Dünyanın İlk Güvenli Dijital İletişim Platformu: P2PS

202 Görüntüleme

295 total views, 1 views today

 

Son dönemlerin en büyük problemlerinden biri şüphesiz hack sorunu. İnsanların kişisel verilerini korsan yazılımcılar aracılığıyla ele geçiren hackerlar, bu sayede milyonlarca doları birkaç dakika içinde kendi hesaplarına geçirebiliyorlar. Lloyd’s of London adlı dünyaca ünlü sigorta şirketinin yayınladığı bir raporda, küresel bir siber saldırının ortalama 53 milyar dolarlık ekonomik kayıp yaşatabileceğini ve bunun etkilerinin 2012’de ABD’de yaşanan Sandy fırtınası gibi bir doğal afetle aynı seviyede olacağını öngörüyor.

Diğer yandan son dönemin en popüler iletişim ağlarından biri ise Peer to Peer(P2P). P2P’yi biraz açacak olursak, iki uç bilgisayarın herhangi bir sunucu (Server) ihtiyacı olmadan birbiri ile doğrudan iletişim kurması olarak tanımlayabiliriz. En büyük özelliği ise; P2P sayesinde bir veriyi tek tek arkadaşlarımıza göndermekle uğraşmıyor, tek seferde bir veriyi milyonlarca kişiye göndere bilme imkanına kavuşuyorsunuz. Bu yazımızda bahsedeceğimiz P2PS verilerin güvenliği konusunda ortaya çıkan bir blockchain projesi.

**P2PS Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel olarak baktığımızda P2PS’yi dünyanın güvenlik temelinde ortaya çıkan ilk dijital iletişim platformu olarak tanımlayabiliriz. P2PS’i özel kılan en önemli özelliklerinden bir tanesi, dijital verilerin güvenlikli bir şekilde saklanmasına ve iletilmesine imkan sağlaması.

Hemen hemen herkesin cep telefonu ve bilgisayarında bulunan One Drive, Google Drive ve Dropbox gibi sanal depolama alanları  henüz istenilen güvenlikte değil. Bu depolama alanlarında bir çok kişinin, özel bilgileri, hastalık kayıtları, filmleri veya resimleri hatta şifreleri bile saklanabiliyor. Günümüzde en güçlü şifreler bile bilgisayar korsanları tarafından kırılır hale gelmiş durumda.

P2PS ise, hem merkeziyetsiz hem de blockchain tabanlı olduğu için tüm datalarınızı güvenli bir şekilde saklamanıza imkan veriyor. Diğer bulut tabanlı depolama alanları verileri tam olarak saklarken, P2PS ise bunları bölerek saklıyor ve node terminallerinde yedekliyor. Bu sayede bilgilerinizin hackerların eline geçmesini engelliyor. Ayrıca sistem sürekli online olduğu için verilerinize dünyanın her yerinden ve her platformdan erişebilme imkanı kazanıyorsunuz.

Diğer yandan normal bir iletişim platformu kullandığınız zaman, istediğiniz verileri belli bir sayıdaki kişiye kadar gönderebiliyorsunuz. Ancak P2PS ile birlikte bu limitler ortadan kalkıyor ve bu sayıyı milyonlara çıkarıyor. Zaten dünyanın önde gelen ico değerlendirme platformlarından olan TrackICO, WiserICO, ICObench ve  ICO Market gibi sitelerden 5 üzerinden 5 puana yakın derecelendirmeler aldığını görüyoruz.

P2PS platformunun faydalarını kısaca özetlersek karşımıza şu tablo çıkıyor:

  • Öncelikle kullanıcılar verilerini güvenli bir şekilde saklama imkanına sahip oluyor
  • Son dönemde hassas veriler olarak adlandırabileceğimiz banka hesap bilgileri, kişisel veriler ve daha pek çok özel veriyi güvenli bir şekilde saklamanıza imkan sağlıyor
  • Verileri aktarırken arada aracı olmadığı için, hem hızlı hemde güvenli bir şekilde iletişimi sağlıyor
  • Merkeziyetsiz olduğu için verilerinize kimsenin el uzatmasına imkan sağlamıyor
  • Dataları saklarken bütün olarak değil, parçalayarak sakladığı için, ele geçirilmesini imkansıza yakın hale getiriyor

** P2PS ICO’su Hakkında**

2 Nisan 2018 tarihinde başlayan P2PS icosu, 31 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Toplamda 50 milyon adet P2PS tokeni bulunurken, ico fiyatı 1 ETH 250 P2PS olarak belirlenmiş. Soft Cap 750 bin dolar olarak belirlenirken, hard cap ise 50 milyon dolar olarak tanımlanmış durumda. Tokenlerin yüzde 50’si satışa ayrılırken, yüzde 30’luk kesim ise rezerv olarak ayrılmış durumda.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://alpha.bounty0x.io

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://www.p2psf.org/

Telegram: https://t.me/joinchat/FK00U0bfzHmFy0XODee9vg

Facebook: https://www.facebook.com/P2P-Solutions-Foundation-1953510414915812/

Twitter: https://twitter.com/p2psf

Whitepaper: https://www.p2psf.org//wp-content/uploads/2017/12/P2PS_Whitepaper_V1.1_English.pdf

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

bounty0x: elturco

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!