Film Sektörü Blockchain Teknolojisiyle Tanışıyor: MoviesChain

261 Görüntüleme

349 total views, 2 views today

Dünyada teknoloji geliştikçe, doğal olarak film endüstrisi’de buna ayak uydurmaya çalışıyor. Büyük film şirketleri eskiden video ve cd üzerinden satış yaparken, artık bu ortam online sitelere kaymış durumda. Bunlardan en büyüğü şüphesiz Netflix. Ancak Netfilik piyasaya çıkmadan önce, bu gelişmeyi önceden göremeyen ve bu alana yatırım yapmayanlar bin pişman duruma düşmüş durumda.

Sadece dünyada değil ülkemizde de bu alanda ciddi yatırımlar yapılmaya başlandı. İnsanların evlerinde tek bir tıkla istedikleri filmleri legal yollardan kiralayıp izleme şansı bulunuyor. Tabi bu durum Rusya içinde geçerli. Rusya’nın ünlü film kiralama platformlarından olan Tvzavr bu alanı blockchain teknolojisine taşımak niyetinde.

**MoviesChain Nedir, Özellikleri Neler?**

Genel anlamda baktığımız zaman, MoviesChain film izleyicilerini ve bağımsız film yapımcılarını bir araya getirmeyi amaçlayan, dünyanın blockchain tabanlı ilk film distribütörü  projesi. Kendilerini “Bağımsız film sağlayıcılığı alanında bir devrim” olarak nitelendiriyorlar. Yan bir anlamda Bağımsız film yapımcılarının daha büyük stüdyolarla rekabet etmesinin önünü açmaya çalışıyorlar. Bu yüzden sektörün sahip oldukları bazı problemleri ön plana çıkarmışlar. Bunlara kısaca baktığımıza şöyle bir tablo önümüze çıkıyor:

Bağımsız film yapımcıların gelir için birbirleriyle yarıştıklarını ve  gelirlerin yaklaşık yüzde 50’sinin aracı kuruluşlara gittiğini belirten MoviesChain proje sahipleri, bu durumu ortadan kaldırmayı planlıyorlar. Bağımsız film yapımcılarının finansman kıtlığı çektiğini ve bu yüzden film yapımcılarının birbirleriyle rekabet etmek zorunda kaldıklarını ifade eden proje sahipleri, ortaya koyacakları platformun bunun önüne geçeceğini belirtiyorlar.

Diğer yandan Film üreticilerinin, telif hakkı ihlali ve gizlilik sorunları nedeniyle kayıplarla karşı karşıya olduğunu ve MoviesChain projesi sayesinde bu durumların yaşanmasının azalacağını ifade ediyorlar. Ancak şunu  da unutmamak gerekir ki, piyasada Netflix, Amazon ve Hulu gibi büyük oyuncular pazarın hakim olduğu için, kullanıcılar farklı içerik seçeneklerine erişimden yoksun kalıyorlar. Yani MoviesChain platformunda, bağımsız yapımcıların ürettikleri eserlerin kolaylıkla yer alma imkanı bulacağı belirtiliyor.

 

Aynı zamanda dağıtımcıların piyasadaki hakim konumuna da değinilen projede, MoviesChain’in merkezileşmeye karşı bir seçenek olduğuna vurgu yapılıyor. Reklam konusunda ise MoviesChain, reklam verenlerin gerçekte ne için ödeme yaptıklarının farkında olmadığını, Reklamcılık platformlarının  kötü hedeflemeye sahip  olduğunu ve tüm bunlar karşısında  MoviesChain platformu sayesinde daha etkili bir şekilde seyirciye ulaşılması vaadinde bulunuyor.

 

** MoviesChain Nasıl Çalışıyor?**

Yukarda film endüstrisinin bazı sorunlarını zaten saymıştık. MoviesChain bu problemleri temel olarak merkeziyetsiz bir platform olarak çözmeyi planlıyor. Bunun için öncelikli olarak, bağımsız yapımcıların eserlerini global çapta satmasının ya da kiralamasının önünü  açıyor. Yapımcıların aldıkları bu ücretlerin yüzde 90’lık kısmı kendilerine kalıyor. Yani bir anlamda aracı kurumlar aradan çıktığı için, yapımcı bir anlamda sadece seyirciyle muhatap kalmış oluyor.

Bu döngüyü sağlamak için MoviesChain, kendi tokeni olan ZVR’yi kullanıyor. Yani MoviesChain platformu blockchain tabanlı olduğu için ödemelerde bu token aracılığıyla yapılıyor. Kullanıcılar bu sayede hem daha az ödemiş oluyor hem de istedikleri filme hızla ulaşabiliyorlar.

Tüm bunları sağlamak için MoviesChain platformunda kullanıcı dostu bir arayüz kullanılıyor. Ayrıca izlediğiniz filmin türüne göre önünüze tavsiye filmler getiriliyor. Filmlerin üzerinde fiyatları yazdığı için, eserin sayfasına girmeden kararınızı vermiş oluyorsunuz.

Burada ayrıca bağımsız film yapımcılarına, eserlerinin hangi şartlar altında izlenmesi gerektiğine dair de bir sözleşme yapmalarına  imkan sağlanıyor, bu sözleşmeler ise Ricardian Sözleşmesi olarak akıllı sözleşmelere kaydediliyor.

Diğer taraftan, MoviesChain ağına yüklenen tüm içerikler kriptografik olarak korunuyor. MoviesChain, AES-128 şifrelemesine dayalı kendi Dijital Hak Yönetimi (DRM) sistemine sahip olduğu için, içerikler MoviesChain İçerik Dağıtım Ağı veya CDN aracılığıyla istemcilere dağıtılması planlanıyor.

MoviesChain halihazırda kendi platformunun 1.0 versiyonunu kullanmaya başlamış durumda. Platformun sonraki aşaması olaran 2.0’da ise farklı özellikleri eklemeyi planlıyorlar. Bunları kısaca yazarsak:

  • MoviesChain Üniversitesi: Yerleşik bir eğitim-geliştirilmiş deneyim.
  • MoviesChain Ekranı: Film yapımcılarının film endüstrisinin çeşitli yönleriyle ilgili uzmanlarla iletişim kurmasını sağlamasını amaçlayan yerleşik bir sosyal ağ.
  • MoviesChain Yatırım: MoviesChain yatırım platformu, farklı film projelerinin hızlı ve kolay bir şekilde kitlesel olarak fonlanmasını sağlayacak.
  • MoviesChain Ödülleri: Kendilerini bu alanda yetenekli sayanlar, MoviesChain Awards ağı aracılığıyla yerel, ulusal ve uluslararası film festivallerine katılma şansı bulacak.
  • MoviesChain Target: MoviesChain’in hedefi, dünyanın dört bir yanından bağımsız film yapımcılarını bir araya getirerek, projelerini belirli hedef kitlelere tanıtmaları için bir reklam platformu haline dönüşmesi.
  • MoviesChain Promosyon: Tanıtım platformu stratejik etkileşimli pazarlama ve iletişimi sağlayacak… şeklinde sayabiliriz. Yani sonuç olarak baktığımızda, ‘film endüstrisinin içinde mevcut bulunduğu durumu blockchain ağına taşımayı hedefliyorlar’ diyebiliriz.

**MoviesChain ICO’su Hakkında**

Aslında MoviesChain projesinin öne çıkan ön önemli yanlarından bir tanesi, arkasında TVZavr gibi büyük Rus şirketinin bulunması. 2009 yılında kurulan şirket, 2010 yılında 15 milyon dolarlık fon toplamayı başarmış ve halihazırda Netflix benzeri bir sistemi bu ülkede yürütüyor. Büyüklüklerini, her ay kendi platformlarının içerisinden 30 milyon kişinin kullandığını ve geçtiğimiz yıl 10 milyon dolar para kazandıklarını söylersek belki biraz anlatmış oluruz.

İCO’ya dönersek, ERC20 tabanlı ZVR tokenlerden toplamda 100 milyon adet bulunuyor. Bunların 70 milyon adeti satışa sunulacak. Yüzde 23’ü takımın iç yatırımlarda kullanması için ayrılıyor. Yüzde 5’lik kısım rezerve için ayrılırken, yüzde 2’lik kısım ise bounty’lere ayrılmış durumda.

Sonuç olarak baktığımızda, önümüzde bu piyasada uzun süredir çalışan ve piyasayı iyi tanıyan takıma sahip bir proje görüyoruz. Başarısız olmaları için çok fazla neden görünmüyor. Ancak her zaman dediğimiz gibi, başarı takımın çalışmasına ve zaman bağlı.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3152436.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

–Website: https://www.movieschain.io/

– Twitter: https://twitter.com/movies_chain/

– Facebook: https://www.facebook.com/movieschain/

– Telegram: https://t.me/movieschain/

– Whitepaper: https://www.movieschain.io/whitepaper/

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!