IONChain: Yüksek Kapasiteli İşlem Sistemi

348 Görüntüleme

2,767 total views, 4 views today

Son yüzyılın en önemli icatlarından biri şüphesi blockchain teknolojisi. Aslında bu teknoloji başlangıçta dijital para birimi Bitcoin için hazırlanmış olsa da, altında yatan potansiyelinin keşfedilmesi sonucu şu an hemen hemen her alanda artık karşımıza çıkıyor. Küçük bir örnek verirsek; Çin Blockchain girişimcilerine milyonlarca dolarlık yatırım desteği vereceğini açıkladı. Öyle ki bu alanda yeteneği olan kişilere barınma olanaklarının yanı sıra yıllık 490.000 dolar maaş verileceği de belirtiliyor.

Diğer yandan IoT yani Internet of Things dediğimiz  Nesnelerin Interneti’de son dönemde yapı dağarcığımıza giren bir sözcük oldu. Nesnelerin interneti aslında çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi anlamına geliyor. Yapılan araştırmalara göre bugün internete 10-11 milyar cihazın bağlı olduğu tahmin edilmekte ve bu rakamın 2020 yılına gelindiğinde 50 milyar cihaz seviyesine çıkması öngörülmekte. Bu yazımızda yer vereceğimiz IONChain projesi de bu alanda ortaya çıkan bir blockchain teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor.

**IONChain Nedir,  Nasıl Çalışıyor?**

Genel anlamda baktığımızda IONChain;, geniş bir yelpazede IoT ağlarının veri güvenliği, veri dolaşımı, veri paylaşımı ve veri işlemleri açısından karşılaştıkları problemleri çözmeyi ve böylece tüm IoT ekosisteminin verimliliğini artırmayı hedefleyen bir proje olarak karşımıza çkmakta.

Bu aşamada yeni bir konseptle yatırımcıların karşısına çıkan IONChain proje sahipleri, bunu “Tek Cihaz, Tek Koin, Tek Kod” sloganıyla sunuyorlar. IONChain platformunda Edge Computing teknolojisi kullanılıyor ve bu sayede IoT ağındaki her cihazın bir madencilik makinesi olarak kullanılmasına izin vererek, IONChain kullanan tüm IoT cihazlarını madencilik ödüllerine tabi tutuyor.

Diğer taraftan IONChain mevcut blockchain altyapısını özel olarak dönüşüm geçirmesi için tasarlanmış bir platformdur ve platformdaki mevcut sorunlara bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu aşamada IONChain yüksek kapasiteli bir işlem sistemine sahip.

Double-layer yani çift katmanlı bir blockchain özelliğine sahip ION  zinciri, ilk katmanda lastic sharding dediğimiz, database teknolojisinde, tablodaki verilerin yatay olarak çeşitli makinalara dağılmasından oluşuyor ve blokları ilk katmandan itibaren onaylayan bir sisteme sahip.  Sharding,  büyük miktarda veriyi yönetebilmek amacıyla parçalara ayırmak ve bu parçalar üzerinden kullanmak diyebiliriz. Biraz karışık olduğunun farkındayım ancak blockchain teknolojisi de böyle bir şey. Bunda amaç, tablonuzu çeşitli alanlara göre başka makinalara dağıtararak veritabanınızın daha hızlı çalışmasını sağlamaktır.

Tüm bunların yanı sıra, IONChain platformunda güvenlik te had safhada tutulduğu ifade ediliyor. Bunun için platformda, Proof of Work dediğimiz sistem tercih edilmiş durumda.  Türkçe’de işin kanıtlanması anlamına gelen bu sistemde, yüksek miktarda çabaya ihtiyaç duymadan yanıltma amaçlı veya kötü niyetle kullanılan bilgisayar gücünü elimine edebiliyorsunuz.

IONChain  tarafından kullanılan bu konsensüs algoritması, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer mevcut blockchain tabanlı platformlar tarafından kullanılmakta. Bu nedenle, bu algoritma ek güvenlik sağlayacak ve sistemi tamamen merkezden uzaklaştıracaktır. Bu nedenle, ademi merkeziyetsizlik arttıkça, sistemin hackerlar tarafından ele geçirilmesi daha zor olacaktır.

IONChain  sisteminin diğer bir özelliği ise ölçeklenebilir olması. Yani, IonChain sistemi, büyük ve çoklu depolama tesislerini barındıran bir yol oluşturacak ve böylece blok zinciri teknolojisindeki ölçeklenebilirliği arttıracaktır.

Aslında baktığımızda, dünyada şirketlerin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi insanlar hakkındaki datalardır. IoT cihazlarına sahip kullanıcılar veya kuruluşlar, cihaz verilerini IONChain’e yükleyebilir ve bunların değerini IONC üzerinden ölçebilir. Örnek vermek gerekirse, kullanıcılar IONChain ağı üzerinden araba satın aldıklarında, kendi verilerinin talep edenler tarafından kullanılması karşılığında IONC elde etme şansına sahip olacaklar.

Sonuç olarak baktığımızda, IONChain   projesinin dünyada en fazla kullanılan bilgi teknolojisi üzerine ve aynı zamanda blockchain zincirini geliştirmek için ortaya çıktıklarını söyleyebiliriz. Hali hazırda projenin ico süreci tamamlanmış durumda.

**IONChain  ICO’su Hakkında**

Finlandiya merkezli projenin tokeni olarak IONC seçilmiş durumda. Toplamda 1 milyar adet ERC-20 tabanlı IONC token bulunuyor. Bunların 300  milyon adeti madencilik için ayrılmış durumda. ICO halihazırda tamamlandı ve toplamda 998,244 dolar toplamayı başarmış.

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: http://ionchain.io/

Telegram: https://t.me/joinchat/Iw9TNUWZmVv2CitGfcsrFw

Twitter: https://twitter.com/ion_chain

Facebook: https://www.facebook.com/chainion

Whitepaper: https://ionchain.io/whitepaper.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!