Bitcoin’in Tahtına Göz Diken Proje: ZeCash

260 Görüntüleme

335 total views, 1 views today

Bundan 5-10 yıl öncesine kadar çok fazla kişi Bitcoin’in varlığından haberdar değildi.Bitcoin ve blockchain teknolojisi son dönemde getirdiği yeniliklerle tüm dünyanın ilgi odağı oldu. Son zamanlarda ise artık paranın yerini alacağı iddiaları ciddi bir şekilde dile getirilmeye başlandı.

Elbette bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi, hayatın hemen hemen her alanında kullanılması oldu. Emlaktan alışverişe, askeriyeden sağlık sektörüne kadar tüm alanlarda görmek mümkün. Ancak Bitcoin’in bazı eksikleri de olduğu bir gerçek. Bu yüzden sürekli yeni projeler ve yeni teknolojiler ortaya çıkmaya başladı. Bitcoin’in yerini alacak bir projenin ortaya çıkması henüz mümkün görünmesede, eksikliklerini tamamlayacak projelerde yok değil. Bu yazımızda yer vereceğimiz ZeCash’da bu konuda iddialı projelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

ZeCash Nedir, Nasıl Çalışıyor?

ZeCash’a genel olarak baktığımızda, bitcoin’in eksikliklerini tamamlamak için ortaya çıktıklarını öne süren bir kripto para birimi. Proje sahipleri, ZeCash para birimini, e-ticaret işlemlerinde, özel ödemelerde, çevrimiçi işletmelerde ve perakende satış işlemlerinde kullanılması için ortaya çıkarmış. Bu para birimini kullanırken, en önemli özelliğini ise işlem hızı olarak belirtmişler. Bunu gerçekleştirirken de Proof of Stake (POS) algoritmasını kullanıyorlar.

Yani, PoS’ta coinler sistem başlarken üretilir ve herkesin yatırımına göre belirli aralıklarda cüzdanlara yollanır. Sahip olduğunuz coin sayısı kadar güce sahip olduğunuz bir algoritma yöntemidir. Diğer yandan Bitcoin‘in sistemi Proof of Work(PoW) algoritmasına göre tasarlanmıştır. Proof of Work teknolojisi yüksek hesaplamalar yapılması gerektiği için ilave elektrik enerjisi ve donanım maliyetini beraberinde getirir.

PoS kullanımı aslında madencilik olarak tanımlayamayız. Çünkü kullanıcıların herhangi yeni para üretmeleri için herhangi bir işlem yapmalarına gerek yoktur. Bu nedenle adı mining değil minting’dir. Yani madencilik değil para basmak. Bu yöntemde para kazanmak için elektronik cüzdanınızda para tutmaktır. Kazanacağınız ödül cüzdanınızda tuttuğunuz koin miktarı ile doğru orantılıdır. Cüzdanınızda ne kadar çok paranız varsa o kadar çok ödül kazanırsınız yani yeni para üretirsiniz. Alacağınız ödüle etki eden diğer bir faktör koinlerinizin cüzdanınızda bulunduğu süre. Yani koinleriniz cüzdanınızda ne kadar uzun süre durursa o kadar kıdemli olacaklar ve bir işlem doğrulamasından alacakları ödül miktarı o derece artacaktır.

ZeCash bu yönden Bitcoinden bir adım önde bulunuyor. Diğer yandan ZeCash’ın özelliklerine karşımıza şunlar çıkıyor. Zecash ödeme yaparken Yıldırım Ağı sistemi kullanıyor. Yani ödemeleriniz neredeyse anında gerçekleşiyor.
Sistemin sunduğu ZeWallet ise bildiğimiz kripto cüzdanı: Windows, Linux, Cep Telefonu ve Web üzerinden cüzdanınıza ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, diğer büyük para cüzdanları arasında otomatik alışveriş yapma imkanınız da bulunuyor.
Diğer yandan ZeCash kendi tokeni olan ZCH’nin arzını kontrol altında tutacağını belirtiyor. Yani ilerleyen zamanlarda kendi yatırımcılarının para kaybetmesini önleyeceklerini iddia ediyorlar.

Yukarda da bahsettiğimiz gibi ZeCash staking dediğimiz Stake of Protocol sistemini kullanıyor. POS’ta işlem onayı, kripto paraları satın almayı ve onları belirli bir süre cüzdanda tutmayı gerektiriyor. Bu dijital olmayan para birimindeki sabit bir mevduata benzer. Mevduat sözleşmesinde öngörülen sürenin sonunda belirli bir faiz alır gibi Proof of stake’te de kişiler ek coin’lerle ödüllendirilmiş oluyor, yani ZCH sahipleri paralarını artırma imkanı kazanıyor.

ZeCash aynı zamanda ismini ZeAnon koydukları bir işlem süreci de kullanıyor. Bu sayede kullanıcılar işlemlerini anonim olarak gerçekleştirebiliyor.

ZeCash ICO’su Hakkında

ZeCash icosunda toplamda 500 milyon adet ZCH tokeni bulunuyor. Bunların yüzde 75’i satışa ayrılmış durumda. Soft cap 20 milyon dolar olarak belirlenirken, hard cap ise 35 milyon dolar olarak tanımlanmış durumda. 1 ZCH ise 0.10 dolar olarak belirlenmiş.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3229753.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://ze.cash/
Whitepaper: https://ze.cash/assets/docs/Zecash_Whitepaper.pdf
Telegram: https://t.me/ZeCash
Twitter: https://twitter.com/ZeCash_official
Facebook: https://www.facebook.com/ZeCash-178476346280771

Author: elturrco
My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524
Web: http://www.airdrope.com

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!