Blockonomics: Bitcoin ve E-Ticareti Yeniden Tanımlayan Proje

557 Görüntüleme

10,964 total views, 16 views today

Bitcoin dünyasına katılmadan önce kendime ait bir PayPal hesabım vardı ve gerçekten oldukça yararlı ve kaliteli bir ödeme aracıydı. Ancak malum olduğu gibi bi kaç yıl önce ülkemizde çalışmayı bıraktı ve hala da dönmeye niyetleri yok gibi.

Eskiden bu ödeme aracından hesap açmak için sadece mail adresi yeterliydi. Ancak geldiğimiz günlerde utanmasalar yediğimiz içtiğimize bile karışacak hale döndüler. Hatta yurtdışında birkaç kez açtırmaya çalışsam da adamlar hesap açmadı. Ama Allah’tan Bitcoin’le tanıştık ta bunların elinden kurtulduk. Bitcoin artık bir ödeme yöntemi haline geldi ve e-ticarette de kullanımı oldukça artmış durumda. Tabi bu alanı daha da geliştirip,  daha iyi bir hale getirmek için blockchain severler sıkı bir şekilde çalışıyor. Bu yazımızda bahsedeceğimiz  Blockonomics projesi de bu alanda ortaya çıkan blockchain projelerinden bir tanesi.

**Blockonomics Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel olarak baktığımızda Blockonomics, 2015 yılında bir cüzdan izleyicisi ve blok gezgini olarak başlayan bir şirket olduğunu görüyoruz. Daha sonra bu alandaki tecrübesini Bitcoin teknolojisinin geliştirmesi için kullanan şirket, karşımıza merkeziyetsiz bir projeyle çıkıyor. Proje; günümüzde paranın en çok kullanıldığı alan olan e-ticaretle çıkıyor.

Projenin hedefi, insanların faturalandırma, bağış alma veya bir e-ticaret mağazası çalıştırma gibi hemen hemen her alanda doğrudan Bitcoinle ödemenin kabul edilmesi için çalışıyor. Bunun için Blockonomics proje sahipleri 5 elementten oluşan bir ekosistem kurmuşlar. İsterseniz bunları yakından tanımaya başlayalım.

**Blockonomics Ekosisteminin Özellikleri**

Blockonomics Ekosisteminin ilk elementi olan Bitcoin Cüzdan İzleyici; tüm bitcoin işlemlerini tek br yerden takip etmek için ortaya çıkarılan bir ürün. Bu üründe, dijital cüzdanları etiketlere göre kolayca ayırmak, işlem geçmişinin grafiklerini görüntülemek ve işlemlerin e-posta bildirimini herhangi bir karışıklık olmadan alma imkanı sunuluyor.

İngilizcesiyle Peer to Peer Invoicing yani Eşler Arası Faturalarama özelliği; eşler arasında hızlı bir şekilde şifreli faturalandırma yapılmasına izin veriliyor. Blockonomics proje sahiplerinin yaklaşık olarak 2 dolar ücret talep ettiği bu özellikle birlikte, faturalama sürecinde fiyat dalgalanmaları veya güvenliği konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağını belirtiyorlar.

Blockonomics’in diğer bir elementi olan BlockExplorer ise kripto alanında bildiğimiz kaşiflerden ancak bazı ek özellikler sunuluyor. Bunların başında aynı anda birdn fazla adresin sorgulanması geliyor. Diğer yandan BlockExplorer, kullanıcı dostu arayüzüyle de benzerlerinden sıyrılacak gibi görünüyor.

Blockonomics ekosistemindeki diğer bir element ise; ingilizcesiyle Direct to Wallet Merchant Services denilen yani Cüzdan Satıcı Hizmetlerine Doğrudan bağlanmaya izin veren özelliği geliyor. Bu özellikle birlikte, satıcılara onayı beklemeye gerek kalmadan direk olarak HD cüzdanlarına Bitcoin ödemelerini kabul etmelerini sağlıyor. Blockonomics’in sunduğu bu özellik oldukça önemli çünkü, bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kabul edilmesinin önündeki engellerden bir tanesi olan çoklu onay için gerekli olan bekleme süresi tarih olacağa benziyor. Ayrıca, e-ticaret sitelerinin de bitcoin’i ödeme olarak kabul etme endişelerini gidereceğe benziyor. Çünkü, bu özelliğiyle özellikle e-ticaret sitelerinin kullandığı Prestashop ve Woocommerce gibi popüler e-ticaret çözümleriyle yani eklentileriyle kullanılabilecek.

Blockonomics’in sunduğu son özellik ise herkesin seveceği türden bir hizmet. Email ile Bitcoin göndermenin önünü açan bu hizmet sayesinde, uzun cüzdan adresleri girmeye gerek kalmayacak. Kullanıcılar, Bitcoin’i e-posta yoluyla arkadaşlarına ve ailelerine merkeziyetsiz bir yöntemle gönderme imkanı buluyor. Blockonomics’in özel sunucularında saklanan özel anahtarlar ve bölünmüş anahtar oluşturma ile elde edilen çözüm yoluyla cüzdanınızın özel anahtarını kaybetme endişeniz de ortadan kalkmış olacak.

Son olarak Blockonomics’in kendi tokeni olan BCK’nın da bazı özelliklerini açıklamak gerekiyor. Öncelikli olarak BCK ile ödeme kabul eden tüccarlar, işlem ücreti ödeme sorunundan kurtulmuş oluyor. Dahası, Blockconomics kullanan her işlemden % 1 işlem ücreti alınıyor. Projenin rakipleri olan PayPal ve diğer kredi kartı  sunanlar ise  % 2.9 ve üstü ücret almakta Yani Blockconomics, alternatiflerden % 66 daha ucuz olduğu ortaya çıkıyor.

Blockconomics ayrıca, eşler arası özel faturalar, işlemlerin geçmiş görünümü, e-posta bildirimleri ve aralık sınırları olmayan kesintisiz ödemeler ve iş için  faturalandırma sistemi ile birlikte geliyor ve ek bir ücrette talep etmiyor.  Ayrıca ilk 10 işlem için ücretsiz hizmet sunuyor.

Dünyada şu ana kadar 2000’den fazla Blockonomics’in işbirliği yaptığı mağaza olduğu belirtiliyor. BCK token ile birlikte bu ve sisteme katılması muhtemel diğer mağazalardan yapılan alışverişlerden token kazanma özelliği olacağı ifade ediliyor.

*Blockonomics ICO’su Hakkında**

Blockonomics’in kendi tokeni olan BCK tokenlerden toplamda 1 milyar adet bulunuyor. Bunlardan 550 bin adeti satışa sunulmuş durumda. 1 Temmuzda başlayan ve 1 BCK = 0.0166 dolar olduğu ön satış süreci hala devam ediyor. BCK tokenin ico fiyatı ise 0.02 dolar olarak gerçekleşecek. 1 Ağustos tarihinde başlacayak olan ico süreci ise 15 Ağustos tarihinde sona erecek. Projenin soft capı 2 milyon dolar, hard capı ise 10 milyon dolar olarak belirlenmiş.

Dileyenler, projenin kampanyaları hakkında bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=4460139.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://ico.blockonomics.co/

Telegram: https://t.me/BlockonomicsICO

Twitter: https://twitter.com/blockonomics_co

Facebook: https://www.facebook.com/Blockonomics-1619324884975855/

Whitepaper: https://ico.blockonomics.co/docs/Blockonomics_Whitepaper.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!