyor. Ensemble yani topluluk adı verilen diğer bir bölüm ise, sanatçılar için fon toplamak için oluşturulan bir platform.

Symphony bölümünü biraz detaylı olarak anlatırsak, sanatçların yaptıkları müzik eserlerini kendi fanlarına ve sistemin kullanıcılarına ulaştırdığı bir bölüm olarak tarif edebiliriz. Burada ayrıca Maestro platformunda yapılan ve yapılacak olan etkinlikler hakkında da bilgi veriliyor. Maestro Points (MSP) adı verilen bu sistemde kullanıcılar beğenme veya beğenmeme oyları verebiliyor.

Diğer bölüm olan Ensemble ise, sanatçıların kendi yapıtlarını oluşturmaları için gerekli parayı toplamaları için kurulan bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Burada sanatçılar, eserlerini dağıtma haklarını kontrol eder ve içeriklerine karşılık olarak fon miktarını belirleyebilirler.

Maestro platformunda IPFS sistemini kullanıyor. IPFS içerik ve kimlikler tarafından gönderilen bir açık kaynak hiper-medya gösterim protokolü. Bütün cihazları birbirine bağlayarak çalışan IPFS, bunu bir tür düğümler (node) sistemi üzerinden aynı dosyalar sistemiyle gerçekleştiriyor. Bu da web sitelerinin, sayfaları okuyucuya sunan merkezi bir kök sunucuya sahip olma gibi bir gereksinimi ortadan kaldırıyor. Bu sayede de mevcut HTTP’den kurtulmanın ve potansiyel olarak internetin dokusunu daha da geliştirmenin önü açılmış oluyor.

** Maestro Projesinin Özellikleri**

Maestro projesi müzik endüstrisine getirdiği bazı yenilikler bulunuyor. Bunları kısaca açıklarsak karşımıza şunlar çıkıyor:

  • Öncelikle Maestro platformu merkeziyetsiz olduğu için büyük şirketlerin bu alandaki hegomonyasına büyük darbe vuruyor.
  • Maestro projesi EOS blockchain teknolojisini kullanıyor. EOS, saniyede binlerce işleme izin vermek için yatay ölçeklendirme denilen bir sistem uygular. Yani ağ talebi arttığında, yeni talebi karşılamak için sunucuyu diğer sunuculara bağlar. Bu yüzden hem hızlı hem de güvenlikli bir sistem.
  • Maestro sanatçı ve dinleyici arasında bulunan müzik şirketlerini ortadan kaldırdığı için, iki tarafta kazançlı çıkıyor.
  • Yapılan tüm işlemler akıllı sözleşmelere kayıt edildiği için süreç tam bir şeffafiyet içinde sürdürülüyor.
  • Sistemde şarkılar performans olarak dinleyiciler tarafından oylandığı için, kaliteli ürünlerin ortaya çıkması teşvik ediliyor.
  • Sistem ayrıca sanatçıların haklarını korumak için Stake Of Music (SOM) adını verdikleri bir sistem kullanıyor. Sistemde sanatçı istediği gibi eserinin yayın haklarını belirleyebiliyor.

 

**Maestro ICO’su Hakkında**

Maestro platformunun ico’suna baktığımızda kendi tokenleri olan MAE tokenden toplamda 1 milyar adet bulunuyor. Bunların 620 milyon adeti satış ayrılmış. 1 ETH ise 10 bin MAE olarak belirlenmiş durumda. Tokenlerin yüzde 22’si rezerv olarak saklanırken, yüzde 13’ü takıma yüzde 3’ü ise bounty’lere ayrılmış durumda. Hali hazırda devam eden satışlarda 500 ETH’ye yakın para toplanmış.  Temmuzda başlayacak olan ana satış sürecinde hard cap 6 bin 200 ETH olarak belirlenmiş.

Yol haritasına baktığımızda Kasım ayında borsaya girmeyi planlıyorlar ve platformun ilk demosunu açmayı düşünüyorlar. Maestro platformunun resmi açılış tarihi ise Mayıs 2019 olarak belirlenmiş.

 

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=4415850.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://maestroproject.io/

Telegram: https://t.me/maestroico

Twitter: https://twitter.com/MaestroProject1

Facebook: https://www.facebook.com/rightchainlabs/

Whitepaper: https://drive.google.com/file/d/1BNTYyrSiE0mh5Uh0UCWN9Z6SDMRof3gv/view?usp=sharing

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!