Dünyanın İlk Sanal Ürün Pazarı: BLMP ve Epik Token

242 Görüntüleme

910 total views, 1 views today

Atarilerin hayatımızdan silinmesinin ardından, yerini bilgisayar oyunları ve playstaion gibi oyun konsolları aldı. Bizim için ilk bakışta küçük bir sektör gibi görünse de aslında içinde milyar dolarları barındıran bir sektör. Çünkü, özellikle cep telefonları sayesinde insanlar hemen hemen her yerde ve zeminde oyun oynama lüksüne sahip.

Bugün bir çok kişinin bildiği Candy Crush Saga oyunu, sahiplerine hergün 2 milyon dolardan fazla para kazandırıyor. Yıllık getirisi 15 milyar dolara ulaşan bu sektörde; bir Türk projesi olan, 2012 senesinde kurulan ve tüm dünyada 170 milyondan fazla oyuncusu olan Gram Games, Zynga tarafından 250 milyon dolar karşılığında satın alındı. Bu alanlarda yer alan reklam ve sanal ürünler ise ayrıca büyük bir Pazar haline geliyor. Bu yazımızda yer vereceğimiz Epik token projesi de bu alanda ortaya çıkan bir blockchain projesi.

** EPIK Projesi Nedir, Özellikleri Neler?**

Genel anlamda baktığımızda, Epik projesi oyun ve sosyal ağlar gibi dijital ortamlarda sanal ürünlerin oluşturulması, dağıtımı ve satışını amaçlayan bir patform olarak karşımıza çıkıyor. Tabi bunun anlamı aslında gerçekte var olmayan, ancak sanal ortamlarda kullanılan ürünlerle ilgili bir platform aslında Epik projesi.

Projenin temeli ise, Blockchain Licensing MarketPlace yani kısaca BLMP olarak adlandırılan sanal ortamlarda küresel markalar oluşturabilmek ve bunların lisanslandırılmasıyla uğraşan bir yer bulunuyor. Oluşturulan bu platform içerisinde aralarında Evolution ve  BDLabs gibi markalarında bulunduğu 1000’den fazla ortağı, müşterisini ve markayı içinde barındırıyor.

Zaten BLMP platformuna herhangi bir marka ya da dijital platform katıldığınıda, aynı zamanda buralarda bulunan fanlar ve kullanıcılar da otomatik olarak sistemin içerisine katılmış oluyor. Zaten sistemin en büyük amacı da, tüm dijital platformlardaki sanal ürünlerin satışı için kendi tokenleri olan Epik tokenin kullanılmasını sağlamak.

Bununla ilgili bir örnek verirsek karşımıza şu çıkıyor: Çin’li bir arkadaşım sanal oyunların hastasıydı, hatta tüm Çinliler hasta gibi sabahtan akşama kadar oyun oynuyorlardı. Tabi bunların ailesi oldukça zengin olduğu ve aynı zamanda oldukça tembel oldukları için, okumak falan çokta umurlarında değildi. Arkadaşıma bir gün bu oyunlarda para harcayıp harcamadığını sorunca bana, daha dün 1000 dolar harcadım dedi. Aldığı şeylerde sanal kılıç, hayat iksiri falandı. Yani kısacası Epik sistemi, bu ürünleri almanız için size blockchain çözümü getiriyor.

Yukardaki örneğe baktığımız zaman, sanal ürün alanının oldukça karlı bir sektör olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü, alıcıların eline fiziksel bir ürün geçmediği için, bunun dağıtımı teslimi gibi şeyler gündeme gelmiyor. Ayrıca, teslim edilen ürünün sayı sınırı da bulunmuyor.

Diğer yandan Epik token BLMP’nin B2B yani şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamaları dediğimiz business to business sistemini kullanıyor. Bu sistem, tüketiciler tarafından markalı sanal ürünler elde etmek için kullanılıyor.

Sonuç olarak baktığımızda BLMP ve aynı zamanda Epik token projelerinin özellikle markalaşmak isteyen ve mevcut markalar için büyük bir gelişim platformu olduğunu söyleyebilirim. Diğer yandan kullanıcılar da bu platformdan oldukça karlı çıkıyor.Sistemin içerisinde yer alan kullancılara çok özel şeyler getireceklerini iddia ediyorlar. Zaten sisteme giren her kullanıcı için bir sanal cüzdan oluşturuluyor ve  tokenler bu cüzdanlar içinde saklanabiliyor.

**EPIK Token ICO’su Hakkında**

Sanal Pazar içinde alışveriş ve ödeme yapmak için oluşturlan ERC-20 tabanlı Epik tokenlerden toplamda 200 milyon adet bulunuyor. Satış sürecinde hard cap 15 milyon dolar ya da 38 bin ETH olarak belirlenmiş. Satış sürecinde ilk kısım tamamlanmış durumda. Şu an alıcılar davetle kabul ediliyor ve minumum yatırım 500 ETH olarak belirlenmiş.  Ana satış ise Ağustos ayında başlayacak ve 1 ETH=2600 token olarak gerçekleştirilecek.

Dileyenler, projenin kampanyaları hakkında bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=4480850.msg40251617#msg40251617

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://www.epiktoken.io

Telegram: https://t.me/EpikToken

Twitter: https://twitter.com/epiktoken

Facebook: https://facebook.com/EpikToken

Whitepaper: https://www.epiktoken.io/assets/pdf/BLMP_whitepaper.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

ETH: 0x26a74e056EB4E3607792DCd87070E468878d14E9

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!