KYC süreci Blockchain’e taşınıyor: Traceto.io

269 Görüntüleme

333 total views, 1 views today

Günümüzde kripto traderları zor günlerden geçiyor. Yükselmesi için hemen hemen hiçbir sıkıntısı olmayan bitcoin fiyatları, piyasada son dönemde sıkça ve rahmetle! Anılan Mt.Gox yüzünden sürekli bir satış baskısı altında. Mt.Gox’un hayatımıza girmesinin sebebi ise öncelikle hack olayları temelde ise dijital güvenlik konusu.

Bu çağda pek çok alanda işlem yapabilmek için kimlik bilgileri isteniyor. Telefon alırken, sarken, elektirik, su bağlarken, internete kaydolurken, kısaca hayatın her alanında kimliği taşımak bir ödev haline gelmiş durumda.  S 2009 yılında Hint hükümeti bu sorunu aşmak için ilginç bir dijital ID yöntemi seçti. Aadhaar’ı geliştiren özel bir kurum olan UIDAI’yi kurdu. Aadhaar, artık hem devlet yetkilileri ile hem de insanların günlük yaşamlarında etkileşim içinde olan tamamen işlevsel bir dijital kimlik doğrulama aracı haline geldi. İlk yılda Hint hükümeti, bu sayede 1.5 milyar Dolar’lık devasa bir maliyetten kurtuldu.

Bizi ilgilendiren kısım ise, özellike kripto dünyasında, hemen hemen her ICO, Know Your Customer (KYC) yani müşterini tanı adı altında kimlik bilgileri talep ediyor. Her ico’ya katılmak istediğimizde adeta hergün fotoğraf studyosuna girer gibi hissediyoruz. Eline telefon al, pasaport al, selfi çek, tarih yaz.. liste uzadıkça uzuyor. Bugünkü yazımızda da bu alanda proje geliştiren traceto’yu inceleyeceğiz.

Traceto.io Ne İşe Yarıyor?

Aslında KYC işlemi her trader’ın baş ağrısı, çünkü insanlar kimlik bilgilerinin güvende kalmasını ister. Herhangi bir ico’ya katıldığınızda, proje sahiplerinin bilgilerinizi kötüye kullanma ihtimali her zaman vardır. Traceto bu alanda liser kuruluşlardan cynopsis.co ile birlikte çalışıyor. Cynopsis’in müşteri portföyünde, şu an elinizde olan coinlerin bir çoğunun proje sahipleri bulunuyor.Zilliqa, Simple token, ICON, kyber.network bunlardan bazıları.Projenin Artemis olarak adlandırdığı KYC yazılımı aslında Kyber ve ICON tarafından KYC ve Kara Para Aklamayı önleme amaçlı hazli hazırda kullanılıyor.

Sistem oldukça basit işliyor. Önce kimlik bilgileri kullanıcı tarafından sisteme yükleniyor. Kimliği tam saptamak için kısa bir video da çekiliyor. Traceto sisteme girilen bu videolardaki yüz hatlarından, sahte kimliklerin yüklenmesini engellemeyi planlıyor. Sisteme yükelen bilgiler anında şifreleniyor. Bu bilgilerin şifreleri sadece kullanıcı tarafından açılabiliyor.Yani kimlik hırsızlığının önüne yüksek dereceli şifreleme teknolojisiyle geçiliyor.

Traceto ekosisteminde KYC networkunun çalışması için bazı Dapplar (Merkezi Olmayan Uygulamalar) kullanıyor.

Kullanıcı Dapp: Kullanıcıların Traceto Network’ündeki bilgilerine ulaşmasını sağlayan uygulama.

Servis Sağlayıcı Dapp: Burada servis sağlayıcılara yönelik işlem sağlanıyor. Taleo ettikleri kullanıcının itibar bilgilerine ve puanlarına erişebiliyorlar.

Şirket Taleplerini sağlayan Dapp: Burada şirketler kullanıcıların genel bilgilerine ya da ellerindeki mevcut bilgiler eskiyse bunları güncelleme amacıyla kullanıyorlar.

 

Topluluk Dapp’ı olarak çevirebileceğimiz bu uygulama aslında yönetim işleriyle alakalı. Yani çeşitli kamusal işlemler için gerekli bilgiler bu uygulama üzerinden sağlanıyor. Tüm bu işlemler aynı zamanda blockchain teknolojisi üzerinden işliyor.

Burada bir şeyi açıklığa kavuşturmak lazım. Yukarda sayılan uygulamalara isteyen kafasına göre girip sizin bilgilerinizi alma hakkına sahip değil. Tüm bu işlemler sizin  izin vermenizle gerçekleştiriliyor. Traceto’nun elinde halihazırda bir ürün bulunmuyor. Ayrıca piyasada zaten benzer ürünler mevcut. Bu yüzden projenin başarısı, ortaklıkların devamı ve proje sahiplerinin çalışmalarına bağlı.

Traceto.io ICO’su hakkında

Traceto toplamda 30  milyon dolar toplamak için ICO’ya çıkıyor. Tanesi 0.10 sent olacak olan T2T tokenlerden toplamda 1 milyar adet bulunuyor. Bunların yüzde 40’ı satışa ayrılırken, yüzde 25’i takıma ve Advisor’lara ayrılmış  durumda. Yüzde 25’lik kısım ise ortaklıklara, pazarlamaya, airdrop ve bounty’lere ayrılmış. Geri kalan yüzde 10’luk kısmı ise şirketin rezervleri için bırakılmış.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3439768

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://traceto.io/

Twitter: https://twitter.com/tracetoio

Facebook: https://www.facebook.com/traceto.io

Telegram: https://t.me/tracetoio

Whitepaper: https://traceto.io/static/wp/traceto_io_whitepaper_2002_v1_27.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.