Kargo ve Lojistik Sektörü Blockchain Teknolojisine Taşınıyor: BitNautic

266 Görüntüleme

301 total views, 1 views today

 

Dünya’nın en büyük sektörlerinden birisi Kargo ve Nakliye sektörü. Eldeki verilere göre lojistik sektörünün küresel büyüklüğünün bu yıl 7,5 trilyon dolara yaklaşması bekleniyor. Ülkemizde de sürekli büyüyen bu sektör yaklaşık 300 milyar TL gibi bir hacme sahip. Sürekli gelişen diğer bir alan ise elbette blockchain ağı, sonuç olarak bu sektörde de bir proje çıkması kaçınılmazdı. Bu yazımızda kargo ve nakliye sektöründe ortaya çıkan merkeziyetsiz bir blockchain projesi olan BitNautic’ten bahsedeceğiz.

**BitNautic Nasıl Çalışıyor?**

BitNautic,kargo ve lojistik sektörünü içine alan tüm tarafları bir araya getiren merkeziyetsiz bir platform olarak görmemiz mümkün. İçinde ihracat-ithalat, üretici-dağıtıcı, ve son tüketicinin işlem yapabileceği ve mallarını blockchain teknolojini kullanarak satabilecekleri bir ekosistem yada platform olarak görebiliriz.

Yani şirket yandan platform içinde kargo ve lojistik konularını idare edebilirken, diğer yandan da emtia ve ürün satışı da yapılabilir bir konumda. İhracatçılar, ithalatçılar ve üreticiler platform içerisinde alış ve satış yapabilme imkanına sahip. Yani günümüzde bu sektörü de bilen biri olarak,  BitNautic  platormu sayesinde ayrı ayrı 3-4 şirketle muhatap olma zorluğu ortadan kalkmış oluyor.

BitNautic bu sistemin sağlıklı yürüyebilmesi içn piyasadaki en gelişmiş yapay zeka algoritmalarından birini kullanmayı vaat ediyor. Bu sistem gerçek zamanlı olarak çalışan bir otomatik rezervasyon sistemi ile hareket ediyor.

Sistem içerisinde gönderileri takip etmek, ticari platformda ürün satmak ve müşterilere ürünlerin indirimli olarak yansıması için çalışan bir yapay zeka var desek yalan olmaz. Ayrıca BitNautic içindeki E-Ticaret platformu sayesinde ürünün direk olarak tüketiciye arada diğer masraflar olmadan ulaşma imkanı doğuyor. BitNautic platformunda ayrıca, Bitcoin ve diğer kripto paraların yanı sıra, şirketin kendi çıkaracağı BTNC tokenlerde kullanılablilecek.

Diğer yandan BitNautic sisteminin diğer bir avantajı ise, elinde yük taşımak için aracı olan herkesi platformuna dahil edebilecek olması. Örnek verecek olursak Mersin Limanında bir geminiz var, içi boş ve mal almayı bekliyorsunuz. Ancak tanıdığınızın az olması veya diğer nedenlerden dolayı yük almakta zorluk çekiyorsanız, BitNautic platformuna kayır olup müşterilerin sizi anında bulmasını ve geminizi kiralamalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem zaman hem de para olarak büyük bir tasarruf elde etmiş oluyorsunuz.

**BitNautic ICO’su Hakkında**

Sistem içerisinde BitNautic’in BTNT’si ile, fiat para ile veya diğer kripto paralar ile ödeme yapabiliyosunuz. BitNautic yukarda saydığımız hedeflere ulaşmak amacıyla çıkacağı ico’dan 35 milyon dolar toplamayı hedefliyor. ERC-20 tabanlı tokeni BTNT’den toplamda 5 milyon gibi az bir rakam bulunuyor.Toplam tokenlerin yüzde 70’i satışa ayrılırken, yüzde 4 kuruculara, yüzde 6 takıma ve yüzde 5’erlik kısımlar ise advisor ve bounty’lere ayrılmış durumda. Yüzde 10’luk kısım ise rezerve olarak ayrılmış.  Bu yazı yazılıken BitNautic icosunda 1.25 milyon dolar toplanmış bulunuyor. 1 ETH ise 500 BTNT olarak belirlenmiş

Sonuç olarak BitNautic trilyon dolarlık bir piyasaya girmeye çalışan önemli bir proje olarak göze çarpıyor. Özellikle platform içerisinde alıcı-satıcı ve ihracat-ithalatçıların bir araya getirilip aynı platformda toplanması ve bunun içine malların kolaylıkla satılabilecek olduğu bir e-ticaret platformu kuracak olması, sektördeki giderleri azaltması öne çıkan avantajları olarak göze çarpıyor. Diğer yandan elbette projenin başarılı olması takımın çalışması ve zamana bağlı.

 

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=2917838.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://bitnautic.io

Twitter: https://twitter.com/BitNautic

Facebook: https://www.facebook.com/bitnautic/

Telegram: https://t.me/bitnautic

Whitepaper: https://bitnauticcdn-bb3d.kxcdn.com/public/white-paper-en.pdf

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.