Alışveriş Alışkanlıklarınızı Paraya Çevirin: Universal Revard Protocol

255 Görüntüleme

329 total views, 1 views today

Teknolojinin son dönemdeki nimetleri şüphseiz bir çoğumuzu memnun etmeye başladı. Özellikle, alacağı ürünü en ucuza almak isteyenlerin alışveriş yapmak için dükkan dükkan gezme sorunu ortadan kalkmış durumda. Bunun için bir e-ticaret sitesine gitmesi ve ekmekten kolaya, temizlik ürünlerinden teknolojik aletlere kadar her şey elimizin altında.

Ürün çeşidi arttıkça ve her geçen gün rakip işyerleri açıldıkça işletmeciler için bu durum yeni bir sorun ortaya çıkardı. Her şirket kendi müşterilerin ulaşmak için reklam vermeye başladı ancak bu reklamların yersiz ve müşterinin ilgisiz olduğu alanlarda ortaya çıkması, işletmecilere yarardan çok zarar getirmeye başladı. Bu yüzden son dönemde yeni ve etkili bir pazarlama yöntemi ortaya çıktı. Müşteriyi tanıyıp ürünü onun zevklerine göre ayarlamak. Haliyle ingilizce Internet of Things ynesnelerin interneti olan IOT’ler yani müşterilerin bilgileri haliyle büyük paralar etmeye başladı. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Universal Revard Protocol’de bu alanda ortaya çıkan bir blockchain projesi.

** Universal Revard Protocol Nedir, Nasıl Çalışıyor?**

Genel anlamda baktığımızda online ve offline alışveriş kanalları ile müşteriler arasında köprü gören bir platform olarak görebiliriz. Yani bir anlamda müşterileri satıcılar veya markalarla bir araya getirmeyi amaçlayan bir platform. Bunu yaparken de blockchain altyapısı ve AI dediğimiz yapay zekayı bünyesinde bulunduruyor.

İsterseniz küçük bir örnekle sistemin nasıl çalıştığını açıklamaya çalışalım. Diyelim bir müşteri online ya da offline alıveriş sitesinden bir şeyler almak  istiyor. Bu sırada söz konusu marka ya da site size doldurmanız için bir form öneriyor. Sizde kendi bilgilerinizle bu formu dolduruyorsunuz. Doldurduğunuz bu forum akıllı sözleşmeler içinde şifrelenerek satıcıya iletiliyor.

Söz konusu işlem başarıyla tamamlandığında ödül olarak URP tokenler anında cüzdanınıza yükleniyor. Yani kısca bilgileriniz karşılığında ödül kazanmış oluyorsunuz. Tüm bu işlemler yapay zeka tarafından gerçekleştirildiği için hepsi sistemin içinde toplanarak bir müşteri bilgi havuzu oluşturulmuş oluyor. Böylece satıcılar ürünlerini müşterilerine göre konumlandırabiliyor.

Aslında Universal Revard Protocol’ü bir loyality denilen müşteri sadakat programı olarak görmek yanlış olur. Çünkü, bu sistem içinde yaptığınız alışverişler karşılığında bir ödül almıyorsunuz. Aslında URP tokenleriyle alışveriş alışkanlıklarınız ödüllendirilmiş oluyor.

Yapılan her bir ödül kampanyası bir alışkanlığı hedef alıyor, bunlarda dApp dediğimiz merkeziyetsiz uygulamalar aracılığıyla datalarda toplanıyor. Alışkanlıkları toplayan yapay zeka da bunların karşılığını ödül olarak müşteriye döndürüyor. Zaten buna da blockchain teknolojisinden de aşina olduğumuz Proof-of-Behavior deniliyor.

Universal Revard Protocol’ün  lokasyon teknolojisini kullanan bir proje olan Occi ile desteklenen IoT sensörleri 100 000 metre karelik alandaki üst düzey perakendecilerin verilerini blockchain zinciri üzerinde güvenli bir şekilde saklıyor.

Zaten Universal Revard Protocol’ün  müşterileri arasında Auchan, Carrefour ve Galeries Lafayette  gibi dünyanın önde gelen şirketleri bulunuyor.

Genel olarak baktığımızda Universal Revard Protocol’ün şu özellikleri karşımıza çıkıyor:

  • Müşteriler ödül kazanabiliyor. Yani data bilgilerinizi perakendecilerle paylaştığınız zaman, karşılığını URP token olarak alıyorsunuz. Bu bilgilerin içinde yaşadığınız yer, alışveriş alışkanlıklarınız, tercih ettiğiniz ürünler gibi bilgiler bulunuyor.
  • Bilgileriniz şeffaf ve güvenli bir şekilde saklanıyor. Yani Universal Reward Protocol’ün kullandığı blockcain teknolojisi ve ekosistemi; perakendecilere ve markalara verilecek olan bilgileriniz üzerinde size tam kontrol hakkı veriyor.
  • Token Ödemesi: Perakendeciler de müşterilerin bilgileri üzerinde URP tokenler aracılığyla belirli teklifler verme hakkı bulunuyor.
  • Universal Dijital Cüzdan: Universal Reward Protocol içerisinde, kullanıcıların kendi ödemelerinin kayıtlı olduğu sözleşmeleri ve ödülleri istedi zaman kontrol edebileceği bir cüzdan bulunuyor.

Yol haritasına baktığımızda, 2015 yılında kurulan şirketin, bu yılın son çeyreğinde platform testlerine başlaması bekleniyor. 2019 yılının ilk çeyreğinde dApss ların sisteme entegre edilmesi planlanıyor. 2019 son çeyreğinde ise Avrupa ve Çin’e genişleme politikları bulunuyor.

Sonuç olarak baktığımızda dijitalleşen dünyamızda artık insanların alışveriş alışkanlıkları ve bilgileri oldukça değerli bir hale gelmiş durumda. Universal Reward Protocol’ün oluşturduğu sistem aslında gelecekte sıkça karşılacağımız bir sistem. Halihazırda bir çok bu metodu kullanmaya çalışsa da, müşterilerin bundan çok fazla faydalanabildiğini söylemek zor. Bu yüzden Universal Reward Protocol adını önümüzdeki dönem sıkça duyabiliriz.

**Universal Reward Protocol ICO’su Hakkında**

Universal Reward Protocol’ün tokeni olan URP’lerden toplamda 600 milyon adet bulunuyor. Ico’da soft cap 5,892,545 dolar olarak belirlenirken, hard cap ise 23,570,180 dolar olarak tanımlanmış durumda. Bu yılın 3’ncü çeyreğinde icolarını yapmayı planlıyorlar.

Airdropçular bu linkten facebook, twitter ve telegram gibi farklı alanlara kolayca kayıt olabilirler. https://alpha.bounty0x.io

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Website: https://rewardprotocol.com/

Twitter: https://twitter.com/RewardProtocol

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/reward-protocol/

Telegram: https://t.me/UniversalRewardProtocolOfficial

Whitepaper: https://rewardprotocol.com/wp-content/uploads/URP_Whitepaper-1.pdf

 

Author: elturrco

My profile bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1454524

Web: http://airdrope.com/

Bounty0x: elturco

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!