Dünyanın Blockchain Tabanlı İlk Özel İletişim Sistemi: Capital Technologies & Research

379 Görüntüleme

2,744 total views, 2 views today

Telekom sektörüne baktığımızda, dünyanın tartışmasız en büyük ve karlı sektörlerinden bir tanesi olduğu aşikar. Dünya’da 6 trilyon dolardan fazla para sadece bu sektör içinde dönüyor. Telefon aramaları, internet, mesajlaşma ve daha bir çok özellik bu sektör sayesinde evlerimize ve ceplerimize giriyor.

Bu alanla ilgili olarak son yılların en büyük tartışma konularından bir tanesi özgürlük konusunda yaşanıyor. Devletlerin insanların günlük hayatta yaptıkları  konuşmaları, yazışmaları vs.. dinlemesi ve izlemesi büyük soru işaretlerine  yol açıyor. Tabi bunların yanında gözü daima ceplerimizde olan hackerları da ekleyelim.  Onlar da son dönemin en büyük tehlikesi haline dönüşmüş durumdalar.  Devlet tarafından yapılan izlemeler  bir yanda güvenlik endişesi yaşayanların desteğini toplarken, karşı tarafta ise özgürlükçülerin tepkisini çekiyor.

Özel hayatlarının izlenmesini istenmeyenler için son dönemde bazı uygulamalar çıkmış olsa da, bunların ne kadar gerçekçi ve güvenli olduğu açıkçası belli değil. Çünkü bu uygulamalar merkeziyetçi bir yapıya sahip oldukları için, verdikleri sözlerde ne kadar durdukları veya ne kadar süreliğine duracakları belirsizliğini koruyor. Bu yazımızda yer vereceğimiz Capital Technologies & Research bu alanda ortaya çıkan bir blockchain projesi olarak karşımıza çıkıyor.

**Capital Technologies & Research Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel anlamda ba ktığımızda Capital Technologies & Research, kripto dünyasına ve tüm kullanıcılara yönelik özel ve gizli iletişimi sağlamayı yatırımcılarına vadeden bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Blockchain teknolojisi üzerine kurulan bu sistem Open Whisper Systems tarafından üretilen The Signal Protocol aracılığıyla şifreleniyor. Yani yapılan aramalar bu sistem üzerinden şifrelenerek karşıdakine iletiliyor, bu sayede anonim kalmanız sağlanıyor.

Capital Technologies & Research sisteminin çalışma mantığını anlamak için, öncelikle Node yani düğümlerin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Basitçe ifade edecek olursak Node, sadece tek bir bilgisayarda veya başka bir donanım aygıtında bulunan blok zincirinin bir kopyasıdır. Düğümlerin temel amacı, belirli bir kripto para birimi için blok zincirinin bütünlüğünü korumaktır. Dünyanın herhangi bir yerinde sadece tek bir düğüm varsa bile tüm bir blok zincirinin geçmişi korunabilir. Böylece düğümler sayesinde blok zinciri üzerinde çalışan kripto para birimleri siber saldırılar, güç kesintileri veya sistematik çöküntüler vb. durumlara dirençli hale gelir.

Temelde uçtan uça şifreleme yöntemiyleçalışan Capital sisteminde, gerçek zamanlı olarak bir uçtan alınan veriler öncelikle parçalara ayrılıyor ve şifreleniyor, daha sonra varış noktasında birleştirilerek şifresi çözülüyor ve alıcıya ulaştırılıyor. Tüm bu verilerin 3’ncü bir taraf veya yazılım tarafından tespit edilmesi de engelleniyor. Tüm bu anlattığımız işlemler bu işlemler de node’lar üzerinden gerçekleşiyor.

Capital proje sahipleri, sistem işleme girdiği zaman uygun ödeme seçenekleri olacağını ifade ediyor.  Ayrıca, operatörler fiyat politikasını donanım katkısına göre belirleme imkanına sahip olacak. Ayrıca, kullanıcılar kimliklerini açıklamadan şirketin sisteminden yararlanma imkanı bulacak. Kullanıcılar Capital sistemine, iOS ve Android platformlarından, ayrıca windows sisteminden erişebilecek ve arama yapabilecekler.

 **Capital Technologies & Research ICO’su Hakkında**

Capital Technologies & Research ico’sunda iki adet token bulunuyor. Bunlarda  Capital CALL tokenlerden toplamda 42,393,750.00 adet bulunuyor.  CALL tokenler kullanıcılar arasında özel rota kurulması için node operatörlerine dağıtılacak. Capital GAS yani CALLG tokenlerden ise toplamda 8,478,750,000.00 adet bulunuyor. Bu tokenler de kullanıcılar arasında özel data  transferi  için node operatörlerine dağıtılacak. CALL tokenlerin yğzde 85’i, CALLG tokenlerin ise yüzde 55’i satışa sunulacak.  Capital coinlerin yüzde 50’lik kısmı mininge ayrılmış durumda. Yani isteyenler bu coini marketten almayıp kendileri de üretebilecek.

Dileyenler, projenin kampanyaları hakkında bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3354056

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://www.mycapitalco.in/

Telegram: https://t.me/capital_technologies

Twitter: https://twitter.com/capital_company

Facebook: https://fb.me/capital.technologies.research

Whitepaper: https://drive.google.com/file/d/1ETXUZ3Neorpip0M1Re-5guaTYWCNTZVD/view

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!