EIPlatform: Espor Sektörü Blockchain Teknolojisine Taşınıyor

371 Görüntüleme

10,889 total views, 1 views today

Atariler 90’lı yılların en popüler oyun alanlarıydı. Kişisel bilgisayarların hızla artması, internetin yaygınlaşması ve çeşitli rekabetçi oyunların ortaya çıkmasıyla yeni bir deyim daha literatürümüze girmiş oldu: E-SPOR ingilizcesiyle eSPorts yani Elektronik spor.

eSPorts’un kökeni 1972 yılına dayanıyor. 1972 yılında ilk Esports karşılaşması Harvard üniversitesince düzenlenmiş ve yaklaşık 1000 kişi tarafından takip edilmişti. Diğer yandan Ağıustos 2011 yılında düzenlenen Dota 2 Oyunu 1 buçuk milyondan fazla kişi tarafından takip edilmiş ve bu ilk canlı eSPorts karşılaşması olmuştu.

Newzoo sitesinin verilerine göre 2017 yılında 2 milyardan fazla insan oyun sektörüyle ilgileniyor. Bu endüstri günümüzde 101 milyar dolardan fazla bir büyüklüğe sahip. Bunda bir yandan canlı yayın yapan şirketlerin artması bir yandan da oyunların cep telefonu ve tabletlerle tüm dünyaya yayılması büyük ölçüde etkili oldu. Tabi bu sektörün en karlıları doğal olarak içinde microsoft’un da bulunduğu Nvidia, AMD ve Samsung gibi şirketler oldu.

Youtube’u açtığınız zaman, oynadıkları oyunları paylaşıp büyük paralar kazanan gençleri görebilirsiniz. eSPorts’lar günümüzde 300 milyon kişi tarafından takip ediliyor, 2020 yılına gelindiğinde bu sayının 500 milyonu bulması bekleniyor. Bu yazımız da, bu alanda blockchain projesi geliştiren bir projeyi yani EIPlatform ICO’sunu inceleyeceğiz.

**EIPlatform Nedir, Özellikleri Neler?**

Genel anlamda baktığımızda EIPlatform; artificial intelligence(AI) dediğimizi yapay zekayı kullanarak sporcuları, oyuncuları ve esport fanlarını bir araya getiren bir platform olarak karşımıza çıkıyor.  EIPlatform’un arkasındaki ekip, yapay zekayı  e-spor alanındaki tüm katılımcılar üzerinde veri analizi yapmak için kullanacaklarını belirtiyor.

Aslına bakarsak, esports pazarının yeniliği nedeniyle, büyük şirketler ve markalar henüz tüketicilerin ihtiyaçlarına tam olarak ayak uydurabildiklerini söyleyemeyiz.  Zaten son dönemin en büyük olaylarından bir tanesi, bilindiği gibi Netfilix olayı. Netfilix’de yıllar önce değeri bilinmediği için küçümsense de, günümüzde her yıl sahiplerine milyarlarca dolar kazandırıyor. Bu yüzden, bu tarz yeni olayların gelecekte oldukça değerleneceğini hesaba katarak iş yapmak oldukça önemli.

EIPlatform’u bu anlamda markaları, tanıtımcıları, yayıncıları ve izleyicileri bir araya getirdiği için önemli bir görev üstleniyor. Çalışma şekli zaten oldukça basit. Bir marka herhangi bir yayıncıyı projenin kendi tokeni olan EMI tokenlerle destekleyebilir. Bunun için öncelikle markanın platform içerisinde yayıncıyı onaylaması gerekiyor. Yayıncı onayladığı zaman, kullanıcılar bu yayını izleyerek EMI token kazanma şansı elde edecek.  Yani bir anlamda, yayının izlenebilmesi için teşvik verilecek.ü

Bu doğrudan reklam yöntemi sayesinde, markalar veya şirketler pazarlama ajanslarını tamamen aradan kaldırmakta ve böylece fazladan ücret ödemek zorunda kalmaktan kurtulmakta. Bunun yerine, bu bütçenin bir kısmı kullanıcılara ödenmekte, bu sayede hem marka hem de kullanıcı memnuniyetini artırma şansı kazanmaktalar.

Markalar ayrıca, onlara daha fazla bilgi sağlayacak potansiyel müşteri tabanıyla doğrudan bağlantı kurabilecektir. EIPlatform’un arkasındaki ekip de bahis şirketlerinin gelecekte platforma katılmasına izin vermeyi planlıyor. Kısacası, EIPlatform,  pazarlama imkanlarını şu anda yapmakta olduklarından daha fazla genişletmek isteyen şirketler için çok değerli bir platform olacağa benziyor.

Markalar, içerik oluşturucuları ya da takımlar arasındaki işlemler akıllı sözleşmelerle kayıt altına alındığı için, bir yandan güvenlik, diğer yandan ise şeffafiyet otomatik olarak gerçekleştirilmiş oluyor. EIPlatform’u ayrıca kullanıcıların çeşitli hizmetlere abone olmalarına ve platform sınırları dahilinde mal satın almalarına izin vermeyi planlamakta. Ayrıca, kullanıcılar içerik sağlayıcılara EMI tokenlerini para olarak bağışlayabilir.

**EIPlatform ICO’su Hakkında**

EIPlatform’unun dünyanın önde gelen ico derecelendirme siteleri olan  ICO marks ve ICO bench gibi sitelerden oldukça yüksek puan aldıklarını görüyoruz. EIPlatform’u kendine token olarak EMI ismini seçmiş durumda. ICO’nun soft cap’ı 2 milyon dolar, hard cap’ı ise 60 milyon dolar olarak belirlenmiş. Önsatışlar halihazırda başlamış durumda ve şu ana kadar 800 bin dolardan fazla bir miltar toplanmış durumda. 28 Temmuz tarihinde başlayacak ico süreci ise, 20 Ağustos tarihinde sona erecek.

 

Dileyenler, projenin kampanyaları hakkında bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3738390

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://eiplatform.io/

Telegram: https://t.me/EIP_ecosystem

Twitter: https://twitter.com/EIP_ECOSYSTEM

Facebook: https://www.facebook.com/EIP-980267652124760/

Whitepaper: https://eiplatform.io/doc/WhitePaper-Eng.pdf?v4

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!