Kupon Endüstrisi Blockchain ile atağa geçiyor: Rouge Projesi

213 Görüntüleme

194 total views, 1 views today

Kupon olayıyla ilk tanışmam, çocukken Sana yağların köşelerini keserek başladı. Sonra gazetelerin dağıttığı; tencereler, tavalar, cep telefonlar vb. liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Günümü ise teknoloji çağı, doğal olarak da kuponlar teknolojiye ayak uydurmuş durumda. Bunun için geliştirilen uygulamalarla hangi ürün kuponla indirim veriyorsa anında öğrenebiliyorsunuz.

Sadece ülkemizde değil, Özellikle Avrupa ve Amerikadabu sektör oldukça gelişmiş durumda. Bu alanda elbete blockchain alanında da gelişmeler var. Bu yazımıza size bu alanda bir Dapp’dan  (Merkeziyetsiz uygulama) yani Rouge Projesinden bahsedeceğim.

**Rouge Projesi Ne İşe Yarıyor?**

Rouge Projesi, Etehereum blockchaini üzerinde çalışan merkeziyetsiz bir uygulama. Uygulamanın amacı,  tüm dünyadaki dijital kupan sektörünü bir araya getirerek bir yandan endüstrideki mailyetleri azaltmak bir yandan da  bu alandaki dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçmek.

Bunun için blockchain tekolojisini kullanacak olan The Rouge Projesi,akıllı sözleşmeler yardımıyla maliyetleri düşermeyi ve işe yaramayan kuponları ortadan kaldırmayı düşünüyor. Bu projeden sadece kullanıcılar değil aynı zamanda yayıncıların da gelir elde etmesi planlanıyor. Müşterilerin kuponlarını satma veya değiştirme imkanı bulacağı projede, ayrıca bu alanlara yayıncıların reklam da verebilme imkanı sunulacak.

ERC20 tabanlı olarak olan RGE tokenler, hem alıcılar, hem satıcılar hemde platform sahipleri tarafından kullanılabilecek. Tüm kuponlar sistem içinde sadece 1 kez kullanılabilecek. The Rouge Projesi daha önce de söylediğimiz gibi geliştirilen Dapp üzerinden işliyor.

The Rouge Projesinin akıllı sözleşmeleri ve blockchain’ine  düşen bir kupon, 3 aşamada işlem görüyor.

*Serbest: Kupon yayınlanmış ancak hiçkimse tarafından satın alınmamış

* Satılmış: Kupon, bir kullanıcının kimliğiyle (kuponu talep eden ve şu anda kuponun sahibi olan kişi) ilişkilendirilir.

*Kullanılmış: Promosyon veya fiş kullanıcı tarafından tüketilmiştir.

Bir kupon Satılmış düzeyinde ise, bu kupon The Rouge Projesinin pazarında kullanıcılar tarafından birbirleri arasında transfer edilebilir.

Bu arada, bir kupon, satılmış düzeyinden kullanılmışa geçebilmesi için hem kullanıcı hem de ihraç edenden  (kupon veren kişi) doğru imza doğrulamaları  olması gerekmektedir.Yani bu sistemin içinde sahtekarlık yapmak imkansız hale getirilmiş. Ayrıca, bir kupon kullanıldığında ücretinin yüzde 3’ü RGE token olarak geri veriliyor. Platformda’da yapılan işlemlerden yüzde 2 komisyon alınıyor.

 

Sonuç olarak  Rouge Projesi blokchain teknolojisini kupon alanına taşımayı düşünüyor. Sadece  Amerika’da bile bu alanın yüzbinlerce takipçisi bulunuyor. Bazı alışverişleri yapmak için günlerce kupon çıkmasını bekleyen insanlar bulunuyor. Ülkemizde de oldukça yaygın olan bu alanın sürekli gelişmesi bekleniyor. Çünkü “insanların elde etmek istedikleri malı daha az ücret vererek almak istemesi” karşı konulmaz bir istek. Bu yüzden yakında The Rouge Projesinin uygulamasını hemen hemen herkesin telefonunda görebiliriz.

Aslında sadece Satistanın alttaki grafiği bu endüstinin gelişimine ışık tutuyor. Sadece ABD’de 2013 ve 2016 yıllarını gösteren grafikte; mobil kupon kullanıcısı sayısının 61.4 milyon kişiden 104 milyona hızlı bir şekilde çıktığı rahatlıkla görülebilir.

**Rouge ICO’su hakkında**

Toplamda 1 milyar adet RGE tokeni bulunacak olan projenin yüzde 50’lik kısmı satışa sunulacak. Yüzde 3’luk kısım 2019 yılına kadar yüzde 20’lik kısım ise 2020 yılına kadar rerzervelerinde tutulacak, yani kilitli kalacak. Şu ana kadar yapılan 8 blok satışın tamamının tükendiğini belirtelim. Diğer taraftan yeni açılan satışlarda 21-27 Mayıs arasında devam edecek. Tokenlerin bir kısmıda pazarlama ve bounty gibi diğer alanlar için ayrılmış durumda.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://tokendrops.com/airdrop-detail/rouge/32

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://rouge.network/

Twitter: https://twitter.com/Rougetoken

Telegram: https://t.me/rougetoken

Whitepaper: https://rouge.network/whitepaper-rge.pdf

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.