Blockchain Tabanlı Finans Sistemi: Fenix.Finance

286 Görüntüleme

354 total views, 1 views today

Günümüzde teknoloji geliştikçe, hayatımız her yönden  daha da kolaylaşmaya başlıyor. Eskiden haftalar süren işlemler artık günler, saatler ve hatta dakikalarla ifade edilmeye başlandı. Ancak teknolojinin ilerlemesi ve hayatımızı kolaylaştırması  bazen çok fazla mutlu etmiyor. Bunun en büyük örneklerinden birisi bankacılık sektörü.

Günümüzde bankalar, müşterilerinin yaptıkları  hizmetlerden azami kar elde etmenin peşine düşmüş durumda. Bu yüzden nerdeyse çektikleri fotokopinin parasının bile peşine düşmüş durumdalar. Müşterilerin bu yüzden şikayetler en çok, özellikle yurtdışından para gelmesi veya yurtdışına para aktarılması konusunda. Yapulan SWIFT dediğimiz işlemler hem uzun sürüyor hemde işlem masrafları oldukça fazla. Kredi konusu ise tam bir çıkmaza düşmüş durumda. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Fenix.Finance bu sorunlara çözüm konusunda ortaya çıkan bir blockchain projesi.

**Fenix.Finance Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel anlamda baktığımızda Fenix.Finace’ı; uluslararası alanda bilgi ve para transferi öncelikli olan bir tür bankacılık sistemi olarak tanımlayabiliriz. Platform saniyede 50 bin transfer kapasitesine sahip olduğu için tüm bankacılık işlemlerini hızlı bir şekilde çözebilma özelliğine  sahip.

Aslında Fenix.Finance projesini en iyi anlayacak olanlar bankacılık ve finans alanında çalışanlar veya bu alanlara bir tür ilişkisi olanlar diye düşünüyorum. O yüzden öncelikle bazı kavramları açıklamak gerek. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısa adı olan Swift; Tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem BIC (Bank Identifier Codes) kodu yani banka tanımlama kodu sayesinde her bankayı tanımlamaktadır.

Bankacılık işlemlerinde yurtdışına gönderilen paralarda, eğer ithalat veya ihracat için işlem yapılıyorsa, gönderilen tutarın türüne ve ithalatın şekline göre değişik swift mesajları yazılır. MT 103 Single Customer Credit Transfer  işlemini yani, karşı banka müşterisinin kredisini,  alıcı bankanın müşterisine aktarması olarak tanımlayabiliriz. Ama ithalat transferinde mt 199 ve mt 202 şeklinde farklı türlerde mesaj yazılır. Bu işlemler ise saatlerce ve bazen ise günlerce sürüyor.

İşte Fenix.Finance’ın özelliği bu aşamada ortaya çıkıyor. Fenix.Finance platformu işleme girdiği zaman bu yapacağınız işlemler hem daha hızlı hem de daha ucuza malolacak. Zaten işlemler blockchain zincirinde kayıt olacağı için istediğiniz an takip etme imkanınız olacak.

Fenix.Finance’ın diğer kullanım alanı ise, bankacılıkta MT700 Swift ola yani; Güncel akreditif kurallarına göre açılan akreditifler, geri dönülemez nitelikli (gayri kabili rücu, irrevocable) ve şarta bağlı ödeme yöntemlerinde olacak. Yani  özet olarak söylersek, Fenix.Finance uluslararası ödemelerde bankcılık sistemini daha da ileri götürmek istiyor.

Fenix.Finance’nin özelliklerine baktığımızda karşımıza şu tablo çıkıyor.

  • Finance, çoklu bilgi işlem, depolama ve ağ sunucularından oluşan bulut tabanlı blockchain sisteminde çalışıyor.
  • Finance platformu saniyede 50 bin’e kadar işlem yapabiliyor. Eer donanım ve veri merkezleri sayısı artırılırsa bu rakam daha da artabilir.
  • Finance sahip olduğu teknoloji sayesinde SWIFT Bankacılık sisteminin içsel ve fonksiyonel tüm araçlarını içerisinde barındırıyor.

Diğer yandan Fenix.Finance sisteminin başka bir özelliği daha bulunuyor. Proje yapıcılarına göre, ilerleyen dönemlerde Visa ya da MasterCard gibi bir ödeme yöntemi de sistemin içinde bulunabilecek. Zaten proje takımının müşterilerine baktığımızda aralarında Microsoft, American Express, Visa, Mastercard ve pepsico gibi dünyanın büyük şirketleri bulunuyor. Yine bu alanda iş yapan Monezia ve Shufti Pro ile ortaklık sağlamışlar.

Son olarak projenin yol haritasına baktığımızda, 2018 yılının 3’ncü çeyreğinde platformun test çalışmalarına başlayacaklarını görüyoruz. 2018’in son çeyreğinde ise sırayla Mainnet ve
Masternode’un çalışıtırlması, MT100 (para transferleri), MT200 (para emirlerinin kabulü veya reddi), MT900 (anahtar yükümlülükleri olmayan ücretsiz format mesajları) gibi hizmetleri devreye almaya planlıyorlar.

**Fenix.Finance ICO’su Hakkında**

Projenin FENIX olarak adlandırılan tokenlerinden toplamda 10 milyar adet bulunuyor. Bunların yüzde 50’si satışlara ayrılırken, yüzde 16’sı geliştirme fonunda yüzde 10’u stratejik ortaklıklara yüzde 7’si ise pazarlamaya ayrılmış durumda. Soft cap’ın 15 bin ETH olarak belirlendiği satışlarda hard cap ise 50 bin ETH olarak tanımlanmış.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=4417844.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://feniks.finance/

Twitter: https://twitter.com/feniks_finance

Facebook: https://www.facebook.com/daox.org/

Telegram: https://t.me/daoxchat

Whitepaper: https://feniks.finance/docs/EN.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!