Facebook’un ICO Reklam Yasağını Nasıl Aştım?

240 Görüntüleme

333 total views, 2 views today

 

Bildiğiniz gibi facebook Ocak ayının sonlarına doğru platform içerisinde bitcoin, airdrop, ico ve bounty reklamlarını yasaklama kararı almıştı. Facebook bunun için geliştirdiği algoritmayla, reklam vermek istenen sayfa veya grubu baştan sona kadar tarıyor ve içerisinde ico, bitcoin, blockchain gibi kelimelere rastlarsa anında reklamı banlıyor. Tabi tüm bunların hepsini yapay zeka hallediyor.Çünkü binlerce reklamı insanların tek tek kontrol etmesi mümkün değil.

Bende bu platformda yazdığım haberlerin daha fazla kişiye ulaşması için facebook’ta sayfa açmaya kadar verdim. Bunun için airdroplardan gelen paranın küçük bir kısmını facebook hesabına yatırdım. Ancak sorun yukarda saydıklarımı yaşamamla başladı. Çünkü facebook’un reklam yasağını unuttuğum, verdiğim reklamların ard arda banlanmasıyla ortaya çıktı.

Tabi yalan yok, beni ‘facebook’a verdiğim parayı nasıl kurtarırım’ düşüncesi sarmaya başladı. Nasıl yaparım ne yaparım da parayı en azından değerlendirim diye düşünüyordum. Sonra internete bakınca bazı ico sitelerinin bu sorunu aşmak için ico yerine ico’nunun ‘o’ su yerine 0 kullandığını ve bu yasağı aşmayı başardığını öğrendim.

Ancak haberlere biraz daha bakınca facebook’un buna da çözüm bulduğunu farkettim. Bunun üzerine yeni bir şey denemeye karar verdim. Önce bir sayfa açtım. Sayfa’nın üst kısmına, sayfaya giren kullanıcıların hangi yazılarla karşılaşacaklarını, blockchain teknolojisinin gelecekte dünyayı nasıl değiştireceğine dair kısa bir yazı yazdım. Ama yazıda blockchain sözcüğünü b+l+o+c+k+c+h+a+i+n şeklinde yazdım. Ancak burda da şöye bir sorun vardı. Eğer ben bu reklamı yollarsam insanlar sayfaya girdiklerinde hiçbir yazıyla karşılaşmayacaklardı.

O yüzden gece sahur vaktini bekledim. Sahurda reklam verince zaten  çok fazla Türk kullanıcı olmaz diye düşündüm ve reklamı yolladım. Sonuçta reklam kabu edildi. Reklam kabul edilir edilmez sayfay tüm yazılarımı göndermeye başladım.Ancak bunu yaparken sayfa linklerini elinizle girmeniz gerekiyor. Yani steemit üzerinden facebook’ta paylaş dediğiniz zaman,  yapay zeka onu reklamın başka versiyonu olarak algılayıp direk banlıyor. Facebook sayfamın adresini, 7 günlük reklam süresi bitince dilerseniz paylaşabilirim.

Evet arkadaşlar, facebookta reklam olayını nasıl aştığımı anlattım. Şimdi başka bir konuya değinmek istiyorum Steemi malum çok fazla türkün olmadığı bir ortam. Burada emek verdiğimiz yazıların okunması ise bizim için önemli. Bu yazının altına yorum yazan, yani en azından “Burdayım” yazan ve beni takip eden herkesi takip etmek istiyorum. Tabi yazılan yorumlardan biz türkler ortaya çıkacağı için, diğer arkadaşlarda birbirini takip ederse süper olur.

Sağlıcakla kalın.

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!