Emeklilik Fonu Blockchain’e taşındı: Akropolis

343 Görüntüleme

409 total views, 1 views today

İnsanların hemen hemen hepsi, umutlarının, arzularının ve beklentilerinin peşinden koşar. Bazen bu bir iş olur, pazen bir eş, bazen çocuk… derken bir bakmışsınız hayatınızın sonbaharına gelmişsiniz. Hayat sizin için artık zor bir hale gelmiştir, çalışmak zordur. Bu dönemde eğer elinizde bir emeklilik maaşınız varsa, o zaman az da olsa rahatlarsınız.

Çünkü belli bir yaştan sonra insanın hem dinlenmeye, hemde para kaygısı olmadan yaşamay ihtiyacı var. İşte sırf bu yüzden emeklilik fonları hayatın her anında bizim için bir gelecek sigortası adeta. Elbette bu alana blockchain teknolojisi adımı atmasa olmazdı. Bu yazımızda size, emeklilik ve para biriktirme üzerinde bir blockchain projesinden, Akropolis’den bashedeceğim.

Akropolis Ne İşe Yarıyor?

Akropolis;Eski Yunan şehirlerinin en yüksek noktasında yer alan, idari, askeri ve dini yapıların bulunduğu savunmaya yönelik merkezi kısma verilen bir addı. Akropolis adı verilen binaların bir tepe üstünde olması hem dini hem de askeri açıdan en önemlisi de prestij açısından önemliydi. Bu açıdan proje yapıcılarının bu ismi projelerine koymaları anlamlı.

Diğer yandan  konumuza dönersek, günümüzde Global emeklilik sistemi pek çok sorunla boğuşuyor. Bunların başında insan yaşam süresinin artması bulunuyor ki, pek çok şirket bununla nasıl başa çıkacağını hala bilmiyor. Diğer yandan sektöredeki çıkar çatışmaları ve şeffafiyet prensibinin tam olarak bulunmaması bu sorunlar arasında sayılabilir.

Akropolis platformu zamanın gerisinde kalmış emeklilik sektörünün sorunlarını çözmek amacıyla yola çıkan bir  proje. Platform, bünyesinde bulunanan tercrübe sahibi fon müdürleriyle birlikte kullanıcılarına bir çok çeşit emekllik alternatifi sunuyor. Bunun karşılığında da küçük bir ücret alıyor. Tüm bunları yaparken Akropolis platforumunda elbette akıllı sözleşmeler ve blockchain teknolojisi kullanılıyor. Bunu yaparken de alanında köklü şirketlerle ortaklığa gitmeyi planlıyor.

Akropolis Platformu Nasıl Çalışıyor?

Aslında Akropolis platformu, bireyler, emeklilik fonları ve emeklilik yatırımlarını yöneten fon varlık yöneticileri arasında bir köprü görevi görüyor. Fon yöneticileri, eldeki varlıklardan bir portfolyö hazırlıyor, daha sonra bunları tokenlere çevirerek blockchain sistemine gönderiyor, ardından bunları  yatırımcılara sunuyor. Yatırımcılar, sistemin içinde kendi adları adına tamamen şeffaf olarak hazırlanmış olan emeklilik yatırım portfoyüne uymak zorunda. İki taraf arasında bir anlaşmazlık çıktığında, arabulucu ortaklar olaya dahil olana kadar sorunla Akropolis Fonu ilgileniyor.

Aslında emeklilik alanında güzel bir proje olan Akropolisin iki adet token’i bulunuyor. İlki Akropolis external Token (AKT), katılımcıların Akropolis platformuna erişmelerine olanak tanıyan bir katılım aracı olarak hizmet vermek üzere tanımlanmış bir token. Bu token tüm bireysel kullanıcıların sisteme erişebilmesi için tanımlanmış.

Sistemdeki diğer token ise, Akropolis Internal Token (AIT). Bu token uzun dönem için tanımlanan, ilerde anında fiat paraya çevrilebilecek. AKT’den bağımsız bir token olacak olan AIT, daha çok teşvik amaçlı.

Tokenlerin kullanımları farklı alanlara ve farklı kişilere göre değişiyor. Bireysel kullanıcılar; ücretsiz ve premium servislere veödüllere ulaşabiliyor.  Fon Yöneticileri; yeni müşterilere ve yeni sermaye katnaklarına erişebliyorlar, ayrıca maaşlarını da bu token üzerinden tahsil ediyorlar. Enstitü kullanıcıları; platformdaki verilere, servislere ve diğer hizmetlere erişebiliyorlar. Geliştirici topluluğu; ekosisteme erişebiliyor, burdan ödül kazanabiliyorlar.

Sonuç olarak ortaya üzerinde iyi düşünülmüş bir proje ortaya çıkmış. Akropolis benzer projelere göre akla daha yatkın bir proje. Özellikle bireyler, emeklilik fonları ve emeklilik yatırımlarını yöneten fon varlık yöneticileri arasında bir köprü görevi görmesi, projeyi uygulanabilir kılıyor. Ancak her zaman dediğimiz gibi, proje ne kadar kaliteli olursa olsun, çalışma, sabır ve zamana bağlı.

Akropolis ICO’su Hakkında

Akropolis ekibi tarafından Ethereum tabanlı olarak piyasaya çıkarılması düşünülen AKT Tokenlerinden toplamda 900 milyon adet bulunacak. ICO’da toplanması düşünülen para miktarı  ise 25 milyon dolar olarak belirlenmiş. Tokenlerin yüzde 40’ı satışa ayrılırken, 1 adet token’in fiyatı 0.069 sent olarak belirlenmiş. Şu an projenin sitesinde özel satışlar devam etmekte.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3416631.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://akropolis.io/

Twitter: https://twitter.com/akropolisio

Facebook: https://www.facebook.com/akropolisio/

Telegram: https://t.me/akropolis_official

Whitepaper: https://link.akropolis.io/whitepaper

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.