IoT Teknolojisinde bir üst seviyeye doğru: IoTeX

812 Görüntüleme

644 total views, 1 views today

 

Akıllı cihazlar olarak adlandırdığımız aletler günümüzde hemen hemen her evi sarmış durumda. İnsanlar yanlarında cep telefou olmadan çıkamaz hale geldi. Akıllı saatler artık kollarımızdan çıkarmadığımız birer nesneye dönüşmüş durumda.

Sadece bu aletler değil, evler, arabalar da akıllı cihazlarla donatılmış durumda. Eskiden kitap kitap karıştırılan yemek tariflerine, mutfak tezgahının üzerinde duran bir akıllı aletle anında ulaşmak mümkün. Günümüz artık Internet of Things (IoT) yani Nesnelerin İnterneti olarak çevrilen ve çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturan cihazlarla dolup taştı.

Bunlarda depolanan bilgiler artık birer para kazanma evresine dönüştürüldü. Bu bilgileri paraya çeviren projelerin sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. Bu yazımızda da bu projelerden öne çıkan bir tanesini, yani IoTeX’i inceleyeceğiz.

IoTeX Ne İşe Yarıyor?

IoTeX, Nesnelerin İnterneti dediğimiz IoT’un merkeziyetsiz bir network’unu kurma parolasıyla yok çıkmış. Aynı zamanda kripto para endüstrisini dünyaca kabul görmesini kendine hedef olarak belirlemiş. Şirket, IoT endüstrisini insanların yaşamlarına adapte etmek için ve onları buna teşvik etmek için piyasada “katil uygulama “ olarak çevirebileceğimiz bir app’ın yani uygulamanın olmadığına inanıyor.

Bu “katil uygulama” yayınlanana kadar, insaların IoT’u hayatlarına adapte etmeleri için gerekli para harcama ve zaman ayırma konusunda daha az istekli olacaklarını belirtiyorlar. IoTeX kendini henüz bu “katil uygulama” olarak değil, daha çok bu uygulamanın geliştirme platformu olarak görüyor.

IoTeX diğer taraftan, kullanıcıların IoT’u hayatlarına tam olarak yansıtmaları için yeterli ortamın oluşmadığını öne sürüyor. Buna sebep olarak ise, Düşük ölçeklenebilirlik, yüksek işletme maliyetleri, gizlilik sorunları ve işlevsel değerlerin eksikliği gibi problemleri öne sürüyor.

IoTeX Nasıl Çalışıyor?

IoTeX yukarıda da bahsettiğimiz üzere IoT endüstrisini geliştirmek için çabalayacak olan bir proje. Bunun için iki ana fonksiyonu bulunuyor. Birincisi Kripto teşivikleri ikincisi ise toplumsal çaba. Proje sahipleri bu iki fonksyonun IoT alanındaki yenilikleri teşvik etmek için anahtar rolünde olduklarını belirtiyor. Yani toparlarsak, IoTeX, IoT odaklı güçlü, ölçeklenebilirlik, gizlilik, “izlenebilirlik” ve “geliştirilebilirlik” özelliklerine sahip bir blockchain platformu oluşturmak istiyor.

IoTex yukarda saydıklarımızı gerçekleştirmek için kendi platformunda RDPoS madencilik sistemi kullanmayı düşünüyor. Bunu açıklamak gerekirse DPoS, cüzdanınızda bulunan coin miktarı ile coin üretmemize yardımcı olan oylama sistemine dayandılarılan bir tür mining sistemidir. Bir nevi delegasyon sistemi ile onay verme işlemidir. DPoS, POW sistemine rakip olan POS sisteminin geliştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. POW sisteminde ortaya çıkan maliyetlerin en aza indirilmesini amaçlayan bir sistemdir. IoTex bu sayde hızlı bir karar alma sürecini devreye sokmaya çalışmaktadır.

Diğer yandan IoTeX kendini Merkezi olmayan özerk kuruluş (DAO) olarak tanımlıyor. Yani kendini akıllı sözleşmeler olarak adlandırılan bilgisayar programları olarak kodlanmış kurallar aracılığıyla yönetilen bir kuruluş olarak görüyor.

Sonuç olarak gün geçtikçe önemli bir hale gelen IoT alanında farklı projeler ortaya konuyor ve doğal olarak da bundan gelir elde etmek isteniyor. Bu yönden IoTeX üzerinde oldukça fazla düşünülmüş bir proje olarak ortaya çıkıyor. Ancak ne kadar başarılı olacakları zaman ve takımın göstereceği çalışmaların sonucu gösterecek.

IoTeX ICO’su Hakkında

IoTeX kendi platformunu çalıştırmadan önce Ethereum altyapısını kullanacak. Biz bunu kısa bir süre önce POA tokenin’de de görmüştük. Proje tam anlamıyla oturtulduktan sonra ise, IoTeX kendi altyapısını kullanmaya başlayacak.Diğer yandan IoTeX 50 yıl boyunca mining yapılabilecek ve zaman geçtikçe platformda dağıtılacak olan ödüllerin miktarı da artırılacak.

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Web sitesi: https://iotex.io/

Telegram Adresi: https://t.me/IoTeXGroup

Twitter: https://twitter.com/iotex_io

Whitepaper: https://iotex.io/white-paper

IoTeX hash id: BNH54

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.