Dünyanın İlk Ayna Kimlik Blockchain projesine hazır olun: Usechain

605 Görüntüleme

712 total views, 1 views today

 

Belki herkes benimle hemfikir olmayabilir ancak kripto çağı şu an bir devrim niteliğinde. Bunun etkilerini ise özellikle bankacılık ve finans sektöründen gelen aşırı tepkilerden anlayabilirsiniz. Çünkü  kripto ile gelen ucuz, hızlı ve gizli transfer dönemi bu insanların doğal olarak karlarına darbe vurdu.

Öte yandan internetin hızla yayılması, IoT dediğimiz nesnelerin interneti’nin kıymet bulması ve büyük kazanç kapıları açması, doğal olarak büyük şirketleri insan davranışlarının ve en önemlisi de kimlik bilgilerinin peşine düşmeye itti. Günümüzde hemen hemen her cep telefonuna bizim iznimiz olmadan gelen mesajlar, ister istemez insana “Bilgilerim Güvende mi?” sorusunu sorduruyor.

Aynı zamanda son dönemde yaşanan Facebook örneği de bu sorunun daha güçlü sorulmasına neden oldu. Bilindiği gibi Facebook, 50 milyona yakın kullanıcının kişisel verilerini izinsiz biçimde elde edilerek siyasi manipülasyon amaçlı kullanıldığı ortaya çıkmıştı.Bu yüzden de insanlar ister istemez bu yönde farklı araştırmalarda bulunuyor. Bu yazımızda da bu alanda çalışma yapan bir proje olan Usechain’i inceleyeceğiz.

**Usechain Ne İşe Yarıyor?**

Günümüz blockchain projelerinde, insanların kendi  kimliğinin gizliliğine, yani anonimliklerine çok fazla güvenilmediği için, bu alanda farklı çözümler devreye giriyor. Bunun için bir çok platform KYC dediğimiz müşterini tanı ve AML denilen kara para önleme uygulamalarını devreye sokuyor,ancak geniş yelpazede düşünüldüğünde bu durum hem zaman bakımından hem de uygulanması bakımında proje sahiplerini zora sokabiliyor.

Bunun için Usechain farklı bir yol izlemiş. Kendi geliştirdiği Çok seviyeli Doğrulama mekanizmasıyla,  blockchain  zinciri üzerindeki adreslerle giriş yapan kullanıcının kimliği arasında çok seviyeli bir yazışma mekanizması kuruyor. Bu sayede kurulan mekanizma zincir üzerinde sadece işlem bilgisini göstererek kullanıcıların bilgilerinin açığa çıkmasını engelliyor.

Bunun yanında Usechain’in Identity Virtual Machine (IVM) yani  Sanal kimlik makinesindende bahsetmek gerekiyor. Usechain’in Identity Sanal Makinesi (IVM) sayesinde, yüksek performanslı akıllı sözleşmeler bir miktar adaptasyonla tanımlanabilir ve korunabilir hale geliyor. Usechain aynı zamanda kendi algoritmasını kullanarak ve bunu da ayna kimlik protokolü,  ağ paylaşma, akıllı sözleşme ve sanal makine, sosyal medya, oyunlar vb. gibi özelliklerle birleştirerek merkeziyetsiz bir ekosistem kurmayı planlıyor.

Ardından bu ekosisteme kendi tokeni olan UST’yi dapp’larla (Merkeziyetsiz uygulamalar) entegre edip kullanımlarını artırmayı planlıyor. Bu sayede finans ve kimlik sisteminde yer alan sorunların çoğunu çözeceklerini öne sürüyorlar.

Ayrıca, bir başka sorun ise işlem alanında. Yani bir yerden bir yere gönderilecek olan işlem sayısında. Bu alanda örneğin Btc ve Eth yalnızca saniye’de 7 ila 25’e varan işlem yapabiliyorlar. Usechain bunu daha da geliştirmek için Randomized Proof of Work (RPOW) dediğimiz yani rastgele iş kanıtı olarak da çevirebileceğimiz algoritmasını  oluşuturmuş. Bu algoritma sayesinde işlemlerin yüksek frekanslı olarak gerçekleşmesi, rastgele eşitlikçi bir madencilik sağlanmasıyla, merkezi havuz madenciliğinin gücünün azaltılması planlanıyor.

Diğer yandan Usechain’in geliştirdiği algoritma sayesinde madencilerin ne kadar kazma güçlerinin olduğu, bunun kendisine ne kadar yansıyacağı gibi bir çok sorunu ardında bırakıyor. Çünkü işlem blokları algoritmanın adından da belli olduğu üzere rastgele bir şekilde dağıtılıyor. Bu sayede bir yandan zaman bir yandan da işlemci gücünden tasarruf edilmiş oluyor.

Diğer taraftan,  kişilerin platformda kayıt ettirdikleri kimlikleri anında şifreleniyor, ülke yönetimleri için ise sadece illegal durumlarda ve suç işleme durumlarında açıklanabiliyor. Singapur merkezli bu projede, Bitcoin ve Ethereum blockchainlerine alternatif olarak yukarda bahsini ettiğimiz kendi Self-sovereign identity’lerini geliştirdikleri şeklinde haberler bulunuyor. “Self-sovereign identity” dediğimiz, yani türkçesiyle kendine egemen kimlik; bireylerin kişisel verilerinin üzerinde tam kontrolü olmasını ifade ediyor. Kısacası buna, bireyin kimliğini istediği zaman, istediği kişiye, istediği şekilde verme özgürlüğü de diyebiliriz. Bunu daha da genişletirsek, herhangi bir ülkeye ya da örgüte ait olmadığınız bir kimliğe de dönüştürebilirsiniz kendinizi.

Son olarak,  Usechain’in bir anda ortaya çıkan bir proje olmadığının altını çizelim. İlk olarak 2016 yılında çalışmalarına başlayan proje ekibi, projenin çoğunun altyapısını hazrılamış  görünüyor. Yayınladıkları yol haritalarında, 2018 yılının 3’üncü çeyreğinde ana zincirin beta sürümünü ve ilk dapp’larını çıkarmayı planlıyorlar. Ayrıca bu dönemde platforma üye olan topluluk sayısını 100 bin’in üzerine çıkarma hedefleri var ki bu aslında çok büyük bir rakam.

**Usechain ICO’su Hakkında**

Usechain’in ico’sunda satışa sunulacak olan toplam UST token sayısı 20 milyar adet. Bunların yüzde 45’i satışlar için, yüzde 15’i takıma, yüzde 35’lik kısmı da çeşitli ödüller için ayrılmış durumda. Ico’nun softcap’ı 1350 btc olarak belirlenirken, hardcap’ı ise 4500 btc olarak ayarlanmış. Ico tarihi ise henüz açıklanmış değil.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3609821.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: http://www.usechain.net/

Twitter: https://twitter.com/usechain

Facebook: https://www.facebook.com/UsechainFoundation

Telegram: https://t.me/usechaingroup

Whitepaper: http://www.usechain.net/usechain_en.pdf

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.