Gıda İsrafını Sona Erdiren Blockchain Projesi: Delicia

240 Görüntüleme

309 total views, 1 views today

İsraf konusu hem dinimizce haram kılınan hemde toplumca mahzur görülen bir kavram. Bu kavram yiyecek kısmına gelince insanımız doğal olarak hassas oluyor. Çünkü fakir insanların ulaşamadığı yiyeceklerin sorumsuzca kullanılması sonucu, dünya çapında üretilen tüm yiyeceklerin en az üçte biri olduğu gibi çöpe gidiyor. İsrafa karşı yapılan çeşitli kampanyalar, uygulamanın evrenselleşmesi ve dünya çapında gerçekleşmesi için yola çıkmış durumda.

Son araştırmalara göre Amerikada plastik, metal, cam ve kağıttan daha fazla yiyecek çöpe gidiyor. ABD’de her yıl 160 milyon dolarlık ürün hiç tüketilmeden çöp oluyor. Fransızlar yılda kişi başı 20-30 kilo arası yiyeceği çöpe atıyor ve buda ülkede 12-20 milyon Euro’luk bir israfa neden oluyor. İrlanda’da, sivil toplum kuruluşu Food Cloud’un raporuna göre, her yıl 1 milyon ton yiyecek çöpe atılıyor.

İngiltere’de ise son kullanma tarihine az kalmış veya geçmiş yiyeceklerin konteynırlarda kimyasallarla tahrip edildiği biliniyor. Bu yüzden 2015 yılında Fransa’da süpermarketlerin hâlâ tüketilebilir durumda olan yiyecekleri atması yasaklanmış durumda. Benzer yasalar diğer ülkeler tarafından da çıkarılıyor. Bu yazımızda yer vereceğimiz Delicia hem bu durumu engellemek hem de alıcı, satıcı ve tüketicileri bir araya getirmek amacıyla yola çıkan bir blockchain projesi.

**Delicia Nedir, Ne işe Yarar?**

Delicia tüm dünyadaki gıda israfı tehdidine çözüm bulmak için çalışan merkeziyetsiz bir blockchain projesi. Delicia bir yandan tüm bireylerin kaliteli gıdalara kolayca erişmesini sağlamaya çalışırken, diğer yandan da gıdalara erişimi kolaylaştırarak bunu ticarete dökmeye çalışan bir ekosistem.

Bunun için ortaya çıkarıkları yapay zekayla çalışan bir uygulama çıkaracak olan Delicia, puanlama yoluyla alıcı ve satıcı bir araya getiren, bu alanda pazarlama kampanyaları oluşturan ve aynı zamanda gıda tedarikçileri, alıcılar ve tüketiciler arasında alıcı olmaksızın ilişkilerin sağlanabileceği bir ortam oluşturuyor.

Delicia tüm bunların yanı sıra, kaliteli yiyecekler üzerinde gerçek zamanlı analizler, teklifler ve promosyonları da içerisinde bulunduruyor. Platform içerisinde satıcılar fiyatlandırma modeli belirleme ve bunların sonuç raporlarını yayınlayabilme imkanına sahip oluyor.

** Delicia Blockhcain Platformu Nasıl Çalışıyor?**

Delicia platfomunda isteyen kullanıcı ücretsiz olarak indirip kullanabileceği Delicia uygulaması bulunuyor. Bu uygulama üzerinden DFT tokenler yardımıyla ödeme işlemleri yapılabiliyor. Alıcılar uygulama içerisinden yerel bazlı olarak; gıda ürünleri, restoranlar ve diledikleri kişilere ulaşabiliyor ve bununla  ilişkili ödemeleri gerçekleştirebiliyor.

Alıcılar, üreticiler ürünlerini hasat ettikleri ya da satılığa çıkardıkları zaman uygulama üzerinden anında haberleri olabiliyor. Bu sayede üretilen ürün bir yandan anında satışa çıkabilirken, diğer yandan da üreticinin kapı kapı dolaşıp ürününü satmaya çalışması derdinden kurtulması sağlanıyor. Bu hem üretici hemde alıcı için, zaman ve masraflarda büyük miktarda kısıtlamaya gidilmesini sağlıyor. Diğer yandan ödemeler DFT token aracılığıyla blockchain üzerinden gerçekleşeceği için daha ucuza malolmuş oluyor.

** Delicia ICO’su Hakkında**

Delicia Platformunun kendi tokeni olan DFT’lerden toplamda 10 milyar adet bulunuyor. ICO’da 33 milyon dolar toplamayı hedefleyen projenin soft cap’ı ise 5 milyon dolar. 1 adet DFT token ise 0.01 dolardan satışa sunuluyor. Tokenlerin yüzde 33’ü satışa sunulurken, yüzde 25 takıma, yüzde 12 pazarlamaya, yüzde 10’u rezervlere ve yüzde 5’i ise bunty ve airdroplara ayrılmış durumda.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3304382.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://delicia.io/
Twitter: https://twitter.com/Delicia_DFT
Telegram: https://t.me/deliciaDFT
Facebook: https://www.facebook.com/Delicia.io/
Whitepaper: https://delicia.io/delicia_wp.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!