Akıllı kontratlar artık daha basit: iOlite

243 Görüntüleme

270 total views, 1 views today

Kod yazma işi başlı başına zor bir süreç. Ama proje sağlam olduğunda ve popüler bir alanda yapıldığında sahibine büyük paralar getirebiliyor.  Ancak herkes kod yazamadığı için genel konularda kod yazmayı gerektirmeyen, bir anlamda sürükle bırak tarzı projeler daha başarılı oluyor.

Bunun temel nedeni ise elbette kod yazma bilmeyenlerin bilenlere para vermekte çok fazla istekli olmaması. Bunun son örneği elbette dünyanın en çok kullanılan site altyapısı wordpress. WordPress’in en büyük avantajlarından biri hemen hemen herkesin dakikalar içinde kendi web sitesini kolaylıkla kurabilir olması.

Birazdan bahsedeceğim ico projesi ise tam bu noktaya parmak basmış. iOlite adı verilen platformla birlikte, yazılım bilmeseniz dahi akıllı kontraklar oluşturabileceksiniz. Şöyle açıklayalım: diyelim bir projeniz var ve başarılı olacağına inanıyorsunuz. Bunun içinde fona ihtiyacınız var. Blockchain teknolojisiyle bir şeyler başarmak istiyorsanız akıllı kontrakta, bunu pazarlamak için ise ICO’ya ihtiyacınız var. iOlite tam bu noktada devreye giriyor. Yaptığı  platformla yazılım bilgisine ihtiyaç duyamadan kendi ico’nuzu yapabiliyorsunuz.

Zaten ico’ların takımına baktığınızda yüzde 90’ında hintli birkaç isim görürsünüz. Bu kişiler aslında ico’nun yazılım kısmını halledenlerdir. iOlite oluşturduğu bu platformla bu sorunu ortadan kaldırmış bulunuyor. Çünkü bir ico’nun en temel özelliklerinden biri oluşturulan yazılım altyapısı ve smart kontraktlardır. Günümüze kadar pek çok blockchain projesi, yazılımda sıkıntı yaşadığı için piyasadan silinmiştir.

iOlite bunu iki temelde sağlıyor. Birincisi IDE (Integrated Development Environment) , Tümleşik Geliştirme Ortamı. IDE dediğimiz, bilgisayar yazılımcılarının daha kolay şekilde yazılım geliştirebilmesi için tasarlanan ve yazılım geliştirme aşamasında geliştiriciye birçok kullanışlı araç sunarak daha kolay ve etkili şekilde yazılım geliştirmesine yardımcı olan yazılımlardır.Bunların içinde Eclipse ve Visual studyo gibi araçlar bulunuyor.

İkincisi ise FAE (Fast Adoption Engine), Türkçesiyle hızlı adaptasyın makinesi. BU teknolojiyle iOlite, tüm program dillerini saniyeler içinde akıllı kontraktlara çevirebiliyor.

Yukarda bahsettiğim wp örneğinden yola çıkarak, bu tarz projelerin tutacağına inandığımı belirtmek isterim. Çünkü yazılım gibi zor bir alanın, basit bir şekilde insanların önüne getirilmesi ve bunun  kullanımın yaygınlaşmasını amaçlayan projelerin, alternatiflerinden bir adım daha önde önde olduğunu düşünüyorum. Elbette tüm bu sonuçlar, takımın çalışması ve verdiği sözleri yerine getirmesine bağlı.

iOlite ICO’su hakkında

Halihazırda devam eden ico sürecinde takım toplamda 12.5 milyon dolar toplamayı düşünüyor. 20 Mart tarihinde başlayan presale sona ermiş durumda. 1 milyar adet token ile yatırımcıların karşısına çıkan iOlite, şu ana kadar 2.226 milyon dolar toplamış bulunmakta. Bu tokenlerin yüzde 65’i ico için ayrılırken, geri kalanı ise pazarlama ve diğer operasyonlara ayrılmış.

Airdorpçular için bounty0x.io sitesinde çeşitli seçenekler mevcut.

Son olarak bu yazının herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermediğini, sadece bilgi amaçlı olarak yazıldığını belirtmek isterim. Herkese bol kazançlar.

Web sitesi: https://iolite.io/

Telegram Adresi: https://t.me/iolite

Facebook: https://www.facebook.com/iolitelabs/ Twitter: https://twitter.com/iOliteLabs

Whitepaper: https://iolite.io/docs/iolite_witepaper_rev3.pdf

 

Lütfen Paylaşarak Destek Olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.