Elinizdeki Hazinenin Farkına Varın: Vivalid

219 Görüntüleme

313 total views, 1 views today

İnsanların en değer verdiği şeylerin başında elbette tarihi eserler veya önemli insanlara ait eşyalar geliyor. Bazen büyüklerimizden kalan bazı eşyalar, biraz araştırıldığında milyarlar ettiği fark ediliyor. Bununla ilgili bazı örnekler verebiliriz. Örneğin, İngiltere’de bir kadının 30 sene önce bit pazarından 15 dolara satın aldığı yüzüğün içindeki taşın, yaklaşık 500 bin dolar değerinde bir elmas olduğu ortaya çıkmıştı. Ya da Avusturya’nın başkenti Viyana’daki bir kulenin yer aldığı suluboya tablo, ondan kurtulmak isteyen bir Hollandalı kadın tarafından, Savaş ve Soykırım Araştırmaları Enstitüsü’ne bağışlandı. Tablo Hitlere ait çıktı.

Diğer bir örnek ise, 72 yaşındaki Kaliforniyalı Bernice Gallego, evinin bodrumunda Amerika’nın ilk profesyonel beyzbol takımının kartını bulması. Bu kart piyasa da 75 bin dolara satıldı. Bu örnekleri uzatabiliriz. Asıl değinmek istediğim nokta, evinizde ya da bahçenizde olan bir eşyanın bir uzman gözüyle incelendiği zaman büyük paralar edebileceği. Bunları satın alanlar ise genelde hobiciler dediğimiz insanlar oluyor. Tüm bunları bir araya getiren dünyada çok fazla platform bulunmuyor. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Vivalid bu alanda çıkan bir blockchain projesi.

**Vivalid Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel anlamda baktığımızda Vivalid, insaların eşyalarının gerçek değerini öğrenebilmesi amacıyla ortaya çıkarılan blockchain tabanlı bir proje. Tabi bu eşyaları değerlendirenler de alanındaki uzmanlar oluyor ve çalışmalar proof of ownership denilen Doğrulama Kanıtı Protokolüne göre yapılıyor.

Vivalid’in çalışma prensibine baktığımızda oldukça kolay bir süreçten bahsedebiliriz. Örneğin evinizin bodrumunda eskileri gözden geçirirken ne olduğun merak ettiğiniz bir eşyayı, ya da büyüklerinizden kalan bir kolyeyi, veyahut ta evin bir köşesinde yıllardır atılı kalmış bir yemek takımınının değerini öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için öncelikle bir uzmana danışmanız gerekiyor. Haliyle onlarda bu işi bedavaya yapmıyor. Ayrıca o kadar uğraştıktan sonra eli boş dönme ihtimali de cabası.

İşte tüm bunları kolaylıkla Vivalid platformunda yapabiliyorsunuz. Öncelikle eşyaların resmini çekiyorsunuz ve platforma yüklüyorsunuz. Daha sonra bu resim işin uzmanlarına gönderilerek değer biçimi gerçekleştiriliyor. Bunun karşılığında da sizden ufak bir hizmet bedeli alınıyor.

Diğer yandan platformda bu eşyaları almak isteyenlerde oluyor elbet. Eğer eşya değerliyse ve uzman  onayından geçtiyse, Vivalid platformunda bulunan mini borsa sayesinde ya da PayPal ve Kredi Kartı kullanılarak ödeme gerçekleştirilebiliyor. Yani bir anlamda internette açık artırma araştırma ve site site uzman arama derdinden, ayrıca ürününüze alıcı bulma uğraşından sizi kurtarmayı amaçlamış bir platform Vivalid.

Diğer yandan platformda her hangi bir sahtekarlığın önüne geçilmek için, gerçek isimler ve kimlikler kullanılmıyor. Yani alıcılar da satıcılar da platformda birbirini tanımıyor. Bu sayede insanların ellerindeki eşyaları çalmak için devreye girmesi muhtemel hırsızlar da önlenmiş oluyor.

Platformda ayrıca tier dediğimiz uzman tavsiyeleri de derecelendirilmiş. Yani kullanıcı elindeki ürüne göre aşama aşama değerlendirme yaptırabiliyor. Bunu bir örnekle açıklarsak olay şöyle gerçekleşiyor. Elinizde 80-200 dolar değerinde olan bir kitap var. 5 Uzman bu fikirde olabilir. Ancak uzmanlardan ikisi kitabın çok eski göründüğünü ve tarihi eser olabileceğini, başka biri ise sahte olduğunu söylüyor. Bu aşamada karar size kalıyor.

İsterseniz bu değerlendirmeleri kabul edersiniz, isterseniz de bir üstteki seviye olan daha güvenilir uzmanlara danışırsınız. Tabi bu arada ödeyeceğiniz işlem ücreti de artıyor. Ayrıca tüm bu işlemler blockchain zincirine kayıt olduğu için alınan tüm tavsiyeler asla silinemiyor. En son aşama olan 5’nci aşamaya çıkmaya karar verirseniz, oldukça kaliteli bir değerlendirme alırsınız. Elinizdeki ürünü satmaya karar verdiğinizde ise, alınan tüm bu görüşleri adeta birer sertifika gibi kullanma imkanına sahip olursunuz.

Bu arada isteyen kişiler uzman olmak için platforma başvurabiliyorlar. Bunun için belli alanlarda uzman olduğunuzu, mesela yıllardan beri pul koleksiyonu yaptığınız için pulları çok iyi bildiğinizi ispat edip, uzman olarak platformda yer alabiliyorsunuz.

Bu alan oldukça gözünüze küçük gelebili ama aslında oldukça büyük bir sektör. Projenin whitepaper’inden alıntı yaparsak: Her yıl dünya çapında koleksiyon yapanlar hobilerine (özel sanat eserleri, mücevher ve klasik arabalar) 200 milyar dolar harcıyor. Uzmanlar küresel koleksiyon pazarının, 2017-2021 arasında yıllık yüzde 4,7 büyüyeceğini düşünüyor. Çin başta olmak üzere yükselen piyasalarda güçlü bir trend var. Sonuç olarak küresel koleksiyon piyasasının üçte ikisini gelecek 20 yıl içerisinde ellerine alacaklar.

Diğer önemli pazar segmenti ise çizgi romanları içeriyor. Aksiyon Çizgi Romanı No. #1 1938 yılında yayınlandı ve 1,4 milyon dolara satıldı. Yine de pahalı olanlar sadece eski çizgi romanlar değil. 2003 yılındaki Walking Dead’in 1.sayısı 11.000 dolar değerinde. 1980lerden kalan bazı video oyunları örneğin 1987 yılında piyasaya sürülen Stadium Events 40.000 dolara ulaşabiliyor. Super Copa ve Nintendo Campus Challange gibi 1990lardaki oyunlar da değerlerini arttırıyor.

Tabi burda platformu kullananlara bir tavsiye verebilirim. Elinizde öncelikle bir ürün varsa, bunu amazon ve ebay gibi sitelerden araştırın ve ona  göre belli bir değer çıkarın. Daha sonra platforma koyun ve uzman tavsiyesi alın. Böylece daha sağlıklı bir sonuç elde etmiş olursunuz.

**Vivalid ICO Hakkında**

Vivalid’in icosuna baktığımızda toplamda 200 milyon adet VIV token olduğunu görüyoruz. Soft cap 20 milyon VIV, Hard cap ise 140 milyon VIV olarak belirlenmiş. Zaten siteye baktığımızda soft cap’e ulaştıklarını görüyoruz. 1 ETH ise 2520 VIV olarak belirlenmiş durumda. Tokenlerin yüzde 70’i satışa ayrılırken, yüzde 10’u rezerv olarak, yüzde 5’lik kısım operasyonlara, yüzde 15 ise promosyon ve teşviklere ayrılmış durumda. 16 Haziran tarihinde başlayacak olan ico, 14 Kasım tarihinde sona erecek.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3301710.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://vivalid.io/

Telegram: https://vivalid.io/documents/vivalid-whitepaper.pdf

Twitter: https://twitter.com/ViValidService

Whitepaper: https://vivalid.io/documents/unofficial/vivalid-whitepaper-turkish.pdf

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!