İşçi ve İşvereni Bir Araya Getiren Merkeziyetsiz Platform: UMKA

310 Görüntüleme

1,179 total views, 1 views today

Son dönemde iş arayanlarla işverenleri bir araya getiren web sitelerinin sayısı git gide artmaya başladı. Belli alanlarda iş tecrübesi olanlar ve kaliteli işçi arayanlar çoğunlukla bu aradıklarına ulaşamıyorlar. Bunda öncelikle iş arayanların kendi profillerini ve yeteneklerini olduğundan farklı göstermeleri büyük rol oynuyor.

Son dönemde yapılan araştırmalara göre, tüm iş başvurularının yaklaşık yüzde 53’ü yanlış bilgilerden oluşuyor ve 3’te 1’i ise sosyal ağlarda yapılan yönlendirmelerle gerçekleşiyor. ManpowerGroup’un yayınladığı, 2018 Yetenek Açığı Raporu’nda, yetenek krizinden en çok çeken ülkeler %89 ile Japonya, %81 ile Romanya. Türkiye, 43 ülkenin bulunduğu listede en fazla yetenek açığı bulunan 6. ülke oldu. Araştırmaya katılan şirketlerin yarısından fazlası söz konusu yetenek açığını kapatmak için eğitim platformlarına ve geliştirme araçlarına yatırım yapmayı tercih ediyor. Bu yazımızda yer vereceğimiz UMKA projesi de, bu alanda ortaya çıkan bir blockchain projesi.

**UMKA Projesi Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel anlamda baktığımızda UMKA projesi; blockchain tabanlı ve merkeziyetsiz bir iş piyasası olarak karşımıza çıkıyor. Yani UMKA platformuyla birlikte, kullanıcıların hemen hemen her alanda uzmanlara ulaşabilme, güvenilir müşteriler bulma ve önde gelen eğitim kurumlarından online olarak kurs alabilme imkanı bulacak.

Kısaca UMKA projesini özetlersek; işverenlerin kaliteli işçi talebini karşılamak amacıyla ortaya çıkan, işçi, işveren ve yüklenicileri bir araya getiren bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü, özellikle piyasaların genişlemesi, yanında kaliteli ve nitelikli işçi ihtiyacını doğuruyor. Zaten yukarda anlattığımız örnekler de bunun kanıtı. Burada iki tarafında doyuma ulaşması gerekiyor; işçi iyi bir maaş, işveren de nitelikli çalışan talep ediyor.

UMKA platformunun çalışma şekline baktığımızda, öncelikle blockchain üzerinde işlemlerin gerçekleştirildiğini belirtmek gerek. Öncelikle kullanıcıların kendilerine dijital bir pasaport oluşturması gerekiyor. Bu pasaportta daha önce çalıştığınız kurumlar, eğitim durumu, iş nitelikleri gibi bilgiler giriliyor. Ayrıca, UMKA platformunda bitirilen online kursaların bilgisi de buraya girilmek zorunda. Tüm bu bilgiler blockchain zinciri üzerine kaydediliyor.

Bu sistemin en büyük avantajlarından birisi, işverenlerin  eleman ihtiyaçlarını anında karşılayabilme imkanı buluyor. Ayrıca, girişte verdiğimiz örnekteki gibi, kendileri ekstra bir kurs açıp masraf yapma derdinden de kurtulmuş oluyorlar. UMKA platformunda işverenler, sistemdeki dijital pasaportlarda kayıtlı yetkinlik seviyelerine sahip binlerce freelancer arasından kolaylıkla seçim yapabilir.

Diğer yandan UMKA platformunun iş arayanlara yönelik düzenlediği kurslar, bizim internetten bildiğimiz sallama kurslardan değil gibi görünüyor. Proje sahiplerine göre, hemen hemen her alanda yetkinlik sağlayabilinen, dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından bu dersler verilecek. Çünkü, teknolojinin gelişmesiyle, artık fabrikalarda giderek çağa ayak uyduruyor ve makinelerin kullanımı da doğal olarak farklılaşıyor. UMKA’nın kurslarında tüm bu yeniliklerin de içinde barındırılacağı kaydediliyor.

Diğer yandan, UMKA platformu,işçi ve işveren arasında çıkabilecek sorunları önlemek için de bir sistem geliştirmiş. Bunlardan ilki olan Tahkim sisteminde; yanlış anlaşılmalarda, kullanıcılar sorunu çözmek için UMKA tahkimini kullanabilme imkanına sahip olabilecek.

Diğer yandan, Google Neural Machine Translation, farklı ülkelerden kullanıcıların platformda birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olmak için sisteme entegre edilmiş durumda.

UMKA, transfer işlemlerinden yüzde 1’lik bir komisyon alıyor. Toplanan bu ücretler, UMKA token sahiplerine eşit olarak dağıtılıyor. Eğer UMKA’ya yatırım yaparsanız, günlük olarak kazanç sağlamanız mümkün. Yani, platformda işlem sayısı arttıkça, UMK sahiplerinin kazancı da bir o kadar artıyor.

Platform ayrıca, bir mobil uygulama, web sürümü ve bir masaüstü istemcisi aracılığıyla erişilebilen kullanıcı dostu bir arayüze de sahiptir. Son olarak, Agile Smart sözleşmeler sayesinde, özellikle uzun vadeli projeler için ödemelerin kolaylaştırılması sağlanmış.

**UMKA ICO’su Hakkında**

UMKA platformunun tokeni, ERC-20 tabanlı UMK Token olarak belirlenmiş. UMK tokenlerden toplamda 180 milyon adet bulunuyor. Bunların 99 milyon adeti satışa sunulmuş durumda. 1  adet UMK’nın fiyatı 0.10 dolar olarak belirlenmiş. Soft cap 1 milyon dolar, hard cap ise 10 milyon dolar olarak tanımlanmış. 1 Haziran tarihinde başlayan ico süreci, 1 Ağustosa kadar devam edecek. Halihazırda soft capa ulaşılmış durumda.

Dileyenler, projenin kampanyaları hakkında bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://umka.bountyplatform.io/

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://umka.city/

Telegram: https://t.me/umka2018

Twitter: https://twitter.com/umka_freelance

Facebook: https://www.facebook.com/freelance.umka/

Whitepaper: https://drive.google.com/file/d/1IalOIO0euDT_x9HLam6h5hGvT2gsVRqj/view

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!