Elmas Endüstrisi Blockchain Teknolojisiyle Tanışıyor: Glitzkoin

238 Görüntüleme

320 total views, 1 views today

Günümüzün en değerli madenlerinden bir tanesi şüphesiz elmas. Elmas madeni nadir bulunuduğu ve özellikle ziynet eşyası olarak çok şık göründüğü için hemen hemen her kadının hayallerini süslüyor. Bu hayallerini gerçeğe dönüştürenlerin sayısı ise oldukça az.

Elmas sektörüne baktığımız zaman 90 milyar dolar büyüklüğünde bir pazara sahip olduğunu görüyoruz. Pazarın 2030 yılına kadar yılda yaklaşık yüzde 4 – 5,5 civarında büyüyeceği tahmin ediliyor. Yılda yaklaşık 15 milyar dolar değerinde elmas hammaddesi üretiliyor ve dünya çapında yaklaşık 10 milyon insan doğrudan veya dolaylı olarak elmas endüstrisi içerisinde bir şekilde yer alıyor. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Glitzkoin projesi de elmas endüstrisi alanında ortaya çıkan bir blockchain projesi.

**Glitzkoin ICO Nedir?**

Genel anlamda baktığımızda Gliztkoin; blockchain teknolojisini elmas endüstrisine entegre ederek, elmasların takibi, izlenmesi ve bununla ilgili merkeziyetsiz bir borsa kurulmasını amaçlıyor. Bu kapsamda  platform sayesinde elmasların satış sürecindeki taşıma ve diğer ilgili maliyetlerin düşürülmesi amaçlanıyor. Diğer yandan  satış sürecindeki elmasların canlı görüntülenmesinin sağlanması, modası geçmiş olan evrak işlerinin ortadan kaldırılması ve elmas üretiminden satışına kadarki süreçte yer alan tüm şirket ve pazarlamacıların tek bir platform üzerinden irtibatının kurulması planlanmakta.

**Glitzkoin Platformu Nasıl İşliyor?**

Glitzkoin platfmorunda kurulacak olan merkeziyetsiz borsa sayesinde, dünyanın herhangi bir yerinden herkesin elmas al-sat işlemlerini yapmasını sağlanması planlanıyor. Platformla birlikte teslimatın gerçekleşmesi ve sigorta yapılması gibi tüm süreçlerde destek sağlanması sağlanacak.

Glitzkoin platformunun elmas endüstrisinin temel araçları olan maden şirketleri, elmas parlatıcıları, sertifika sağlayıcıları, parekende satıcılar ve tüketicilerin tamamı tedarik zincirinin halkaları olarak sistemde yer alması sağlanacak. Bu sayede platform içerisinde  yapılan her süreç blok zinciri ağına değişmemek üzere kaydedileceğinden, tamamen şeffaf bir şekilde gerçekleşecek.

Aslında baktığımızda elmas borsasında üç temel dinamiğin rol oynadığını görürüz. Bunlar:

  • Gem kompozit – elmasın kalitesini gösterir

    · Paralel kompozit – elmasın ne kadar nadir olduğunu gösterir

    · Endüstriyel kompozit – elmas endüstrisi ile ilgili tüccarlara için bilgi sağlar

    Bu sistem ise şu şekilde çalışıyor. Öncelikle elinde elmas olan bir birey bunu bir akıllı sözleşmeye kaydediyor. Daha sonra elmas uzmanlar tarafından incelenmesi için alınıyor ve standartlara uygun olup olmadığı kontrol ediliyor. Elmas onaydan geçerse, emanetçi elması koruma altına alıyor. Tüm bu süreç Diamond-akıllı sözleşmesiyle kayıt altına alınıyor ve bireyin cüzdanına gönderiyor.

Daha sonra bu elmas Glitzkoin borsasında listeleniyor veya direkt olarak bir alıcıya satılabiliyor. Tabi bu elmas istenirse tek bir akıllı sözleşmeyle bir kişiye satılabiliyor, ya da bir den çok akıllı sözleşme açılarak dileyen kişilerin bu elmasa ortak olması da sağlanabiliyor.

 

**Glitzkoin Platformu’nun Özellikleri**

Öncelike baktığımızda Glitzkoin Elmas Borsasının kurulmasıyla elmas fiyatlarının küresel l ve yerel fiyat farklarını ortadan kalkabileceğini söyleyebiliriz. Diğer yandan elmasları satmak veya almak için ilk gelenlerin borsada kolaylıkla işlemleri öğrenip yapabilme imkanının önü açılıyor.

Borsa üzerinde elmas al – sat işlemleri Glitzkoin ile yapılacağı için, bir yandan işlem giderleri düşerken, diğer yandan da ödeme hızı oldukça artıyor. Her 30.000 işlem için sadece bir kuruş alınırken, diğer blok hedefler için işlem başına 1.13-18 komisyon ücretleri kesiliyor.

Son olarak ise borsada dünya geneli fiyatları olduğu için insanların kandırılmaları önleniyor. Ayrıca, elmasların gerçek olup olmadığı uzmanlar tarafından incelendiği için bu konuda yaşanması muhtemel bir sahtekarlığın da önüne geçilmiş  oluyor.

Glitzkoin projesinin yol haritasına baktığımızda, 2018’in son çeyreğinde borsasını kurup, izleme ve takip işlemlerini devreye almayı planlıyorlar. 2019 başında ise diğer özellikleri devreye sokmayı vadediyorlar.

** Glitzkoin ICO’su Hakkında**

Öncelikle Glitzkoin’in Stellar (XLM) blockchain zincirinde kurulan bir proje olduğunu belirtelim. Projenin kendi tokeni olan GLT’den toplamda 1 milyar adet bulunuyor. Soft cap halihazırda gerçekleşmiş olan iconun har cap’ı ise 41.80 milyon dolar olarak belirlenmiş. Şu ana kadar neredeyse 18 milyon dolar para toplanmış durumda. 1 GLT 0.20 dolar olduğu ico 25 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3534822.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://www.glitzkoin.com/

Telegram: https://t.me/joinchat/H2lmsxLwenY3S8Fp_CFQBA

Twitter: https://twitter.com/GlitzkoinToken

Facebook: https://www.facebook.com/GlitzKoin-193241214767377/

Whitepaper: https://www.glitzkoin.com/dist/img/pdf/Glitzkoin-Brochure.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!