Lojistik Sektörüne Artık Robotlar’da Girdi: SKYFchain

241 Görüntüleme

281 total views, 1 views today

Geçmişte yük taşımacılığı at arabalarıyla yapılırdı. Günümüzde  teknoloji öylesine ilerledik artık kargonun 2 günde elinize geçmesi bile geç vakit olarak tanımlanıyor. Özellikle drone’ların icat edilmesinden sonra bu ürün taşımacılık işine de adapte edilmeye çalışılıyor. Milyar dolarların havada uçuştuğu bu sektörde son dönemde ortaya çıkan elektirikli tırlar, artık maliyetleri düşürmenin rekabette şirketleri ne kadar ileri götüreceğinin işareti.

Bu yüzden gazetelerde yada televizyonlarda gördüğümüz, kargo işini yavaş yavaş drone’larla gerçekleştirmeyi planlayan firmaların sayısı hızla artıyor. Bu yazımızda da bu işi bir adım ileri götürmeye çalışan ve ilk blockchain tabanlı B2R (Business-to-Robots) yani Robotları ticari maksatla kullanan  SKYFchain ICO’sundan bahsedeceğiz.

**SKYFchain Ne Vadediyor?**

SKYFchain aslında robot kargo endüstrisi için tasarlanmış blockchain tabanlı bir finans araçların bulunduğu bir platform. Bu platformda yapılan alışverişlerin karşılığında ripto parayla ödeme yapabilme kolaylığı sunuyor. Bunun yanı sıra SKYFchain, insansız hava araçları dediğimiz drone’ların verilerini paylaşan bir veritabanı. Bu veritabanı üzerinde bireylere,kurumlara ve bankalara verilere ve ürünlere akıllı sözleşmeler üzerinden ulaşma imkanı sağlıyor. Bu platformda ERC-20 tabanlı SKYFT tokenler kullanılarak işlemler yapmaya da izin veriyor.

Yani yapılan işlemler kullanıcı ve robotlar arasında yapılıyor. Bu durum lojistik ve kargo sektöründe bir yandan üçüncü tarafların aradan çekilmesini sağlarken, diğer yandan hem kullanıcıya hemde firmaya daha az işletim ücreti olarak geri dönüyor.

Diğer yandan blockchain ağı üzerinde ikinci birgüvenlik katmanı olarak  türkçeye düğüm olarak çevirebileceğimiz node’lar bulunur. Bunlar yapılan işlemlerin kayıtlarıdır. İşte SKYFchain node’larını elinde tutanlara yüzde 70’e varan komisyonda sağlanacağı belirtiliyor. BU durum dışardan hack olaylarının da önüne geçilmesini sağlıyor. SKYFchain’in müşterileri arasında Pony express, Avgust ve Rusya Postanesi olduğunu da belirtelim.

**SKYF Drone Nedir?**

SKYF Drone, dünyanın ilk ağır taşımacılık drone’u olarak, kargo ve lojistik sektöründe kullanılması bekleniyor. Direk aşağı ve yukarı hareket edebilmesi sayesinde fabrikalardan ev bahçelerine kadar her yere ürün götürme kapasitesine sahip. Ayrıca, sadece kargo alanında değil, tarım, endüstri ve en önemlisi acil durumlarda kullanılabilecek bir alet.

Toplamda 400 kiloya kadar ürün taşıyabilecek olan SKYF Drone, 350 kilometrelik bir menzile sahip ve her türlü hava koşulunda hareket edebiliyor. Yani bir anlamda eğer Ankara’da bir kargo şirketiniz varsa, tüm ürünlerinizi ülkenin her yanına sorunsuzca gönderebilme şansınız oluyor.

Yol haritasında SKYFchain’in 2014-2025 yılları arasında çalışacağı belirtilmiş. 2021 yılında, 1100’den fazla SKYF drone’un sistem içinde çalışır durumda olmasını bekliyorlar.

**SKYFchain ICO’su Hakkında**

SKYFchain ico’sunda sunulacak olan SKYFT tokenlerden 1 milyar 200 milyon adet bulunuyor. Bu yüzden token fiyatını tanesi 0.065 dolar olacak şekilde ayarlamışlar. Hardcap’ı ise 30 milyon dolar olarak belirlenmiş. Tokenlerin yüzde 44’ü satış için ayrılırken, yüzde 20’si takıma ayrılmış durumda. Yüzde 15’lik kısım network, yüzde 10’luk kısım ise toplum geliştirme fonuna ayrılmış. Son olarak yüzde 9.5 rezerve olarak, yüzde 1.5’lik kısım ise bounty’ler için bırakılmış. Diğer yandan SKYFT’nin Amerika’nın SEC’i ile uyumlu olduğunun altını çizelim.

Sonuç olarak SKYFchain, milyar dolarların döndüğü, rekabetin oldukça yüksek olduğu bir piyasaya, ellerinde yüksek teknoloji ürünle girmeye çalışıyor. Özellikle havadan taşımacılığın yüksek maliyetli olduğu bu günlerde, oldukça önemli bir proje olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca, ellerinde çalışır vaziyette hazır bir ürün bulunması, Rusya’nın önde gelen kargo ve posta şirketleriyle işbirliklerinin olması, projenin pazarlanmasını kolaylaştırıyor. Zaten bu yüzden ico rating sitelerinden  yüksek puan almayı başarmışlar.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=2996537.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://qurrex.com

Twitter: https://twitter.com/SKYFchain

Facebook: https://www.facebook.com/SKYFchain-2030350540582744/

Telegram: https://t.me/SKYFchain

Whitepaper: https://fpivc.box.com/v/SKYFchainWhitePaper

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.