Heroic: Siber Saldırlara Karşı Blockchain Çözümü

491 Görüntüleme

10,975 total views, 16 views today

 

Devir teknoloji devri ve her yönümüzle bu icada sonuna kadar bağlanmış durumdayız. Artık insanlar evlerinden çıkarken öncelikle anahtarlarını değil, cep telefonunu kontrol eder hale geldi.  Çünkü artık hemen hemen her şeyimizi bu teknolojik aletler yardımıyla gerçekleştiriyoruz. Alışverişlerimizi, sohbetlerimizi ve eğlencemizi bu alanda bulmaya başladık.

Tabi bu teknolojiyi kötüye kullanan ve hacker dediğimiz kişilerde bir parçamız haline gelmiş durumda. İnsanların kişisel bilgilerine ve en önemlisi paralarına göz diken bu kişilerden kurtulmak için türlü türlü program ve yazılımlar kullanmak zorundayız. Çünkü dünya öyle bir hale geldi ki, siber saldırıların maliyeti 2 trilyon sınırına ulaşmış durumda. Tabi, bu saldırıları önlemek için blockchain dünyasında da çalışmalar yürütülüyor. Bu yazımızda yer vereceğimiz Heroic, bu alanda ortaya çıkan bir blockchain projesi.

**Heroic Projesi Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel anlamda baktığımız zaman Heroic, dataları siber saldırılardan korumak amacıyla ortaya çıkan bir blockchain projesi. Proje bu saldırıları engellerken Artificial Intelligence (AI) dediğimiz yapay zekayı da kullanıyor. Heroic sistemi, modern toplumu çeşitli alanlarında bütünleştirilebilecek siber güvenlik araştırmaları yapmayı ve bu alanda  yeni teknolojiler sunmayı vadediyor.

Heroic proje sahipleri siber saldırılara karşı oluşturdukları sistemde 3 farklı ürün oluşturmuş durumda. Bunlar Arc Reactor, Guardian ve R&D Platformu. İsterseniz bunlara kısaca göz atalım.

Heroic Arc Reactor

Arc Reactor:  şirketin oluşturduğu “açık tehdit istihbaratı borsası” olarak tanımlanıyor. Burada bağımsız geliştiricilerin ve güvenlik uzmanlarının fikir ve yazılım kodlarını serbestçe geliştirmesine ve ticaretini yapmasına imkan verilen bir ortam oluşturuluyor. Aslında Heroic proje sahipleri, Arc Reactor ile birlikte  daha fazla kullanıcı, kuruluş ve veri sağlayıcısını ekosisteme katarak sistemi daha akıllı ve sağlam hale getirmeyi amaçlıyor.

Arc Reactor tarafından sağlanan verilerin siber güvenlik ile ilgili birçok ürüne güç sağlamasını ve  siber saldırılara karşı dünyanın en büyük siber tehdit istihbaratı haline gelmesini bekliyorlar. Merkeziyetsiz ve açık bir tehdit istihbarat değişimi, AI tarafından sağlanan siber güvenlik çözümlerinin oluşturulmasını sağlayacak ve tehdit verilerinin evrensel olarak fayda sağlaması sağlanacak gibi görünüyor. Kısacası siber saldırılara karşı büyük bir kütüphane oluşturmaya çalışıyorlar.

Guardian

Heroic Guardian;  bulut tabanlı bir siber güvenlik platformu olarak ortaya çıkıyor. Guardian, bireysel kullanıcılar, aileler ve işletmelerin sistemin Siber güvenlik özelliklerini  yönetmeleri için basit, çevrimiçi bir arayüz sağlıyor. Guardian, Arc Reactor’ın tehdit verilerini kullanır ve siber saldırıları öngörmek ve önlemek için topladığı bilgileri yapay zeka ile birleştiriyor. Böylece, muhtemel saldırılara karşı hazır olunmasını sağlanıyor.

Guardian bunları yaparken kullanıcılarına ücretsiz bazı özellikler sunarken, 3’ncü parti uygulamaları ve bazı servisler için extra ücret talep ediyor. Kullanıcılar premium özelliklerden yararlanabilmek için, projenin tokeni olan HRO token ya da fiat para kullanabiliyor.

R&D Platform

Heroic’in Research and Development  yani araştırma ve geliştirme platformu; geliştiricilerin ve kuruluşların Arc Reactor’ın tehdit verileriyle, görsel ve programatik olarak etkileşime girmesini ve kendi özel çözümlerini oluşturmasını sağlama amacıyla kurulmuş. Geliştiricilerin, kendi algoritmalarını güvenli  bir ortamda araştırma, geliştirebilme ve test edebilmesini sağlıyor.

Sonuç olarak baktığımızda, karşımızda aslında siber saldırıların tüm varyasyonlarına karşı önlem alabilmek ve onları etkisiz hale getirebilmek amacıyla ortaya çıkarılmış bir proje olduğunu görüyoruz. Heroic projesi, sadece bu alanda çalışan bireyleri değil, büyük kuruluşları da araştırmalara dahil ederek küresel boyutta bir çalışma yapma hedefinde olduklarını ortaya koyuyorlar. Ayrıca, siber  saldırılara karşı muazzam bir kütüphane oluturacaklarını da var sayarsak, oldukça faydalı bir proje olacağa benziyor. Ayrıca, güvenliği sağlamak için bulut sistemini de kullandıklarını ekleyelim.

**Heroic ICO’su Hakkında**

Heroic projesinin tokeni olan HRO’lardan toplamda 1 milyar adet bulunuyor. Bunların yüzde 50’si satış için ayrılmış durumda. Diğer yüzde 25’lik kısım ise ağ katılacak olanlara dağıtılacak. Geri kalan kısmın ise ekosistemi geliştirme amaçlı olarak kullanılacak. 1 adet HRO token’in fiyatı 0.1125 dolar olarak belirlenmiş. Heroic projesinin hard cap’ı ise 41 milyon dolar olarak tanımlanmış. Halihazırda ön satışlar devam ediyor ve satışlarda başta Bitcoin olmak üzere, Ethereum ve diğer onaylanmış olan kripto paralar kullanılabiliyor.

Dileyenler, projenin kampanyaları hakkında bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=4511192.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://tokensale.heroic.com/

Telegram: https://t.me/heroicdotcom

Twitter: https://twitter.com/heroiccyber

Facebook: https://www.facebook.com/heroiccybersecurity/

Whitepaper: https://tokensale.heroic.com/wp-content/uploads/2018/02/HEROIC_White_Paper_V1.pdf

 

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!