Herkes bir gün taşımacılık sektörüne girecek: DAV Network

271 Görüntüleme

309 total views, 1 views today

Çocukkten izlediğimiz bilim kurgu filmelerinde, hemen hemen hiç değişmeyen bir gelecek kurgusu vardı. Araçlar’da sürücü bulunmuyor ve insanların emir ve komutlarına göre, ya da bilgisayardan ayarlanmış ve otomatik olarak istenilen kişiyi istediği yere bırakan sistemle çalışıyordu. Günümüzdeki filmlerde de benzer temalar söz konusu.

İlk sürücüsüz aracı yanlış hatırlamıyorsam Google’ın yaptığı bir araçla görmüştüm. Günümüzde İstanbul’da bile bazı tramwaylar sürücüsüz olarak çalışıyor. Dünya’nın pek çok şehrinde sürücüsüz otobüs ve taksiler yavaş yavaş kullanıma girmeye başladı. Ayrıca, hayatımızın yavaş yavaş bir parçası olan drone’larda bulunuyor. Teslimat işini müthiş derecede hızlandıran drone’ları yakında hayatın her alanında göreceğimizi düşünüyorum.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz DAV Network’te işte böyle bir proje. DAV (Decentralized Autonomous Vehicles  Network )Yani merkeziyetsiz sürücüsüz araç ağı. DAV Network  taşımacılık sektörünü blockchain teknolojisiyle birleştiren bir proje.

DAV, filmlerde gördüğümüz o sürücüsüz araçlardan oluşan bir filo kurmak niyetiyle ortaya çıkmış bir proje. Sadece şirketin değil aynı zamanda aracı olan herkesin karlı çıkacağı bir proje ortaya koymuşlar. Kabaca özetlemek gerekirse sistem şöyle çalışıyor. Bundan 10 yıl sonra sürücüsüz bir araç aldığınızı düşünün. Bu aracı kullanmadığınız zaman Dav network’e kayıt yaptırıyorsunuz. DAV’da aracınızı taşımacılık sektöründe kullanıyor ve kullandığu kadarıyla size kendi tokenleriyle ödeme yapıyor. Bu kadar basit bir sistem. Zaten bu projeyi destekleyenleri duyunca ne dediğimi anlayacaksınız.

Araca ihtiyacı olanlarla, aracını kiralama ihtiyacı duyanları bir araya getiren projeyi SAP, IBM, Ford, Google,Ethereum, Nasa, Equinix, Ups ve GM gibi dev şirketler destekliyor. Zaten dünyada eğer bir proje’nin arkasında Google ve özellikle de Nasa varsa, o projenin gerçekten dikkate değer olduğunu anlarsınız zaten. Zaten şirket sadece kiralamaya değil kendi sürücüsüz araçlarını yapmaya da yoğunlaşacak.

DAV Network Nasıl Çalışıyor?

DAV öncelikle merkeziyetsiz br network kurmak için açık kaynaklı bir protokol oluşturma niyetinde. Bu sayede her isteyen istediği aracı istediği yerde kiraya verebilecek. Network sayesinde isteyen her şirket projenin hizmetlerinden yararlanabilecek.

Sistemle birlikte, yapılacak olan işe en yakın araç bulunabilecek ve sistem üzerinden oraya yönlendirilebilecek. Tüm bu süreçler Ethereum blockchain üzerine kurulu akıllı kontratlar üzerinden gerçekleştirilecek. Yapılan işten gelen ücrette bu ağ üzerinden dağıtılacağı için,iş biter bitmez kazanç taraflara dağıtılmış olacak.

DAV Projesi merkeziyetsiz olduğu için, büyüklüğü ne olursa olsun hiçbir şirket projeyi kontrol altına alamayacak. Buda büyüklüğü ne olursa olsun, proje’den kolayca yararlanmasını sağlaycak. Zaten bırakın şirketleri bireyler de bu projeden rahatlıkla yararlanabilecek.

DAV Network ICO’su hakkında

Bu kadar geniş ve büyük çaplı projenin elbette finansmanı o kadar yüksek olmak zorunda. O yüzden takım kendilerine 38 milyon dolarlık bir hedef belirlemiş durumda. Bugün itibariyle 15 milyon dolar’lık kısım yani yarısı toplanmış durumda. Toplam tokenlerin yüzde 40’ı satışa sunulmuş durumda. Yüzde 15’lik kısmı takıma ve Advisors’lara ayrılmış. Yüzde 20’lik kısım uzun vadeli olarak ayrılırken, yüzde 25’lik kısım ise bounty ve ortaklıklar için ayrılmış durumda.

Şahsen, DAV Network son dönemde gördüğüm en iç açıcı projelerden bir tanesi. Kısaca geleceği yavaş yavaş inşa eden bir program ve arkasında dünyanın en büyük teknoloji firmaları bulunuyor. Ancak, her zaman dediğimiz gibi projenin tutması ekibin çalışması ve zaman bağlı.

Airdropçular Amazix yani https://bounties.biz/ ve aşağıda vereceğimiz bitcointalk adresini kullanabilir

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Web sitesi: https://dav.network/

Telegram Adresi: https://t.me/DAVNetwork

Facebook: https://www.facebook.com/DAVNetworkTeam

Twitter: https://twitter.com/DavNetwork

Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2619886.0

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.