Atık Yönetimini Blockchaine Taşıyan Proje: Swachhcoin

359 Görüntüleme

516 total views, 1 views today

Genel olarak baktığımızda her evden  yılda yaklaşık 2 bin kilogram atık çıkıyor. Bu atıklar; evsel, endüstriyel, tarımsal ve hayvansal, özel atıklar ve ticari atıklar şeklinde sınıflandırılabilir.Artık atıklar gelişen teknolojiyle birlikte yavaş yavaş değerlendirilmeye başlanıyor. Ülkemizde de katı atıktan enerji üreten tesislerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Swachhcoin projesi, atık yönetimi alanında ortaya çıkan bir blockchain projesi.

**Swachhcoin Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Swachhcoin projesine baktığımızda, karşımızda Blockchain teknolojisini, IoT dediğimiz nesnlerin interneti, uyarlanabilir zeka ve diğer gelişmiş teknolojileri kullanan bir atık yönetimi endüstrisi olarak tanımlayabiliriz. Projenin ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi, gelişen dünyamızda atıkların artık yavaş yavaş bir soruna dönüşme ihtimali.

Swachhcoin projes sahipleri de bu atıkları bir değere dönüştürmek için çalışma başlatmış durumda. Günümüzdeki sistemde her hane, devlete çöp vergisi olarak belli bir miktar ödemek zorunda. Biz farkında olmasak da bu ödemeler bizim su veya elektirik faturalarımıza bir şekilde yansıyor.

Swachhcoin sisteminde ise insanların ortaya çıkardığı atıklardan para kazanma ihtimali ortaya çıkıyor. Çünkü toplanan bu çöpleri proje sahipleri atıklardan enerji üreten fabrikalara satıyorlar. Swachhcoin’in çalışma mantığı ise oldukça basit. Öncelikle evlerden çıkan atıklar SWBIN adı verilen çöp kutularında toplanıyor. Bu atıklar akıllı sözleşmelerlekayıt altına alınıp atık değerlendirme fabrikalarına gönderiliyor. İşlenen atıklar ise alıcılara satılıyor.

Swachhcoin projesinde bu sistemi sağlamak için bazı özellikler bulunuyor. İsterseniz bunları kısaca açıklayalım:

Swachhcoin Big Data

Swachhcoin Big Data, atık işleme endüstrisi için oluşturulan ve bilgilerin depolanacağı bir alan olarak ortaya çıkıyor.

Swachhcoin Dapp

Swachhcoin projesi merkeziyetsiz bir platform olduğu için kendisi de merkeziyetsiz bir uygulama kullanıyor. Bu uygulama içerisinde tokenlerinizi saklayabileceğiniz bir mobil cüzdan ve proje hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Swachhcoin Bins

Kısaca SWBIN olarak adlandırılan bu özellik, ingilizce çöp kutusu olan Bin’den geliyor. Yani proje sahipleri, farklı özelliklere sahip çöp kutusu geliştireceklerini iddia ediyorlar.

SWIoT

SWIoT, IoT teknolojisinin atık yönetiminde kullanılması için ortaya çıkarılmış bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Swachh Adaptive Intelligence

SWATEL  ise, Yine atık  yönetimi için geliştirildiği iddia edilen çok özellikli bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Sonuç olarak baktığımızda atıklardan enerji elde edilmesi çevre için oldukça yararlı bir proje.  Atıklardan  enerji üretmek için düzenli depolama tesisleri, yakma tesisleri, gazlaştırma tesisleri ve anaerobik çürütme tesisleri kullanılmaktadır. Proje bu anlamda çevresel bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

**Swachhcoin ICO’su Hakkında**

Swachhcoin’in kendi tokeni olan Swachh’lardan toplamda 400 milyon adet bulunuyor. Bunların yüzde 69’u satışa sunulmuş durumda. Halihazırda ön satışların yüzde 64’ü tamamlanmış.  Ön satışlarda 1 Swachh’ın fiyatı 0.04 dolar, ana satışta ise 0.075 dolar olarak belirlenmiş. Soft cap 5 milyon dolar, hard cap ise 18 milyon dolar olarak belirlenmiş durumda.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://bitcointalk.org/index.php?topic=3047261.0

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://swachhcoin.com/

Telegram: https://t.me/swachhcoin

Twitter: https://twitter.com/swachhcoin

Facebook: https://www.facebook.com/SwachhCoin-356957991424506/

Whitepaper: https://swachhcoin.com/whitepaper.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://www.airdrope.com

 

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!