İklim Değişikliği Sorununa Blockchain Çözümü: Zero Carbon Projesi

241 Görüntüleme

318 total views, 1 views today

İklim değişikliği 21. yüzyılın en büyük sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmakta.. Ayrıca uluslararası platformda gündemi en çok meşgul eden konulardan biri haline gelmiş durumda. Küresel iklim değişikliğinin yol açtığı sıcaklıkların artması, toprakların çölleşmesi ve su kaynaklarının azalması, biyolojik çeşitliliğinin azalmasının temel sebepleri olarak önümüze çıkıor.  Çağdaş araştırmalar, mevcut iklim değişikliğinin iki-üç kat daha hızlı yaşanacağını gösteriyor. Dünya Çevre Kirliliği Örgütü tarafından yapılan inceleme ve araştırmalar sonucu çevre kirliliğinin sebep olduğu hastalıklardan dolayı her yıl 12.6 milyon kişi hayatını kaybetmekte.

Bu durum Türkiye için tarımda, endüstride, turizmde ve ekonomide ve daha bir çok sektörde düşüş anlamına gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre 20-50 yıl içinde sıcaklıkların 2 derece artması beklenmekte. Bu yüzden, bu sorunu çözmek için bir çok ulusal ve uluslararası kuruluş devreye girmektedir. Bu yazımızda yer vereceğimiz Zero Carbon, blockchain alanında bu soruna odaklanmış  bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

**Zero Carbon Projesi Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel anlamda baktığımız zaman Zero Carbon Projesi yani Türkçesiyle “0” karbon projesi; iklim değişikliği ve uluslararası karbon kredileri ile mücadele etmek amacıyla oluşturulmuş Blockchain tabanlı bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Bunu yaparken de petrol gibi diğer enerji üretim modellerinden daha ucuz bir ortam oluşturararak, karbon emisyon miktarını en düşük miktara indirmeye çalışıyor. Bu sayede Zero Carbon çevre kirliliği ve iklim değişikliği ile mücadele ediyor.

Zaten proje blockchain tabanlı olduğu ve  güneş, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal ve diğer yenilenebilir kaynakları kullandığı için arz ve talebi daha ucuza mal etme şansı doğuruyor. Zero Carbon Projesi, sadece küresel karbon emisyonunu azaltmak için değil, aynı zamanda insan faktörünün iklim değişikliğine olan etkisinin azaltılmasına yardımcı olmak için dünya çapında önemli bir etki yaratmak amacıyla oluşturuldu.

Zero Carbon projesi yukarda saydığımız zararları en aza indirmek için iki farklı kol oluşturmuş. Bunlardan ilki olan Zero Carbon Market; kullanıcıların alışveriş yapabilmeleri ve enerji alımı için daha düşük fiyat puanları sunabilmeleri için sıfır karbonlu bir pazarın oluşturulmasını amaçlıyor.

İkinci olarak ise, kullanıcıların ve  tüketicilerin karbon emisyonunu azaltmalarını teşvik etmek amacıyla Energis tokenlerle ödüllendirildikleri sistem. Bu ödül sisteminde kripto dünyasında bulunanlar ve enerji tedarikçileri belli işlemler için fee dediğimiz işlem ücretlerini daha az ödüyorlar. Zero Carbon’un kendi oluşturduğu bu sistemde örneğin kullandığınız elektirik veya benzin miktarına göre daha fazla veya daha az işlem ücreti ödeme imkanı doğuyor.

Yani kısaca anlattığımız zaman; Zero Carbon enerji dağıtıcıları ve satıcıları ile müşteriler arasında bir köprü görevi görüyor. Zero Carbon’un oluşturduğu bu sistem her iki taraf için de fayda sağlamış oluyor. Ayrıca sistem blockchain temeli üzerine inşa edildiği için tüm işlemler şeffaf bir şekilde görüntülenebiliyor.

Aslına bakarsak Londra merkezli Zero Carbon Projesi, 2003 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Arkasında ise Beond isimli bir şirket bulunuyor. Diğer yandan Zero Carbon projesinin yol haritasına baktığımız zaman, 2018’in son çeyreğinde Energise tokeni borsalara sunma, Zero Carbon Market’in faaliyete girmesi ve 1000 müşteriye ulaşması planları bulunuyor. Ayrıca Avustralya’daki enerji sağlayıcıları platformuna dahil etmeyi planlıyor.

2019 yılının ilk çeyreğinde ise Avustralya pazarında çalışmaya başlamayı, daha sonra ise Almanya ve Amerika’nın doğu eyaletlerine ulaşmayı düşünüyorlar. Böylece 30 000 bin eve ulaşmayı planlıyorlar.

2019’dan sonra ise Almanya ve Amerika pazarının ardından Avrupai Kanada, Japonya ve Yeni Zelanda’da 30 bin eve ulaşmayı amaçlıyorlar.

**Zero Carbon ICO’su Hakkında**

Zero Carbon Projesi’nin tokeni olan Energis’lerden toplamda 240 milyon adet bulunuyor. Bunarın yüzde 51’i satışa ayrılırken, yüzde 30’luk kısmı ise müşterilere ödül için bırakılmış durumda. Yüzde 15’lik kısım ise Beond şirketine ayrılmış.  Soft cap 2 milyon dolar olarak belirlenirken, hard cap ise 20 milyon dolar olarak ayarlanmış.

 

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

 

Website: https://www.zerocarbonproject.com/

Telegram: https://t.me/ZeroCarbonProject

Twitter: https://twitter.com/ZeroCarbonPrjct

Facebook: https://www.facebook.com/Zero-Carbon-Project-1994928630745331/

Whitepaper: https://www.zerocarbonproject.com/white-paper/

ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3396140.0

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

ETH: 0x26a74e056EB4E3607792DCd87070E468878d14E9

Web: http://airdrope.com/

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!