DAOx ile Fikirlerinize Kolayca Yatırımcı Bulun

225 Görüntüleme

299 total views, 1 views today

Günümüzde orijinal fikirleri olan ve bu fikirlerini maddi imkansızıklara nedeniyle gerçekleştiremeyen binlerce insan bulunuyor. Günümüzde çoğu sektör ve alan merkeziyetçi hale geldiği için bu büyük derya içinde yüzerek ayakta kalmak çok da kolay değil. Bu söylediklerimize sanırım en iyi örneklerden biri, Bill Gates.

Dönemin en büyük teknolojik devleri onu ciddiye almadıkları dönemden bugüne kadar needeyse her yıl dünyanın en zengin insanı ünvanını elinde tuttu. Bunun örneklerini sanırım önümüzdeki dönem blockchain teknolojisi aracılığıyla sıkça görmeye başlayacağız. Çünkü merkeziyetsiz platform ve projelerin sayısı arttıkça, fikrine önem verilen insan sayısıda o oranda artıyor. Bu yazımızda da bu tarz bir proje olan DAOx’u inceleyeceğiz.

**DAOx Nedir, Ne İşe yarıyor?**

DAO’yu daha önceki yazılarımızdan da hatırlatmak gerekirse, blockchain teknolojisiyle hayatımıza giren decentralized autonomous organization yani merkeziyetsiz özerk organizasyonlar olarak tanımlayabiliriz. Adını burdan alan DAOx ise bu organizasyonları kurmanıza ve bunun için fon sağlanmasına yardımcı olan merkeziyetsiz bir platform.

Şirket, büyük kapsamlı yatırımların daha iyi  değerlendirilmesini sağlamak için blockchain teknolosinin kullanılmasını kendine misyon olarak belirlemiş. Bu teknoloiyi seçmelerinin sebebi ise elbette ortaya atılan fikirlerin önündeki coğrafi veya yasal engellemere takılmasını sağlamak.

**DAOx Nasıl Çalışıyor?**

Öne çıkarılacak fikir için doğal olarak yatırımcılarla beraber hareket eden şirket, yapılacak olan proje için Ethereum blockchain altyapısını kullanıyor, yani bir anlamda ICO’ya farklı bir açıdan yaklaşıyorlar. Bu da fikir sahiplerinin ve o fikre yatırım yapacak olan yatırımcıların DAO sistemine göre kurulacak olan şirkette pay sahibi olabilmelerine olanak sağlıyor.

Proje devam ederken her şey yolunda gidiyorsa, projeyi yöneten takım yatırımcıdan onay alarak gerekli miktarı çekebiliyor. Projenin sona ermesinin ardından ise, projenin fikir sahibi eğer bir ico yapmışsa, tokenlerini istediği gibi dağıtabiliyor. Bu sistem tabiki öncelikle projenin gerçekleşmesi için gerekli tüm bürokrasiyi ortadan kaldırıyor. Daha da önemlisi bir yandan hem zamandan tasarruf sağlanıyo hem de masraflar kısılmış oluyor.

**DAOx ICO’su Hakkında**

Token olarak ERC-20 tabanlı DXC’nin seçildiği ICO’da tokenlerin yüzde 70’i satışa çıkarılacak. Bunların yüzde 20’si takıma bıakılırken yüzde 5’i ise bounty ve pazarlama olarak ayrılmış. 1 DXC ise 0.20 USD olarak belirlenmiş.

 

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3799562.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://daox.org/

Twitter: https://twitter.com/daoxorg

Facebook: https://www.facebook.com/daox.org/

Telegram: https://t.me/daoxchat

Whitepaper: https://daox.org/daox-whitepaper-eng.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!