Güven temelini hayatımıza oturtmaya çalışan proje: HUB Protokol

209 Görüntüleme

261 total views, 1 views today

Günlük hayatta insanlar gün boyu koşuşturma içerisindedirler. Hemen hemen herkes gün boyu bir şeylerin peşinden koşar, ticaret yapar, arkadaşlık kurar. Kısacase süregelen bir hayat koşuşturmacası içinde yuvarlanıp gidiyoruz.

Temelden olaya baktığımızda ise, hemen hemen sürdürülebilen her işin güven esasına dayandığını görürüz. İş yaparken karşıdakinin bizi kandırmayacağına, arkadaşlık yaparken ise bizi satmayacağına inanır ve yolumuza öyle devam ederiz. Güven devam ettikçe, her iş de haliyle sürdürülebilir oluyor.

Tüm bunları anlatmamın sebebi, Human Trust Protocol (HUB İnsani güven protokolü) adlı bir ICO’dan bahsedecek olmam. ICO’nun adından da belli olduğu gibi, temelinde güven olan bir proje inşa ediliyor. Hub’un amacı internet üzerindeki kullanıcıların arasındaki iletişimin artması, internet kullanıcılarının mesajlaşma, çevrimiçi topluluklar, sosyal ağlar ve P2P olarak adlandırdığımız eşler arası pazarlarda birbirleriyle iletişim kurmasını ve bunun da güven temelinde devam ettirilmesini amaçlıyor.Yani bir anlamda güveni sanal ortamda oluşturarak, bundan ekonomik değer oluşturmayı hedefliyor.

Bu ilginç fikrin sahibi ise LinkedIn’in kurucularından Eric Ly. Ly’in önünü çektiği projede oluşturulacak olan eko sistem Hub tokenler aracılığıyla varlığını sürdürecek. Çevrimiçi bir işlem yapıldığı zaman hub tokenler dondurulacak. Eğer işlem başarılı olursa serbest bırakılacak.  Yani yapılan bir işlem başarılı olduğu zaman, kullanıcılar güvenli bir iş yaptıklarından dolayı hub tokenlerle ödüllendirilecek.

Bunun anlamı, bir anlamda online ortamda itibar toplama da diyebiliriz.Ne kadar başarılı işlemin olursa itibarın artar, tersi durumda ise azalır.

Hub Protokolü nasıl işliyor?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi hub platformunun çalışma şekli insanların başarılı transferlerinden token kazanması şeklinde. Kullanıcıların yaptıkları işlemlerden kazandıkları hub tokenler, aslında onların itibarının da birer göstergesi haline dönüşüyor. Sahip olduğunuz güven skorları taşınabilen, doğrulanabilen ve sizi işaret eden bir imge haline dönüşüyor.

Hub protokolü nerelerde geçerli olacak?

Hub,öncelikle bu güven protokolünü yazışma ortamında sağlamayı hedefliyor. Yani grup konuşmalarında, online forumlarda bu işe el atmayı planlıyor. Hub’un amacı buradakiler arasındaki güveni artırmak.

İkinci olarak ise P2P pazarında. Yani satıcılar ve alıcılar arasında ürün ve hizmet ticareti yapılırken tüm bunların takip edileceği, derecelendirilebileceği ve tekrar gözden geçirilebileceği bir ortam oluşturmak. Bunun sonucunda ise ticarette güven temasını maksimum seviyeye çıkarmak.

Hub’un amaçlarından diğer biri ise Sosya media ağları. Yazılan yazıların, yapılacak olan güncelleştirmelerin vb. aklınıza ne gelirse bu alanda hepsini güven temeline oturtup, daha kaliteli yayınların ortaya çıkmasını amaçlıyorlar. Tüm bu yazılan hedefleri gerçekleştirmek için yapacakları platform cebimize de taşınacak. Yakında cep telefonları için yapacakları bir uygulama sayesinde her şeyi açıkça görme şansımız olacak.

Buraya kadar yazdıklarımızı kabaca özetleyecek olursak, diyelim bir yerden toptan mal alıyorsunuz. Ankara’dan İstanbul’a mal geliyor, siz de elinize ulaşır ulaşmaz parayı peşin ödüyorsunuz. Tekrar ticaret yaptığınızda toptancının size indirim yapması, hem güvenin sağlandığını hem de hemde bu ticaretin tekrarlanması halinde kazançlı çıktığınızı gösteriyor.İtibar ve güven esası da içinde gizli duruyor.

Hub token işte bunu online ortama taşıma hedefinde. Online pazarda, sosyal medyada ve gruplar arasında çekişmenin arttığı, gün geçtikçe güvenilmez bir hale gelen dünya da Hub, umut veren bir proje olarak diğerlerinin arasından sıyrılıyor.

ICO hakkında bilgi

ERC-20 tabanlı olarak gelmesi planlanan hub token için ico tarihi henüz açıklanmış değil. Whitepaper ise yayınlanmış durumda. Ayrıca, devam eden bir airdrop kampanyası bulunuyor. Airdropa aşağıdan vereceğim linkten ulaşabilirsiniz.

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://hubtoken.org/

Whitepaper: https://hubtoken.org/images/hub-white-paper.pdf

Telegram: https://t.me/hubtoken

Airdrop: hubtoken.org/airdrop?t=405190671

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.